Jaki telewizor 55 cali wybrać?
Spis treści
Wybór telewizora w czasach, gdy sklepowe półki uginają się pod setkami najróżniejszych modeli, może przyprawić o ból głowy. Możemy przebierać między najróżniejszymi konstrukcjami, technologiami, czy rozmiarami, a to i tak tylko niewielka część elementów, które składają się na nasz wybór. W artykule podpowiadamy, jaki 55-calowy telewizor wybrać, na jakie cechy zwrócić uwagę przy wyborze tego typu sprzętu, a także, dlaczego warto wybrać odbiornik TV o wymiarze 55-cali.
Dlaczego warto wybrać 55-calowy telewizor?
Dla wielu 55-cali to optymalna wielkość, a także złoty środek między wielkością ekranu a ceną urządzenia. Decydując się na tę wielkość, możemy przebierać między najróżniejszymi urządzeniami od czołowych producentów, między innymi: LG, Toshiba, Sony.
55-calowe telewizory są jednymi z tańszych odbiorników spośród grupy dużych, salonowych TV. Dobry telewizor o omawianej przekątnej kupimy już za około 2 tysiące złotych. Jak widać, zakup nie zrujnuje domowego budżetu, a kwota umożliwi zakup solidnego sprzętu ze średniej półki jakościowej.
Zastosowanie nowoczesnych 55-calowych telewizorów
Telewizor już dawno przestał być zwykłym ekranem, który wyświetli nam ulubiony program, czy pozwoli obejrzeć film lub serial. Obecne odbiorniki TV naszpikowane są najróżniejszą technologią, dzięki której możemy przeglądać Internet, grać w gry, ściągać aplikacje, czy przesyłać filmy wprost z urządzeń mobilnych.
Dobry 55-calowy telewizor to również idealne urządzenie uzupełniające konsolę do gier. Każdy gracz wie, jak duży ekran wpływa na imersję podczas rozgrywki, a także, w jaki sposób podnosi komfort rozgrywki. Zbyt duży telewizor sprawi, że gra stanie się uciążliwa, a nasz wzrok nie nadąży za wartką akcją, która rozgrywać się będzie na ogromnej przestrzeni. 55-calowe telewizory oferują wręcz idealny rozmiar przekątnej do grania w gry.
Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając 55-calowy telewizor?
Jeżeli rozmiar odbiornika masz już wybrany, możesz skupić swoją uwagę na innych aspektach wpływających na dopasowanie telewizora do osobistych wymagań i preferencji. Do kluczowych kwestii, które powinniśmy rozważyć, należą: zakrzywienie ekranu, obraz 3D, Smart TV i klasa energetyczna.
Zakrzywiony ekran
Dla jednych pożądana, dla innych niepożądana cecha. Zakrzywiony ekran może znacząco poprawić „wczucie się” w wyświetlane na ekranie treści. Musimy jednak spełnić odpowiedni warunek – siedzieć w odpowiedniej pozycji i odległości od telewizora. Zakrzywiony ekran ogranicza przyjemność wspólnego oglądania treści z różnych miejsc w pomieszczeniu. Zakrzywione boki zmniejszają widoczność ekranu przy oglądaniu go z boku.
Obraz 3D
Funkcja 3D może być realizowana w sposób pasywny lub aktywny. Ten pierwszy jest tańszy i zdecydowanie bardziej popularny. Do prawidłowego funkcjonowania wymaga okularów 3D. Aktywne 3D wymaga stosowania profesjonalnych okularów polaryzacyjnych. Jeżeli wiesz, że będziesz korzystał z tej funkcji i nie wyobrażasz sobie domowego kina bez oglądania 3D – na rynku znajdziesz całą masę 55-calowych telewizorów wspierających 3D. Jeżeli wiesz, że funkcja ta nie jest Ci do niczego potrzebna, zrezygnuj z niej – znacząco podwyższa finalną cenę telewizora, a także posiada wiele problemów wieku dziecięcego technologii. Poza tym producenci na dobre wycofują się ze sprzedaży odbiorników TV wyposażonych w 3D.
Smart TV
Obecnie absolutna podstawa każdego szanującego się telewizora. Odbiorniki zawdzięczają zdecydowaną większość swojej funkcjonalności właśnie funkcji Smart TV. Dzięki niej możliwe jest granie w gry, streamowanie materiałów do i z urządzeń mobilnych, korzystanie z serwisów VOD, czy zaawansowane funkcje sterowania i konfiguracji odbiornika. Jeżeli stoisz przed kupnem telewizora, rozważ wybór sprzętu wspierającego ten system.
Klasa energetyczna
Od niej uzależniona jest ogólna efektywność energetyczna i pobór energii elektrycznej. Im wyższa klasa, tym telewizor będzie pobierał mniejszą ilość energii. Niestety wraz z klasą rośnie cena urządzenia. Wbrew pozorom urządzenia z najwyższej klasy energetycznej nie zawsze są najbardziej opłacalne. Często między klasą A a A+++ faktyczny zwrot kosztów związanych z eksploatacją może potrwać nawet 3 lata. Jeżeli wiesz, że nie będziesz korzystał z TV przez tak długi okres, wybierz niższą klasę energetyczną.
Typ ekranu – LCD czy LED
Na rynku królują technologie LCD i LED. Każda z nich ma swoje wady i zalety, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze telewizora. Do kluczowych zalet technologii LCD możemy zaliczyć niższą cenę niż w przypadku telewizorów LED. Ekrany LED z kolei oferują lepsze odwzorowanie kolorów, mniejsze zużycie energii elektrycznej, mniejsze gabaryty, a także lepszy kontrast i jasność. Ich wadą jest oczywiście większa cena.