Integracja IT, czym jest, czy warto w nią inwestować? Jakiego integratora IT na polskim rynku wybrać?
Spis treści
Integratorzy IT na polskim rynku to firmy dość nieliczne – nawet jeśli większa ilość podmiotów chce być w ten sposób postrzegana, to w praktyce nie są one integratorami. Spośród firm, które faktycznie w tym zakresie mogą służyć pomocą, też nie wszystkie zawsze obsługują konkretne zlecenia, ponieważ zakres oferowanych integracji jest bardzo różny.
Czym zajmuje się integrator IT?
Pytanie pozornie jest banalne, jednak odpowiedź na nie prosta nie jest. Integratorzy IT w najogólniejszym zarysie zajmują się tworzeniem kompleksowych rozwiązań w zakresie sprzętu, oprogramowania i myśli technicznej w celu zaspokojenia specyficznych potrzeb organizacji. Fakt, że definicja ta brzmi, niczym wklejona z encyklopedii świadczy tylko o tym, że rolę integratorów IT trudno jest przedstawić w bardziej szczegółowy sposób bez wymieniania konkretnych usług.
Zadaniem stawianym przed integratorem IT jest taka konfiguracja sprzętu i usług, aby w jak najpełniejszym zakresie wspierały one realizację celów głównych i pobocznych działalności firm. W tym celu wykorzystuje się zarówno rozwiązania podstawowe i standardowe, jak również tworzone specjalnie z myślą o konkretnych branżach czy nawet firmach.
Po co integracja IT?
Zasadniczo integracja IT nie jest niezbędna dla funkcjonowania organizacji. Faktem jednak jest, że prowadzenie oddzielnie wszystkich procesów i jedynie epizodyczne ich wzajemne dostosowywanie i dostrajanie znacząco obniżają wydajność prowadzonych prac. Integracja IT pozwala na trwałe w logiczny sposób powiązać ze sobą poszczególne procesy techniczne, usługowe lub produkcyjne, jednocześnie zapewniając wgląd w statystyki wydajności oraz różnorodne analizy, które są aktualizowane, jeśli nie w czasie rzeczywistym, to błyskawicznie na każde żądanie uprawnionej osoby. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu można w zarządzaniu przedsiębiorstwem kierować się maksymalnie wiarygodnymi danymi i kontrolować przebieg każdego procesu w sposób całkowicie bezstronny. Dodatkową korzyścią jest łatwość prowadzenia działalności, której poszczególne aspekty są zintegrowane. Najprostsze tego przykładu to:
- integracja systemu magazynowego z systemem sprzedaży, dzięki czemu informacja o stanie magazynowym jest zawsze aktualna;
- integracja systemów aktualizacji cen z czytnikami kodów kreskowych czy kasami produktowymi oraz przenośnym sprzętem pomocniczym;
- integracja systemów kontrolnych z systemami sterowania, dzięki czemu linie produkcyjne pracują nie tylko w większym stopniu autonomicznie, ale dynamicznie zmieniają charakterystykę w zależności od aktualnego zapotrzebowania;
- integracja systemów i oprogramowania wykorzystywanego w różnych działach tej samej firmy lub pomiędzy oddziałami.
Dlaczego Morele.net?
Integratorzy IT na polskim rynku to często firmy, które zaczynały swoją działalność w jednym, bardzo wąskim segmencie, np. instalacji systemów CRM albo ERP, a następnie rozbudowywały ją. Najczęściej jednak działalność budowana była wokół operacji związanych np. z konkretną branżą.
Morele.net to partner, który rozwijał się dynamicznie – i nadal rozwija – w wielu kierunkach, a z tego powodu zyskuje cenną przewagę nad innymi integratorami: uniwersalność i olbrzymią wiedzę z całego zakresu działania.
Integracja IT w pigułce
Istotą integracji IT jest takie skonfigurowanie różnych rozwiązań informatycznych, aby tworzyły one spójny system przetwarzania informacji dotyczących każdego aspektu działania organizacji. Integratorzy IT muszą więc z konieczności dysponować wiedzą na temat różnych platform programistycznych, pozycji oprogramowania czy sprzętu, ale także muszą posiadać analityczne umysły i zdolność abstrakcyjnego myślenia, bo nawet jeśli stosowane w firmach rozwiązania są standardowe, to już ich integracja często wymaga nietypowego podejścia. Kluczowe jest więc doświadczenie integratora.
Dowiedz się więcej o integracji IT z morele.net