Radio samochodowe, jak podłączyć, jakie radio samochodowe bluetooth
Spis treści
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli odbiorników radiowych do samochodu. Podstawowym już wyposażeniem radia jest odtwarzacz CD, wejście USB, bluetooth czy też slot na karty pamięci. Klasyczny radioodtwarzacz w coraz większym stopniu nie przypomina nowoczesnych radioodbiorników, które często mają ekran dotykowy.
Podłączenie radia samochodowego
Przede wszystkim musisz zwrócić uwagę na to, jakie rozmiar i kształt miało oryginalne radio. Zadbaj o dokładne dopasowanie. Obecnie standardową wielkością radia jest 1-DIN. Standard 2-DIN zwykle stosuje się do montażu odtwarzaczy multimedialnych z DVD z nawigacją samochodową. Przed montażem usuń ramkę (wykończenie) z deski rozdzielczej wokół starego radia. Zwykle jest to jeden kawałek, który możemy wyciągnąć jednym ruchem. Po odkręceniu radia ostrożnie wyjmij je z niszy radiowej. Kolejno, odłącz przewody z tyłu radia.
Aby wiedzieć, jak podłączyć radio samochodowe, zapoznaj się z instrukcją. Na pewno znajdziesz tam opis gniazda. W przypadku, kiedy wtyk nie pasuje do Twojego samochodu, bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał zaopatrzyć się w przejściówkę. Podłączasz wtyk antenowy do radia i wkładasz radio, które blokuje się automatycznie. Dopasuj ramkę przed delikatne naciśnięcie jej i już możesz słuchać swojej ulubionej muzyki.
Wybór radia samochodowego
Przy wyborze radia samochodowego warto wziąć pod uwagę podświetlenie, stylistykę radia i sposób przyłączenia go do instalacji elektrycznej samochodu. Kiedy nie wiemy, jakie radio samochodowe wybrać, wtedy warto pod uwagę wziąć takie czynniki jak np.:
- wnętrze samochodu,
- wymiary radia,
- design,
- łatwość obsługi,
- moc wyjściową radia,
- głośniki radiowe,
- możliwość skomunikowania radia z telefonem przez Bluetooth,
- inne dodatkowe funkcje.
Dobre radio samochodowe musi przede wszystkim odpowiadać naszym potrzebom. Konieczne zatem jest uwzględnienie takich czynników jak:
- możliwość odtwarzania płyt CD i plików mp3,
- korekta barw dźwięku i wzmocnienia,
- gniazda AUX (do podłączenia np. IPoda),
- system RDS (ang. Radio Data System, by wyświetlać komunikaty np. o wykonawcach piosenek).
Parametry i cechy radia samochodowego
Warto zadbać o to, aby radio samochodowe było wyposażone w system przeciwwstrząsowy. Dzięki temu podczas jazdy płyta nie będzie przeskakiwać. Wbudowany system RDS z kolei pozwala dowiedzieć się, kto jest autorem piosenki czy też, jaki jest jej tytuł. Na długie trasy przyda się AF (ang. Autofocus, jedna z funkcji RDS) umożliwiający samoczynną zmianę częstotliwości stacji. Ogólnopolskie rozgłośnie radiowe często mają różne częstotliwości w różnych częściach kraju. Poza tym coraz większą popularnością cieszą się radia z wyświetlaczem LCD w związku z wygodą użytkowania takich odbiorników.
Popularne są także radia z możliwością strumieniowania muzyki ze smartfona. Topowe radioodbiorniki wyposażone są m.in. w nawigację GPS i slot USB. Niektóre można sterować pilotem. Warto też zwrócić uwagę na zakres częstotliwości. Czasami istnieje możliwość jego rozszerzenia, może być to jednak ryzykowne.
W zależności od tego, jak wiele podróżujemy i jakim budżetem dysponujemy, dzięki różnorodnosci rynku, bez problemu wybierzemy idealne radio samochodowe dla siebie. Na rynku dostępne są radia z wyświetlaczem LCD, bez trudu znajdziemy także radio samochodowe Bluetooth eliminujące konieczność zakupu zestawu głośnomówiącego. To rozwiązanie jest kierowane przede wszystkim do osób, które często rozmawiają podczas podróży samochodem. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru z pewnością warto zastanowić się, na jakiej funkcji nam najbardziej zależy.