Laptop gamingowy, czy warto, jaki wybrać? Ranking laptopów do gier.
Spis treści
Rynek gamingowych laptopów rozwija się dynamicznie. Wraz z upowszechnianiem się e-sportu oraz rozwojem technologii, producenci mobilnych komputerów do gier oferują nam coraz potężniejsze i funkcjonalne maszyny. W artykule skupimy się na atrakcyjności gamingowych laptopów. Podpowiemy, czy warto zdecydować się na taki sprzęt, jakie może być jego zastosowanie, a także na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając laptop do gier.
Zastosowanie laptopa gamingowego
Laptopy do gier to zaawansowane i rozbudowane układy, które oferują najlepsze możliwe osiągi, jakie uzyskamy na mobilnych komputerach. Z gamingowymi laptopami konkurować mogą wyłącznie ultrabooki. Potężne podzespoły sprawiają, że notebooki do gier to duże, nieporęczne i ciężkie maszyny.
Taki stan rzeczy sprawia, że z mobilnych komputerów do gier skorzystamy głównie w domu. Ciężko będzie je transportować, a codzienne podróże z komputerem u boku mogą skończyć się nadwyrężeniem mięśni pleców.
Laptopy do gier świetnie sprawdzą się do każdego zastosowania. Poza uruchamianiem najnowszych tytułów na najwyższych ustawieniach graficznych sprzęty pozwolą na komfortowe oglądanie filmów, przeglądanie internetu, czy pracę biurową. Gamingowe laptopy to ergonomiczne urządzenia oferujące możliwie wysoki poziom wygody zarówno przy graniu w gry, jak i codziennej obsłudze komputera.
Czy warto kupić laptop gamingowy?
Gamingowe laptopy są zdecydowanie jednymi z droższych mobilnych komputerów. Ich cena jest jednak adekwatna. Z reguły w tego typu notebookach znajdziemy potężne podzespoły, które coraz częściej w ogóle nie ustępują podzespołom, jakie możemy umieścić w komputerach stacjonarnych.
Tego typu komputer zaoferuje możliwie wysoką wydajność zarówno przy graniu w gry, jak i uruchamianiu rozbudowanych programów i aplikacji. Jeżeli zależy nam na komputerze „na lata”, wówczas warto rozważyć zakup tego typu konstrukcji.
Inną zaletą gamingowych notebooków jest wysoka jakość wykonania. Są to laptopy z wyższych półek cenowych. Producenci zwykle dokładają starań, aby ich produkty były synonimem jakości i solidnego wykonania. Decydując się na laptop do gier, możemy przebierać między konstrukcjami wykańczanymi solidnym ryflowanym plastikiem, aluminium, czy innymi atrakcyjnymi wizualnie materiałami. Na wyróżnienie zasługuje również stylistyka gamingowych laptopów.
Najczęściej mogą pochwalić się one agresywnymi liniami, wstawkami o żywych i intensywnych kolorach, czy programowalnym podświetleniem klawiatury. Takie podejście do wyglądu mobilnego komputera rozpali zmysły każdego fana nowych technologii.
Na co zwracać uwagę wybierając laptop gamingowy?
Decydując się na laptop do gier, szczególną uwagę powinniśmy skupić na parametrach maszyny. Do najważniejszych podzespołów możemy zaliczyć: procesor, pamięć RAM i pamięć wewnętrzną, kartę graficzną, porty i interfejsy. Poza tym kluczowa jest wielkość ekranu i mobilność komputera.
Procesor
Procesor to kluczowy element każdego komputera. Decydując się na gamingową maszynę, warto wybrać możliwie dobry CPU. Zdecydowanymi faworytami są jednostki Intel Core i7 oferujące zarówno niskie zużycie energii, jak i wysokie taktowanie.
Pamięć RAM
Pamięć RAM jest bezpośrednim wsparciem procesora. O ile w komputerach służących do pracy biurowej, czy konsumowania internetowych treści ilość pamięci RAM jest sprawą drugorzędną, o tyle w laptopach gamingowych odgrywa bardzo ważną rolę. Od pamięci RAM zależy dostęp do przechowywanych w niej programów wykonywanych przez procesor. W laptopach do grania absolutnym minimum powinno być 8 GB RAMu. Powinniśmy jednak rozglądać się za większymi pojemnościami – np. 16 GB.
Pamięć wewnętrzna
Tutaj możemy nieco oszczędzić. Nie wszyscy w pełni wykorzystują ogromne przestrzenie dyskowe. Lepszym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na mniej pojemny, jednak o wiele szybszy i bezpieczniejszy dysk SSD. Dobrym pomysłem jest również połączenie szybkiego i mniej pojemnego dysku SSD z tańszym i bardziej pojemnym dyskiem HDD. W gamingowych maszynach popularne są konfiguracje: 128 GB SSD i 1 TB HDD.
Karta graficzna
Laptopy do grania wymagają solidnych układów zewnętrznych. Obecnie wśród serii laptopów do gier dominują karty Nvidia GTX serii 980M, 970M, 1060, czy 1070. Warto wybrać sprawdzone GPU posiadające odpowiednia ilość pamięci VRAM. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór karty posiadającej 4 GB pamięci wewnętrznej, a absolutnym minimum powinno być 2 GB pamięci.
Porty i interfejsy
Od nich uzależniona jest funkcjonalność sprzętu. Warto zadbać o dużą ilość portów HDMI lub DisplayPort, dzięki którym podepniemy komputer do np. zewnętrznych monitorów. Obecność portów USB w najnowszych standardach USB 3.0 lub typu C pozwoli podpiąć bardziej wymagające energetycznie podzespoły i umożliwi szybkie przesyłanie danych pomiędzy urządzeniami. Poza tym dobry gamingowy laptop powinien wspierać moduł Wi-Fi w najnowszym standardzie AC oraz moduł Bluetooth 4.1+.
Ekran
Zdecydowana większość laptopów do gier posiada 17,3-calowe ekrany. Oferują one odpowiednią czytelność treści, jednocześnie negatywnie wpływając na mobilność całego sprzętu. Warto zadbać o dużą rozdzielczość ekranu. Pamiętajmy jednak, że im większa rozdzielczość, tym karta graficzna jest bardziej obciążana. Wybierając komputer o gorszych podzespołach, powinniśmy oscylować w granicach jakości Full HD. Najlepsze gamingowe produkcje oferują ekrany o jakości 4K.
Dobrym pomysłem jest wybór laptopa posiadającego matową matrycę. Dzięki niej gra będzie czytelniejsza, a zabrudzenia ekranu będą mniej widoczne. Poza tym matowa matryca ułatwi rozgrywkę przy ostrym oświetleniu – zarówno sztucznym, jak i dziennym.