Czym jest sieć SAN, jak ją zbudować, z jakich elementów się składa?
Spis treści
Sieci SAN, czyli Storage Area Network, to rozwiązanie służące zapewnieniu dostępności danych na wszystkich urządzeniach podłączonych do sieci. Buduje się je po to, aby wyeliminować potrzebę korzystania z zewnętrznych chmur lub przenoszenia danych na nośnikach wymiennych, a jednocześnie zapewnić jednoczesny dostęp do zasobów wszystkim komputerom podpiętym do sieci. Konstrukcja takiej struktury jest skomplikowana i dość kosztowna, jednak ze względu na duże korzyści wynikające z budowy SAN, sieci tego rodzaju są stosowane w firmach.
Budowa sieci SAN
SAN to sieć, którą można zbudować w jednym z trzech modeli. Poszczególne rozwiązania różnią się kosztem budowy (między innymi ze względu na konieczność użycia innych kontrolerów i przełączników). W obrębie każdego wariantu konstruktor sieci zwykle ma do wyboru kilka dalszych opcji technicznych, które wpływają na cenę realizacji sieci i jej stopień bezpieczeństwa oraz funkcjonalności.
- Punkt-punkt. W jest to bardzo prymitywna „sieć”, która łączy tylko dwa punkty. Rzadko stosowana ze względu na ograniczone możliwości, ale za to tania w realizacji.
- Pętla z arbitrażem (FC-AL). Powoli wycofywany typ sieci. Prosty, bo wymagający tylko połączenia wszystkich urządzeń w ramach dwóch niezależnych pętli (druga uruchamiana jest przez sterownik sprzętowy po awarii pętli pierwszej). Wymagane jest zapewnienie wysokiej przepływności wszystkich urządzeń.
- Point-to-point network (Fabric). Budowana na podobieństwo sieci LAN w topologii mesh, Core-Edge (najczęstszy wariant) lub jako hybryda Fabric/FC-AL. Dość kosztowna, ale bardzo wydajna, ponieważ zapewnia niezależność komunikacji poszczególnych urządzeń z zasobami sieciowymi, przy czym chodzi o zależności logiczne, natomiast pod względem technicznym można tę sieć zrealizować na kilka sposobów.
Zaufaj zawodowcom
Elementy sieci SAN
Ogólna idea sieci SAN jest stosunkowo prosta, jednak jej wdrożenie wymaga zastosowania kilku specyficznych elementów:
- Biblioteki taśmowe: użyteczne głównie ze względu na możliwość modyfikacji i dynamicznego dostosowania czasu dostępu do danych. Ze względu na niską awaryjność jest to serce najbardziej skomplikowanych sieci SAN.
- Macierze dyskowe: fizycznie mniejsze od bibliotek taśmowych, jednak kosztowne i w wielu przypadkach niewolne od awarii. Ich konstrukcja jest dość skomplikowana. Są też jednak konfigurowalne i łatwe w utrzymaniu, dlatego stanowią podstawowe elementy funkcjonalne sieci SAN.
- Karty Host Bus Adapter, od których zależy sprawna komunikacja hostów z pozostałą częścią sieci. Nie muszą być szczególnie drogie, jednak wymuszona jest instalacja sporej ich ilości – tym większej, im bardziej rozbudowana jest sieć, a to sprawia, że rośnie też ilosć punktów, w których może dojść do awarii.
- Przełączniki SAN regulujące przepływ danych w sieci.
Projektowanie i realizacja sieci SAN
Sieci SAN są projektowane na podstawie obecnego zapotrzebowania na tego rodzaju rozwiązanie w organizacji. Najczęściej nie tworzy się zapasowych węzłów sieci (poza tymi, których umieszczenie w jej obrębie podyktowane jest względami bezpieczeństwa lub efektywności), natomiast przewidując możliwość późniejszej rozbudowy, tworzy się sieci o topologii mieszanej, co pozwala na tańsze dołożenie kolejnych hostów. Zwykle jednak sieci SAN są dość statyczne. Przy projektowaniu należy pamiętać, że jakakolwiek zmiana w obrębie centralnego systemu magazynowania danych jest procesem krytycznym, gdyż dane w sieci SAN ze względu na objętość nie mają najczęściej pełnego backupu (kopia jest wykonywana okresowo i w przerwach między jej wykonaniem może dojść do modyfikacji znacznej ilości danych). Z tego względu budowa sieci SAM wymaga przede wszystkim przewidzenia niezbędnej ilości przestrzeni dyskowej – jej rozbudowa wiąże się z większym ryzykiem, niż rozbudowa sieci po stronie hostów.
Obecnie sieci SAN nie są szczególnie rozpowszechnione a tam, gdzie się je tworzy, zyskują status infrastruktury krytycznej, gdyż najczęściej w razie awarii takiej sieci zostaje wstrzymana praca nad większością obrabianych danych.
Dowiedz się więcej o konfiguracji sieci SAN z morele.net