Formaty papieru jakie wymiary ma format a4
Standaryzacja na świecie ma na celu ustalenie swoistych norm, które pozwolą ludziom pochodzącym z różnych krajów na lepsze porozumienie się, zwłaszcza w zakresie naukowym, przy użyciu języka specjalistycznego, ale także w życiu codziennym. Większość państw przyjmuje zatem określone standardy, takie jak np. międzynarodowy układ SI, jednostka międzynarodowa (w medycynie) czy zwyczajne normy dotyczące szarej prozy życia – choćby ujednolicenie formatów papieru.
Skąd popularność formatu A4?
Do formatów najczęściej używanych na świecie bez wątpienia należy format A4. Między innymi w formacie tym występują bloki rysunkowe, chętnie używane przez dzieci w wieku szkolnym, kartki do drukarek i xero, a co za tym idzie – również wszelkiego rodzaju teczki i pudełka na dokumenty, klasery czy koperty.
Dzięki standaryzacji nie musimy się np. zastanawiać nad kupnem odpowiedniego formatu papieru do konkretnej drukarki, gdyż zdecydowana większość uprzemysłowionych krajów dba o to, by wytwarzane produkty były uniwersalne, tworzyły jednolity standard. W Polsce standardy definiuje międzynarodowa norma ISO 216, obejmująca formaty z grupy A i B.