Poradnik jak odkamienić żelazko? Jak wyczyścić żelazko z kamienia?
Spis treści
Nowoczesne żelazka wyposaża się w funkcję automatycznego odkamieniania, co nie jest powiązane z wyższą ceną urządzenia. Gdy zapali się sygnalizująca tę potrzebę lampka, wystarczy nacisnąć guzik lub przekręcić pokrętło, a woda z kamieniem sama wycieknie do podstawionego zbiorniczka. Jeśli jednak problem zakamieniania dotyczy starszego żelazka, trzeba wybrać odpowiednią domową metodę. A do środka wlewać jedynie wodę filtrowaną bądź destylowaną, na przykład tą przeznaczoną do akumulatorów samochodowych. Używanie przegotowanej wody z filtra nie gwarantuje jednak całkowitej ochrony żelazka przed kamieniem.
Ocet doskonale odkamieni żelazko
Nieestetyczny osad pojawia się najpierw na stopie żelazka w bezpośrednim sąsiedztwie dziurek i przenosi się na prasowane materiały, brudząc je. Co zrobić w takiej sytuacji? Należy:
1. Otworzyć okno lub wyjść z żelazkiem na balkon.
2. Zwilżyć czystą ściereczkę octem.
3. Oczyścić dziurki w stopce żelazka ściereczką nałożoną na wykałaczkę i przepchać kamień.
4. Do pojemniczka na wodę wlać odrobinę gorącej wody i dużo octu.
5. Włączyć żelazko na największą moc z funkcją parowania.
6. Rozłożyć na desce do prasowania starą, jednolitą ściereczkę.
7. Uprasować szmatkę i obserwować, ile osadu na niej pozostało.
8. Powtarzać czynność aż do całkowitego pozbycia się kamienia z żelazka (po ostatnim uprasowaniu ściereczka powinna być już czysta).
9. Wylać ze zbiorniczka resztki wody z octem i nalać czystej wody destylowanej.
10. Kilkakrotnie opróżnić pojemnik z wodą poprzez wypuszczanie pary w pionie przez dziurki w stopce żelazka.
11. Umyć stopkę urządzenia z zewnątrz wilgotną ściereczką.
Uwaga na kwasek cytrynowy
Przed zastosowaniem kwasku cytrynowego do odkamieniania żelazka warto zapoznać się z instrukcją obsługi danego modelu sprzętu, dołączoną do opakowania lub dostępną w internecie. Części urządzeń nie powinno się bowiem czyścić ani odkamieniać w ten sposób.
Kwasek cytrynowy jest idealny do czyszczenia osadów z czajników i nie ma tak intensywnego zapachu jak ocet. Natomiast po wlaniu do pojemniczka żelazka gorącej wody z kwaskiem cytrynowym (w proporcji 2 łyżeczki kwasku na szklankę wody) można zaobserwować nieprzyjemne objawy. Czasami powstaje z niego lepiąca się mieszanka, przypominająca nieco karmel. Przy włączonym żelazku natychmiast widoczny jest wówczas ostry, gryzący dym o zapachu spalenizny. Brązowa lub rdzawa substancja wypływa z dziurek na stopce, przypala się i przywiera do powierzchni, brudząc wszystko podczas skapywania. Żelazko należy wtedy wyłączyć i po przestygnięciu wyczyścić je starannie dozwolonym przez producenta środkiem, np. płynem lub mleczkiem do płyt w kuchenkach ceramicznych.
Gotowe odkamieniacze do żelazka
Używanie gotowych odkamieniaczy do sprzętu AGD ma sporą przewagę nad wlewaniem do niego octowej mieszanki – nie trzeba robić tego przy otwartym oknie, na balkonie ani długo wietrzyć mieszkania. Poza tym jest znacznie szybsze, skuteczniejsze, poprawia wydajność żelazek i przedłuża ich życie, a także efektywnie zabezpiecza przed korozją. Zastosować można zarówno odkamieniacze uniwersalne (także do ekspresów do kawy, metalowych sitek czy czajników elektrycznych), jak i przeznaczone jedynie do czyszczenia żelazek.
Wykonanie odwapnienia wymaga sprawdzenia zaleceń producenta sprzętu AGD, czy dany model można odkamieniać środkami wybranego typu.
Najłatwiejsze w użyciu są ekonomiczne środki w jednym pojemniczku bądź saszetce, bez konieczności mieszania zawartości kilku torebeczek, aby aktywizować działanie substancji czynnych. Stosuje się je zawsze na zimnych żelazkach, wyłączonych z prądu. Jak odkamienić żelazko krok po kroku:
1. Należy rozpuścić zawartość saszetki w szklance z ciepłą wodą.
2. Wlać ją do pojemniczka na wodę.
3. Trzymając żelazko nad zlewem, spryskiwać parę wodną do komory.
4. Kontynuować, dopóki zbiornik na wodę nie będzie pusty.
5. Czystość stopki żelazka można sprawdzić, prasując czystą ściereczkę.
Część środków sprzedawana jest również w postaci płynów o wysoce skutecznej formule, bezzapachowych, biodegradowalnych, do łatwego dozowania dzięki specjalnej miarce. Są one doskonałym rozwiązaniem, gdy w domu znajdują się dzieci, gdyż zawierają blokady bezpieczeństwa.
Warto wypróbować tego rodzaju preparaty na starych żelazkach. Ich siła działania może zaskoczyć i zyska się dodatkowe urządzenie AGD, zapomniane lub spisane już wcześniej na straty. Idealnie nadają się również do użycia na powierzchniach metalowych, płytach grzewczych oraz płytkach ceramicznych. Ilość stosowanego środka można dozować według potrzeb, jeśli okaże się, że odkamieniacz bez problemu poradził sobie z nalotem w żelazku czy ekspresie.
Co po odkamienieniu żelazka
Odkamienione już żelazko z bardzo zabrudzoną stopką warto wyczyścić na zimno.
Należy podgrzać w garnuszku ocet z solą dopóki nie staną się gęste, wyczyścić pastą zimną stopę i zetrzeć ją czystą ściereczką, zastosować białą pastę do zębów (nie żel), która dodatkowo usunie również małe przypalenia, a następnie zetrzeć ją bawełnianą szmatką.