Ranking procesorów, jaki procesor do komputera gamingowego?
Spis treści
Wybór procesora to nie lada wyzwanie. Podzespół ten jest jednym z najważniejszych elementów komputera, warto więc przyłożyć się do wyboru i postawić na procesor, który spełni swoją funkcję i zagwarantuje wydajną pracę komputera. Pomagamy wybrać procesor. Napiszemy na jakie cechy warto zwrócić uwagę, w jaki sposób wybrać podstawkę, jak rozpoznać wydajność po oznaczeniu oraz jak zidentyfikować jego dane techniczne.
Na co zwracać uwagę, wybierając procesor do komputera gamingowego?
Gniazdo procesora
Typ gniazda procesora to jedna z ważniejszych cech, na jaką powinniśmy zwrócić uwagę. Każda generacja procesorów posiada odpowiednie gniazdo, które dopasowane jest do podstawki znajdującej się na płycie głównej. Jeżeli wybierzemy procesor z innym gniazdem niż to, jakie posiadamy na płycie głównej, wówczas nie będziemy mogli połączyć tych dwóch komponentów ze sobą.
Gniazda możemy podzielić ze względu na firmę produkującą procesory. Firma Intel posiada gniazda oznaczane jako LGA, natomiast firma AMD posiada gniazda AM i FM.
Gniazda procesorów od firmy Intel
- LGA 2011-3 – złącza dla najwydajniejszych procesorów rodziny Intel Core i7
- LGA 1151 – złącza dla procesorów generacji szóstej
- LGA 1150 – złącza dla procesorów piątej i czwartej generacji
- LGA 1155 – złącza dla procesorów generacji trzeciej i drugiej
Gniazda procesorów od firmy AMD
- AM4 – złącza dla procesorów serii Ryzen
- AM3+ – złącza dla procesorów serii FX
- FM2+ – złącza dla procesorów APU
- AM1 – złącza dla procesorów energooszczędnych
Częstotliwość taktowania
Parametr określający wydajność procesora. Obecnie procesory taktują z częstotliwością 1.4 GHz do nawet 5 GHz. Im szybciej procesor taktuje, tym lepiej. Jeżeli dodatkowo posiada funkcję podkręcania częstotliwości, wówczas możemy poprawić moc obliczeniową. Zwykle opcja ta określana jest jako Turbo.
Ilość rdzeni i wątków
Kolejny bardzo ważny parametr opisujący wydajność procesora. Ogólnie możemy przyjąć, że im więcej rdzeni i wątków, tym lepiej. W przypadku, gdy nie zależy nam na wydajności procesora, możemy pokusić się o dwurdzeniową jednostkę oferującą 2 lub 4 wątki. W przypadku procesorów dwurdzeniowych z czterema wątkami, mamy do czynienia z czterema procesorami logicznymi.
Najbardziej wydajne procesory to zwykle czterordzeniowe, które są w stanie pracować wielowątkowo. Do gier lub zaawansowanych programów polecamy procesory obsługujące 8 wątków. Taki procesor może pochwalić się 8 procesorami logicznymi.
Proces technologiczny
Proces technologiczny wpływa na wymagania energetyczne oraz generowanie ciepła przez układ. Im mniejszy proces technologiczny, tym procesor jest bardziej zaawansowany. Obecnie warto postawić na procesory nie większe niż 28 nm. Firma Intel powoli wypuszcza procesory wykonane w 14 nm procesie technologicznym.
Współczynnik TDP
Współczynnik ten określa pobór energii przez układ i podawany jest w watach. Im mniejszy pobór energii, tym lepiej. AMD oraz Intel inaczej podchodzą do współczynnika TDP, wobec tego najbardziej energooszczędne układy od AMD posiadają współczynnik TDP na poziomie 95 – 200 W, natomiast CPU od Intela na poziomie 35 – 65 W.
Pamięć cache
Pamięć podręczna wpływa na szybkość wykonywania operacji przez CPU. Dzielimy ją na trzy pamięci: L1, L2 i L3. W pamięci L1 przechowywane są najbardziej potrzebne dane o najwyższym dla CPU priorytecie. W pamięci L3 przechowuje się informacje najmniej ważne, które będą procesorowi potrzebne później. Im więcej pamięci cache, tym procesor będzie pracował szybciej.
Zintegrowana karta graficzna
Jeżeli nie zamierzamy kupować zewnętrznej grafiki, wówczas warto zwrócić uwagę na zintegrowane GPU w procesorze. Obecnie najwydajniejszymi zintegrowanymi grafikami są: Intel HD 530, Iris 6200 Pro i seria Intel HD od 4400 do 4000. W przypadku firmy AMD warto postawić na GPU Radeon R7 i R5.
Magistrala systemowa
Szyna procesora odpowiada za przesyłanie informacji między CPU a innymi komponentami. Im szyna będzie miała większą przepustowość, tym lepiej. Przepustowość szyny systemowej uzależniona jest od podstawki procesora. Firma Intel korzysta z szyn QPI, natomiast AMD z HT (Hyper Transport).