Jak zrobić kopię zapasową w Androidzie?
Jeśli wciąż nie wiesz, czym jest backup bez rootowania i nie do końca znasz możliwości swojego smartfona, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Spróbujemy Ci przybliżyć, w jaki sposób zabezpieczyć system Android przed niebezpieczeństwami w sieci oraz wizją utraty wszystkich danych, zdjęć, filmów i kontaktów. Stwórz razem z nami kopię zapasową swojego urządzenia – nigdy nie wiadomo, kiedy stracisz smartfona.
Rootować czy nie rootować
Podczas pracy ze smartfonem często pojawiającym się określeniem technicznym jest rootowanie. Chodzi o nic innego, jak o dostęp do systemu telefonu na prawach roota – administratora.
Aby zastosować na smartfonie część rozwiązań, należy go bowiem rootować z Androidem, w celu uzyskania pełnego dostępu do wszystkich możliwych funkcji urządzenia. Odblokowanie dostępu administracyjnego umożliwia właścicielowi i użytkownikowi smartfona użycie dodatkowego oprogramowania i skorzystanie z rozmaitych funkcji nowoczesnego telefonu komórkowego.
Z drugiej jednak strony trzeba posiadać sporą wiedzę, żeby sprawnie i bezproblemowo przeprowadzać wszystkie operacje.
Osoba niezbyt obeznana z metodami pracy z Androidem (zwłaszcza ze sprzętem niechronionym programem antywirusowym) może bowiem przykładowo nieświadomie uruchomić złośliwe aplikacje, które błyskawicznie uzyskują dostęp do wszystkich funkcji smartfona, wykorzystując nieograniczone uprawnienia administratora. Stanowi to ogromne zagrożenie bezpieczeństwa treści na urządzeniu. Rootowanie, wykryte przez serwis producencki, równoznaczne jest z utratą gwarancji na smartfon.