Jaki robot kuchenny wybrać? Ranking robotów kuchennych 2017
Spis treści
- 1 Dlaczego warto mieć robota kuchennego
- 2 Zastosowanie robota kuchennego
- 3 Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie robota kuchennego
- 4 Producenci robotów kuchennych
- 5 Moc robota kuchennego
- 6 Pojemność robota kuchennego
- 7 Mikser kielichowy oraz misa
- 8 Prędkości, regulacja i tryby
- 9 Inne parametry i opcje dodatkowe
Nic tak nie ułatwia pracy w kuchni w dużym stopniu, jak porządny robot kuchenny o mocnych parametrach i w dobrej cenie. W ofercie dostępnej w sklepach internetowych każdy znajdzie coś dla siebie. Jest w czym wybierać spośród urządzeń w przedziale cenowym do prawie 3 tysięcy złotych. Sprzęty najwyższej klasy mają unikalny design i ciekawą kolorystykę, którą da się bezproblemowo dopasować do najnowocześniejszego wystroju kuchni.
Dlaczego warto mieć robota kuchennego
Robot kuchenny jest sprzętem wprost niezbędnym – multizadaniowym i błyskawicznym pracownikiem, który się nie męczy. Przemyślany zakup dobrze dobranego do potrzeb modelu oznacza sporą oszczędność pieniędzy, nie trzeba ich bowiem wydawać na takie drobne kuchenne urządzenia, jak mikser, shaker, sokowirówka, krajalnica, maszynka do mielenia mięsa, robienia makaronu czy też kruszarka do lodu. Robot kuchenny to rozsądna inwestycja również ze względu na to, jak mało miejsca zajmuje w kuchennych szafkach w porównaniu z całym pozostałym sprzętem, który zazwyczaj upycha się byle jak po kuchni. Poszczególne pojemniki i miski składa się kompaktowo i estetycznie przechowuje na wierzchu bądź ukryte w głębi szafek lub w spiżarni.
Zastosowanie robota kuchennego
Każdy miłośnik gotowania i dobrej kuchni doceni posiadanie własnego robota kuchennego. W ogromnym stopniu ułatwia on pracę, umożliwiając znacznie szybsze od ręcznego szatkowanie, przecieranie, ucieranie, blendowanie składników. Samodzielne wyciskanie soków z warzyw i owoców, przygotowywanie koktajli, shake’ów, masła ziołowego, mieszanek przypraw, mielenie ziaren kawy, nasion na mąkę czy mięsa nie będzie stanowić już problemu. A może własnoręcznie przygotowany makaron w różnych kolorach i kształtach? Odpowiedni model to potrafi!
Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie robota kuchennego
Co jest istotne na etapie wyboru robota kuchennego? Między innymi to, żeby móc bezproblemowo i szybko złożyć sprzęt, następnie zdemontować go i umyć w zlewie pod bieżącą wodą. Ważna jest również uniwersalność robota kuchennego i jego liczne funkcje dodatkowe, które znacząco ułatwiają przygotowywanie posiłków i napoi.
Przy zakupie nowoczesnego urządzenia zwróć uwagę na jego producenta, moc, pojemność, posiadany mikser kielichowy oraz misę, prędkość, regulację pracy oraz tryb pulsacyjny. Z dobrze dobranym robotem kuchennym takie prace, jak kruszenie lodu czy ubijanie piany, nie powinny nastręczać trudności nawet niedoświadczonym domowym kucharzom.
Producenci robotów kuchennych
Najwyżej oceniane przez klientów sklepów z AGD i internautów roboty kuchenne to wbrew pozorom wcale nie te najdroższe, z najwyższej półki cenowej. Na jakich cenionych producentów warto zatem zwrócić uwagę podczas wyboru uniwersalnego i profesjonalnego urządzenia? Na rynku zdecydowanie wyróżniają się niezawodne roboty kuchenne, wysokiej jakości, takich firm, jak Philips, Severin, Bosch, Kenwood, MPM, Russel Hobbs, Gotie, Clatronic, Adler, Amica, Moulinex oraz Zelmer.
Moc robota kuchennego
Na etapie zakupu robota kuchennego użyj filtra, który pozwoli wybrać urządzenie o możliwie jak największej mocy na Twoją kieszeń. Dzięki temu sprzęt może pracować znacznie dłużej bez konieczności robienia przerwy z obawy o jego przegrzanie. Dodatkowo większa moc idzie w parze z szybkością pracy robota oraz (co oczywiste) większą oszczędnością czasu. Postaw na robota kuchennego o mocy co najmniej 600 Watów, a jeśli planujesz bardzo częste użytkowanie go, nawet powyżej 1200 Watów.
Pojemność robota kuchennego
Im większa pojemność głównych naczyń robota kuchennego (miksera kielichowego lub misy), tym większą objętościowo potrawę da się w nim przyrządzić. Jednocześnie oznacza to sporą oszczędność pracy i czasu chociażby na dorabianie kolejnych porcji dań i napojów. Posiadacze jednoosobowych gospodarstw domowych z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Natomiast duże rodziny powinny pomyśleć o największych możliwych pojemnościach robotów. Warto wypróbować misy mieszczące nawet 5 czy aż 7 litrów ciasta bądź składników do przyrządzenia ulubionej potrawy.
Mikser kielichowy oraz misa
Mikser kielichowy nazywany jest również blenderem oraz malakserem. Samo to naczynie robota kuchennego wystarczy do pocięcia i przygotowania wartościowych sosów, kremów, przecierów, musów, shake’ów, koktajli, past, hummusów, mas do deserów. Zrobienie potraw dla dzieci będzie od tej pory prostsze i zapewni mniej naczyń do mycia.
Misa jest natomiast świetna do przyrządzania różnego rodzaju ciast, zarówno tych lżejszych, jak i drożdżowego lub chlebowego. Składniki można w niej zagnieść, wymieszać specjalnym hakiem albo mieszadłem, da się szybko ubić pianę, utrzeć produkty na puszystą masę (co ręcznie stanowi nie lada wyzwanie), a efekt końcowy będzie zadziwiający – placki są elastyczne i zawsze idealnie wyrobione.
Prędkości, regulacja i tryby
Za poziom regulacji trybu pracy robota kuchennego odpowiada przycisk lub suwak do ręcznej obsługi. Płynna regulacja to stopniowe zwiększanie lub zmniejszanie tempa działania urządzenia dzięki naciskaniu guzika z „+” albo z „-”. Funkcja Turbo jest natomiast przydatną funkcją, umożliwiającą prawie natychmiastową pracę na najwyższych możliwych obrotach robota kuchennego. Użycie trybu pulsacyjnego okazuje się przydatne podczas rozdrabniania twardych warzyw, stopniowego i niemożliwego do wykonania w trybie pracy ciągłej.
Inne parametry i opcje dodatkowe
Uniwersalne, wielozadaniowe roboty kuchenne charakteryzują się ogromem dodatkowych funkcji, wśród których warto wspomnieć o:
-
rozdrabniaczu, m.in. do kostek lodu,
-
ubijaczkach,
-
młynku do kawy oraz do mielenia ziaren bądź ryżu na mąkę,
-
wyciskarce do cytrusów,
-
końcówkach do deserów i ciast,
-
różnej grubości nakładkach oraz tarczach do szatkowania i ścierania,
-
dodatkowych dzbankach,
-
tarczach do przygotowywania frytek,
-
specjalnych przystawkach do makaronu.
Polecane modele robotów kuchennych