Cloud computing – czym jest chmura obliczeniowa, jakie ma zastosowania?
Spis treści
Chmura obliczeniowa jest rozwiązaniem dla firm, które pozwala na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. Choć w przypadku chmury obliczeniowej konieczny jest zakup urządzeń końcowych, to nie trzeba inwestować w licencje czy zakup oprogramowania – jest ono udostępniane w chmurze, a opłata za korzystanie z usługi obejmuje prawa do użycia określonego oprogramowania.
Czym jest chmura obliczeniowa?
Z technicznego punktu widzenia chmura obliczeniowa jest modelem przetwarzania danych, w którym oprogramowanie dostępne jest dla wszystkich użytkowników usługi na danym serwerze, aczkolwiek pakiety zestandaryzowanych usług dostępnych w chmurze mogą podlegać negocjacji, podobnie jak uprawnienia poszczególnych użytkowników. Dla firm jednak najważniejsze nie jest teoretyczne wyjaśnienie idei chmury obliczeniowej, ale to, w jaki sposób cloud computing pozwala usprawnić prowadzenie działalności.
Jak pomaga chmura obliczeniowa?
W zależności od rodzaju świadczonej usługi użytkownik może korzystać z różnego oprogramowania, np. arkuszy kalkulacyjnych, edytorów tekstów, programów rozliczeniowych itd. Przede wszystkim nie pojawia się problem zakupu programu ani licencji – jest ona wykupiona na administratora chmury i to on musi zapewnić udostępnienie wersji zgodnie z licencją. Nie ma więc w związku z tym również okresowych opłat na przykład za aktualizacje. Jednocześnie nie trzeba zakupionego oprogramowania instalować na własnym sprzęcie, co całkowicie eliminuje problem niespełnienia wymagań sprzętowych – wystarczy zrealizować wymagania techniczne usługi chmurowej, a nie samego oprogramowania, które jest obsługiwane przez serwer.
- Chmura obliczeniowa zmniejsza ilość pracy koniecznej do skonfigurowania oprogramowania – jest ono dostarczane już jako funkcjonalne, natomiast użytkownik może modyfikować tylko wybrane parametry.
- Korzystając z chmury obliczeniowej, nie trzeba martwić się wymaganiami sprzętowymi – operacje są przeprowadzane na serwerze dostawcy, a nie lokalnie, zatem można korzystać z zaawansowanego technologicznie oprogramowania na starszym lub słabszym sprzęcie.
- Nie ma problemu z awariami sprzętu – serwery chmury zwykle są zdecydowanie lepiej zabezpieczone niż indywidualny sprzęt, mają regularnie wykonywane kopie zapasowe, a dane są przechowywane w niezależnej lokalizacji sieciowej.
- Chmura obliczeniowa eliminuje konieczność korzystania stale z tego samego sprzętu, co zwiększa mobilność pracowników oraz łatwość wymiany infrastruktury IT w organizacji.
Zaufaj zawodowcom
Modele chmury obliczeniowej
Chmura obliczeniowa może być udostępniana w jednym z kilku modeli – różnią się one między sobą ceną, zakresem obsługi oraz wymaganiami względem użytkowników.
- Kolokacja: w zasadzie obejmuje tylko udostępnienie miejsca w serwerowni. Umożliwia pracę w chmurze, ale nie zdejmuje z użytkownika obowiązku zakupu oprogramowania i jego ustawienia.
- IaaS: sprzęt (infrastruktura) jest dostarczana do klienta (lub umieszczana dla niego w serwerowni dostawcy). Na wynajmowanym sprzęcie oprogramowanie obsługuje albo dostawca, albo użytkownik.
- PaaS: model, w którym użytkownik otrzymuje do dyspozycji platformę narzędzi, które są ze sobą wzajemnie kompatybilne i umieszczone wewnątrz jednolitego środowiska pracy.
- SaaS: model używany najczęściej, w który od PaaS różni się tym, że aplikacje udostępnione w chmurze nie muszą być wzajemnie kompatybilne. Często ten model wykorzystywany jest również przez osoby prywatne.
- CaaS: udostępnienie w chmurze środowiska telekomunikacyjnego pracy dla organizacji. Stosowane rzadko.
- IpaaS: platforma integrująca różne usługi chmurowe – model stosowany prawie wyłącznie w przypadku największych firm.
Problemy związane z cloud computingiem
Chmury obliczeniowe nie są narzędziami idealnymi, szczególnie jeśli pochodzą od niezaufanych dostawców. W takich przypadkach pojawiają się pewne wątpliwości dotyczące między innymi bezpieczeństwa (dane wygenerowane w chmurze mogą – jawnie lub nie – być przechowywane na serwerze dostawcy) lub wydajności (nie ma obowiązku utrzymywania oprogramowania chmurowego w najnowszej lub najlepszej wersji – decyzja należy do administratora) oraz konfigurowalności (administrator określa poziom uprawnień usługobiorcy). W przypadku najlepszych dostawców najczęściej wszystkie te kwestie są dobrze uregulowane i nie powinny być źródłem obaw.
Dowiedz się więcej o cloud computingu z morele.net