Jaki telewizor 4K? Czy warto wybrać?
Spis treści
Telewizory 4K to stosunkowo nowa technologia, która podczas premiery była bardzo droga i niedostępna dla zwykłego użytkownika. Obecnie ceny telewizorów oferujących jakość UHD znacząco zmalały, otwierając tym samym drogę każdemu na konsumowanie treści w najwyższej dostępnej rozdzielczości. Stoisz przed zakupem telewizora, jednak nie wiesz, czy warto kupić odbiornik 4K? W artykule podpowiadamy, jaki telewizor 4K wybrać. Napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na taką technologię, a także, na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając telewizor 4K.
Dlaczego warto wybrać telewizor 4K?
Głównym powodem jest oczywiście niesamowita jakość, jaką oferują tego typu ekrany. Obraz wyświetlany na telewizorze 4K jest bardzo czytelny i o wiele mniej rozmyty niż ten serwowany w mniejszych rozdzielczościach (np. Full HD). Technologia UHD oferuje bardzo realne i dokładne odwzorowanie treści. Jeżeli więc stawiasz na najwyższy komfort oglądanych treści, telewizor 4K zdecydowanie przypadnie Ci do gustu.
Innym powodem jest cena, która rokrocznie topnieje, i to w dosyć dynamicznym tempie. Niedawno czołowi producenci zaprezentowali jakość 8K. Możemy spodziewać się jej rychłego wejścia na rynek, a także wpłynięciu na redukcję cen telewizorów 4K.
Jeżeli zastanawiasz się nad ekranem oferującym tą wysoką rozdzielczość, warto sprawdzić modele telewizorów od takich firm jak: Huyndai, Samsung, LG, czy Sony. Większość telewizorów UHD wyposażonych jest w najnowocześniejszą technologię, a szeroka rynkowa oferty powinna zadowolić nawet najbardziej wybrednego konsumenta.
Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając telewizor 4K?
Telewizor kupujemy raz na kilka lat. Warto więc dokładnie przemyśleć swój wybór i zdecydować się na sprzęt, który spełni nasze oczekiwania i preferencje związane z eksploatacją. Do najważniejszych aspektów, na które warto zwrócić uwagę, należą: ilość cali, obraz 3D, zakrzywiony ekran, Smart TV, system operacyjny, obsługiwane porty i interfejsy, klasa energetyczna.
Ilość cali
Jest to kluczowy parametr, który wpływa na finalną cenę telewizora. Im więcej cali, tym sprzęt będzie droższy. Przyjęło się, że im większy telewizor, tym lepiej. Nie do końca jest to prawda, ponieważ rozmiar urządzenia powinien być dopasowany przede wszystkim do warunków przestrzennych.
Zbyt duży telewizor w zbyt małym pomieszczeniu negatywnie wpłynie na komfortowe oglądanie filmów, ponieważ nie będziemy w stanie ogarnąć wzrokiem całej sceny.
W sieci istnieje wiele kalkulatorów, które pozwalają dopasować ilość cali telewizora do przestrzeni, w jakiej zamierzamy oglądać wyświetlane na nim treści. Obecnie najpopularniejszymi przekątnymi w telewizorach 4K są: 40, 43, 50, 49, 65 i 55 cali.
Obraz 3D
Ma tyleż samo przeciwników, co zwolenników. Decydując się na telewizor wspierający 3D, pamiętaj, że będzie to urządzenie znacznie droższe, a obecnie producenci powoli wycofują się z implementowania tej technologii w swoich nowych odbiornikach. Możemy wyróżnić 3D aktywne i pasywne, z czego to drugie jest tańsze i oferuje nieco gorszy poziom immersji. Zdecydowanie rozsądniejszym, bezpieczniejszym i tańszym wyborem będzie telewizor 4K, który nie wspiera tej technologii.
Zakrzywiony ekran
Tutaj również zdania są podzielone. Zakrzywienie ekranu pozytywnie wpływa na komfort oglądania treści oraz poziom immersji, jednak niesie za sobą pewne ograniczenia. Przede wszystkim tego typu telewizory są mniej uniwersalne – nie będziemy mogli wygodnie oglądać ekranu z każdego miejsca w pomieszczeniu. Do telewizorów z zakrzywionym ekranem potrzebne jest wydzielenie konkretnego miejsca, z którego będziemy chłonąć pojawiające się kolejne klatki. Warto mieć to na uwadze, gdy zastanawiamy się nad tego typu telewizorem.
Smart TV
Obecnie niemalże każdy telewizor wspierający jakość 4K posiada również system Smart TV. Jest to platforma, która znacząco podnosi funkcjonalność urządzenia. Dzięki Smart TV możliwe jest granie, uruchamianie zewnętrznych aplikacji, przeglądanie sieci, sterowanie i strumieniowanie materiałów wprost z urządzeń mobilnych i wiele innych zastosowań. Wszystko zależy również od systemu operacyjnego i wgranego softa.
System operacyjny
Obecnie możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych systemów operacyjnych, które obsługiwane są przez telewizory. Są to między innymi: WebOS 3.0, Android, Panasonic OS i Smart TV 2.0. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Android oraz WebOS 3.0 słyną z największej funkcjonalności, stabilności i szybkości działania.
Obsługiwane porty i interfejsy
Wygoda eksploatacji urządzenia również uzależniona jest od obsługiwanych portów i interfejsów – im ich więcej, tym lepiej. Dobry telewizor 4K powinien posiadać co najmniej 4 porty HDMI w możliwie najnowszym standardzie (zalecamy 2.0), minimum dwa porty DisplayPort i kilka portów USB (najlepiej 3.0 lub typu C).
Z interfejsów bezprzewodowych warto pokusić się o telewizor wyposażony w moduł Bluetooth, dzięki któremu możliwe będzie parowanie odbiornika z urządzeniami mobilnymi i innymi sprzętami Hi-Fi. Dzięki modułowi Wi-Fi połączymy się z serwisami streamującymi i z serwisami VOD, a także prześlemy filmy w ramach domowej sieci bezprzewodowej. Warto pomyśleć również o technologii NFC, która ułatwi parowanie urządzeń z telewizorem.
Klasa energetyczna
Im wyższa, tym telewizor będzie bardziej energooszczędny. Klasa energetyczna wpływa również na cenę urządzenia – te pobierające mniej prądu są droższe. Warto dokładnie oszacować cenę sprzętu oraz po jakim czasie wyższa klasa energetyczna się zwróci.