Nie działa klawiatura w laptopie, jak naprawić niedziałającą klawiaturą?
Spis treści
„Pomocy, nie działa klawiatura w laptopie!” – to jedno z częstszych zdań dotyczących sprzętu komputerowego, na jakie możemy się natknąć w Internecie. Mimo rozwijającej się techniki nie istnieje sprzęt idealny, którego nie czepiałyby się usterki. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jak najlepiej zażegnać problem związany z niedziałającą klawiaturą.
Polecane klawiatury
Nie działa klawiatura w laptopie – co robić?
Przede wszystkim należy zlokalizować przyczynę problemu. Jeśli Twój przenośny sprzęt jest stary, możliwe, że klawiatura odeszła już na zasłużoną emeryturę. W wielu przypadkach jednak to nie wiek laptopa będzie problemem, a zwyczajna złośliwość rzeczy martwych. Przy problemach z klawiaturą należy sprawdzić system, skróty klawiszowe blokujące/ odblokowujące klawiaturę oraz skonsultować się z resztą domowników, którzy mają dostęp do sprzętu.
Halo, rodzina, co zrobiliście z moim laptopem?
Jeśli nie jesteś jedyną osobą w domu, która korzysta z Twojego komputera przenośnego, warto upewnić się, czy podczas użytkowania go przez inną osobę nie działy się rzeczy niepożądane. Szczególnie dotyczy to dzieci i osób starszych. Z reguły to grono użytkowników ma największy problem z przyznaniem się do winy, a w dodatku często nie wiedzą, że coś zrobili nie tak. Dotyczy to omyłkowego naciśnięcia skrótów klawiszowych czy tzw. „naklikanie” nieodpowiednich opcji w systemie, na przykład podczas zabawy lub poznawania sprzętu. Często wtedy wyłączają laptopa i udają, że o niczym nie wiedzą.
Urazy mechaniczne sprzętu – stłuczki, upadki i zalania
Nieco inną sprawą są wypadki losowe, którym może ulec laptop. Chodzi głównie o uszkodzenia mechaniczne wynikające z winy użytkowników. Należy zapytać pozostałych domowników, czy podczas Waszej nieobecności nikomu sprzęt nie upadł, „całkiem przypadkiem” nie uderzył w coś lub czy nawet nie został nadepnięty.
Kolejną przyczyną uszkodzenia klawiatury w laptopie może być zalanie. Zarówno dorośli, jak i dzieci, mają nawyk jedzenia i picia przy komputerze. O ile jedzenie przy laptopie jest nieprawidłowe z fizjologicznego punktu widzenia (jemy zbyt dużo, nie skupiamy się na jedzeniu), to nikt nie potępia picia napojów. Kawa przy pracy na kompie czy herbata do filmu – jak najbardziej klasyk. Niestety często zdarza się, że potrącimy szklankę z napojem czy miskę zupy i nieszczęście gwarantowane. Warto zatem zapytać inne osoby korzystające z laptopa, czy taka sytuacja miała miejsce.
W przypadku zalania, szczególnie napojami takimi jak kawa, herbata czy napoje słodkie, należy reagować jak najszybciej, żeby nie doszło do poważnych uszkodzeń – nie tylko klawiatury.
Niesforne palce – „coś się wcisnęło”
Jeśli wykluczymy uszkodzenia czysto mechaniczne wynikające z ingerencji naszej lub innych użytkowników, należy przejść do kolejnego punktu, czyli skrótów klawiszowych. Przenośny sprzęt komputerowy posiada funkcję blokady klawiatury, o której sporo ludzi nie ma zwyczajnie pojęcia. Zdarza się, że nieumyślnie coś naciśniemy i przestaje ona działać. Problem bardzo często dotyczy osób posiadających w domu małe dziecko lub kota. Dzieci bardzo lubią dorwać się do laptopa i wciskać wszystko po kolei, a koty uznają go za idealne miejsce do spania.
Skróty klawiszowe – co i jak
Pierwszym i najważniejszym punktem jest zlokalizowanie instrukcji obsługi laptopa, w celu znalezienia naszego „magicznego” przycisku blokującego/ odblokowującego klawiaturę. Jeśli podany sposób nie działa, należy się uciec do innej metody. Laptopy posiadają tak zwany klawisz funkcyjny, opisany na klawiaturze jako „Fn” (zazwyczaj znajduje się po lewej stronie klawiatury, zaraz przy klawiszu Control (Ctrl)). W tym przypadku pomocne może się okazać sprawdzenie którejś z kombinacji klawiszy:
– F1-F12 + Fn
– Shift + Fn
– Fn + NumLock
W starszych modelach laptopów zazwyczaj pomocna jest kombinacja Shift + Fn, a w niektórych przypadkach działa również przytrzymanie klawisza Shift przez 8-10 sekund.
Systemowe ustawienia klawiatury
Gdy już wykluczymy powyższe możliwości, winy należy poszukać w systemie operacyjnym. Aby tego dokonać, należy wyłączyć i uruchomić ponownie laptop. Po pojawieniu się ekranu uruchamiania używamy klawisza F10, by włączyć ustawienia BIOS. Następnie wciskamy klawisz F5 w celu załadowania ustawień domyślnych i po raz kolejny klikamy F10, żeby te zmiany zatwierdzić, po czym uruchamiamy sprzęt ponownie.
Jeśli klawiatura nie działa w systemie Windows, pomocne może okazać się jej odinstalowanie i ponowne uruchomienie laptopa. Aby tego dokonać, po kliknięciu przycisku „Start” przejdźmy do „Panelu sterowania”. Klikamy w kategorię „Sprzęt i dźwięk”, by przejść do opcji „Menedżer urządzeń”, znajdującej się w okolicy „Urządzeń i drukarek”. Teraz korzystamy z paska narzędzi, na którym klikamy „Widok”, a po jego rozwinięciu – „Pokaż ukryte narzędzia”. Pojawi nam się między innymi ikonka klawiatury, którą należy kliknąć dwukrotnie, po czym za pomocą prawego przycisku myszy rozwinąć pasek opcji i wybrać „Odinstaluj”. Po wszystkim uruchom ponownie laptopa.
Gdy to za mało
Kiedy sprawdziliśmy już powyższe opcje związane z niedziałającą klawiaturą, pozostaje nam ustalenie, czy jest ona dobrze podłączona, jeśli posiadamy laptop fabrycznie nowy. Jest to dosyć delikatny proces, dlatego warto udać się z nim do osoby posiadającej doświadczenie z komputerami. Taka osoba również pomoże zamontować nową klawiaturę, jeśli okaże się, że klawisze w starym sprzęcie przenośnym przestały działać w wyniku zużycia. Zasięgnięcie rady fachowca przyda się również przy wcześniej nadmienionych urazach mechanicznych sprzętu; szczególnie wtedy, kiedy wymagana jest szybka reakcja.
Warto jednak samemu pogrzebać trochę w laptopie, by wykluczyć często występujące prozaiczne problemy, które możemy rozwiązać bez pomocy informatyka. Zapewni nam to satysfakcję w przypadku naprawienia niedziałającej klawiatury, a w dodatku zaoszczędzimy trochę pieniędzy.