System UPS, czym jest, czym się charakteryzuje?
Spis treści
Systemy zasilania awaryjnego w telekomunikacji są niezwykle istotne ze względu na całkowitą zależność urządzeń sieciowych od dostaw energii elektrycznej o precyzyjnie ustalonych parametrach. Zasilanie awaryjne, w zależności od konstrukcji, może pozwolić na podtrzymanie pracy wybranych lub wszystkich elementów sieci przez określony czas albo jedynie zapewnić warunki pozwalające na bezpieczne, planowe wygaszenie komunikacji i zakończenie pracy sieci, które będzie można wznowić bez problemu po przywróceniu zasilania.
Alternatywa dla systemów UPS
W praktyce istnieje jedynie jeden alternatywny sposób zmniejszenia ryzyka związanego z nagłym wyłączeniem sieci wskutek przerwy w dostawie prądu. Jest to zastosowanie niezależnego obwodu zasilania dla całej sieci teleinformatycznej – ma tę zaletę, że taka sieć jest niewrażliwa na awarie innych urządzeń, niemniej jednak najczęściej źródło zasilania jest wspólne, więc również w tym przypadku zaleca się podtrzymanie pracy infrastruktury przez zastosowanie systemu UPS.
Budowa systemu UPS
System UPS nie ma skomplikowanej budowy, ponieważ składa się tylko z baterii akumulatorów zapewniających podtrzymanie pracy urządzeń oraz urządzeń uruchamiających UPS w przypadku braku zasilania sieciowego. W praktyce jednak taka konstrukcja nadal nie jest najpełniej zabezpieczona i w wielu przypadkach stosuje się dwa niezależne od siebie systemu UPS:
- centralny UPS zapewniający wsparcie serwerów, centrów danych, systemów alarmowych i wizyjnych, a także telefonii i sieci komputerowej z urządzeniami sieciowymi;
- uzupełniający system UPS, najczęściej złożony z wielu rozproszonych baterii, podtrzymujący pracę poszczególnych komputerów (lub innych hostów) podpiętych do sieci.
W przypadku infrastruktury krytycznej ostatnim stopniem zabezpieczenia zasilania jest agregat prądotwórczy uruchamiany w przypadku niemożliwości podtrzymania zasilania przez sam akumulator UPS.
W sieciach UPS stosuje się także dodatkowe urządzenia kontrolne, których zadaniem jest badanie z częstotliwością nawet kilkudziesięciu cykli na sekundę parametrów prądu zasilającego. Z jednej strony umożliwia to wczesne reagowanie w przypadku zaniku napięcia lub zmiany jego charakterystyki, a z drugiej jest również elementem strategii optymalizacyjnej, ponieważ takie dane mogą stanowić podstawę do wysunięcia roszczeń pod adresem dostawcy energii elektrycznej, jeśli parametry prądu odbiegają od określonych w specyfikacji.
Budowa systemów UPS w telekomunikacji
Projektowanie systemu UPS nie jest zadaniem łatwym – pod względem technicznym nie jest trudno taką sieć zbudować, jednak same urządzenia są bardzo kosztowne, szczególnie w przypadku centralnych systemów teleinformatycznych, i tutaj prawidłowe planowanie struktury odgrywa kluczową rolę. Czynników, które należy uwzględnić przy projektowaniu struktury UPS, jest kilkanaście, a najważniejsze to:
- planowana łączna wydajność energetyczna, czyli średnia moc, jaką system musi dostarczyć w czasie podtrzymania pracy urządzeń;
- minimalny czas podtrzymania, a więc wyrażony w minutach czas, jaki jest niezbędny na przeprowadzenie planowego zatrzymania pracy sieci, licząc od chwili uruchomienia systemu UPS;
- lokalizacja systemu: same zasilacze UPS są dość ciężkie, natomiast miejsce na ewentualny agregat także musi spełniać określone wymogi – budowa infrastruktury przesyłowej również stanowi poważny koszt;
- profile odbiorników, a więc określenie stosunku mocy szczytowej do mocy średniej, charakter pracy (ciągła lub z wyłączeniami okresowymi), charakter obciążenia wnoszonego przez nie do sieci energetycznej, wrażliwość na zakłócenia parametrów prądu;
- skalowalność, a więc wymagana łatwość późniejszej rozbudowy struktury UPS.
Najnowsze systemy zasilania awaryjnego dają możliwość zdalnego zarządzania oraz otrzymywania powiadomień przez e-mail lub SMS – tego rodzaju udogodnienia znacząco podnoszą koszt całej instalacji, ale też zapewniają pełniejszą kontrolę nad stanem jej pracy i dają możliwość łatwego monitoringu stanu urządzeń, stąd jest to również coraz częściej cecha bardzo pożądana.
Dowiedz się więcej o systemach UPS z morele.net