Sieć strukturalna, czym jest, jakie posiada zastosowania oraz jakie normy powinna spełniać?
Spis treści
Sieci strukturalne to pasywna infrastruktura kablowa niezależna od specyficznych zastosowań. Potocznie system okablowania strukturalnego nazywa się po prostu okabowaniem telekomunikacyjnym, co jest pojęciem nie do końca ścisłym, ale dość dobrze oddaje przeznaczenie tego rodzaju sieci.
Czym jest sieć strukturalna?
Zasadniczo sieć strukturalna jest po prostu systemem okablowania, które będzie służyło do budowania sieci telekomunikacyjnej. Składają się na nią:
- okablowanie pionowe, prowadzone w pionach budynków, łączące poszczególne piętra i pozwalające na każdym z nich zbudować sieć w topologii gwiazdy. Zasadniczo sieć strukturalna nie musi zawierać okablowania pionowego, jednak najczęściej łączy więcej niż jedna kondygnację;
- okablowanie poziome, łączące umieszczony na okablowaniu pionowym punkt rozdzielczy z każdym z gniazd abonenckich;
- punkt rozdzielczy, a więc centralny punkt w topologii gwiazdy, najczęściej obecnie również powiązany z pewnym stopniem filtrowania ruchu sieciowego;
- gniazda abonenckie, najczęściej parzyste typu RJ-45, zapewniające możliwość podłączenia sprzętu do sieci strukturalnej;
- połączenie systemowe, bezpośrednio wiążące okablowanie strukturalne z systemem komputerowym;
- opcjonalne połączenia międzybudynkowe, wyrózniane ze względu an specyfike wykonania. Ten element sieci nazywa się niekiedy okablowaniem kampusowym, ale niekiedy jest to fragment szeroko zdefiniowanego okablowania pionowego.
Okablowanie strukturalne: normy i wymagania
Przy tworzeniu sieci okablowania strukturalnego wykorzystuje się trzy normy:
- amerykańskie EIA/TIA 568 (568A, 568B);
- międzynarodowe ISO 11801;
- europejskie EN 50173 (EN 50174).
Obowiązującą, podstawową, normą, jest norma europejska, jednak jeśli w jakimś zakresie korzystniejsze regulacje wynikają z norm innych, a ich stosowanie nie stoi w sprzeczności z wymogami normy podstawowej, to można je również stosować.
W podstawowym zakresie istotne są tylko dwa szczególne wymogi techniczne:
- umieszczenie gniazd abonenckich w każdym pomieszczeniu;
- umieszczenie kompletu 2 gniazd RJ i jednego gniazda elektrycznego do zasilania stacji roboczej na każdych 10 metrach kwadratowych powierzchni biurowej.
Normy opisują też konstrukcję okablowania, zarówno miedzianego, jak i światłowodowego, natomiast wybór technologii i przepustowości jest kwestią dowolną, uzależnioną od prognozowanego wykorzystania sieci.
Zastosowanie sieci okablowania strukturalnego
Okablowanie strukturalne wykorzystuje się do budowy kilku rodzajów sieci i połączeń:
- sieci komputerowe;
- sieci telefoniczne i telekomunikacyjne;
- sieci telewizji przemysłowej (CCTV);
- sieci inteligentnych budynków (BMS) i inteligentnego sterowania urządzeniami;
- sieci systemów alarmowych.
Możliwe jest stworzenie sieci okablowania strukturalnego, która obsłuży kilka lub nawet wszystkie wymienione wyżej podsieci, aczkolwiek ze względu na różną specyfikę rozwiązań może to być trudne. Przyczyną jest istnienie kilku równorzędnych standardów (klas) okablowania strukturalnego (oznaczone symbolami od A do F) w zależności od częstotliwości wykorzystywanego pasma.
Dowiedz się więcej o sieciach strukturalnych z morele.net