WiFi vs. Ethernet vs. 4G czego używac do sieci domowej? Jaki internet dla domu?
Spis treści
Czasy łączenia z siecią za pomocą połączeń telefonicznych minęły bezpowrotnie. Po nich nastąpiła era Wi-Fi, które okazuje się obecnie najpopularniejszą metodą łączenia komputerów domowych z Internetem. Co z innymi metodami uzyskiwania dostępu do sieci? Czy są gorsze od Wi-Fi i czy w ogóle jest sens się nimi interesować? W artykule porównamy ze sobą metody: Wi-Fi, Ethernet i 4G. Zastanowimy się, czy warto korzystać z innych metod, a także porównamy je pod względem wad i zalet.
Wi-Fi
Najpopularniejsza metoda, która umożliwia łączenie domowego komputera z siecią za pomocą zainstalowanego w domu routera. Metoda ta jest najwygodniejsza to stworzenia domowej sieci, do której dostęp mogą uzyskać wszystkie urządzenia, które przejdą proces autoryzacji.
Zalety Wi-Fi
Świetnie sprawdza się do łączenia z siecią zarówno w domu, biurze, jak i przestrzeni użytku publicznego (np. w urzędzie, czy na lotnisku). Możliwość bezprzewodowego łączenia to bezapelacyjnie największy plus Wi-Fi. W związku z brakiem kabli, metoda ta wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie poprowadzenie przewodów byłoby niemożliwe lub bardzo kosztowne. Za łączeniem za pomocą sieci bezprzewodowej przemawia fakt, że obecnie niemal każde urządzenie mobilne i stacjonarne wyposażone jest w preinstalowany moduł Wi-Fi.
Wady Wi-Fi
Mimo wielu zalet Wi-Fi ma również kilka wad, o których należy napisać. Przede wszystkim podstawowa wada to zasięg. W przypadku miejsc publicznych lub rozbudowanych obiektów może być on kiepski i zakłócany różnymi czynnikami zewnętrznymi. Z reguły z siecią można łączyć się z każdego miejsca, w którym będziemy mieć zasięg. Od strony praktycznej, szybkość połączenia – wysyłania i odbierania plików – będzie malała wraz z oddalaniem się od routera. Często publiczne sieci są dodatkowo zabezpieczane loginami i hasłami, które należy uzyskać przed skorzystaniem z sieci.
W przypadku użytku domowego sieć Wi-Fi również nie jest idealna. Zakłócać ją mogą różnorodne urządzenia generujące pole elektromagnetyczne – np. mikrofalówki. Sygnał może mieć również problemy z przejściem przez grube ściany, podłogi i sufity, które ograniczają jego penetrację. Co więcej, różne sieci Wi-Fi mogą się wzajemnie zakłócać, zwłaszcza gdy routery są zbyt blisko siebie. Często zasięg Wi-Fi może gubić się lub być niestabilny bez żadnego racjonalnego powodu.
Ethernet
Podczas gdy Ethernet może wydawać się nieco przestarzałą metodą w porównaniu do innych opisywanych w artykule metod, nadal z powodzeniem wykorzystuje się go w przypadku wielu zastosowań.
Zalety Ethernet
Zdecydowanie największą zaletą połączenia Ethernet jest jego zdolność do szybkiej transmisji danych. Połączenie kablowe z reguły oferuje o wiele szybszy transfer danych. Połączenie kablowe trudniej również zakłócić. Dzięki temu może być ono o wiele stabilniejsze i pewniejsze – zwłaszcza w niekorzystnych dla bezprzewodowych sieci warunkach. Zalety te najbardziej odczujemy podczas grania online lub ściągania i pobierania dużych ilości danych.
Nie ma znaczenia, ile w danym miejscu znajduje się połączeń Ethernet’owych. Nie wpływają one na siebie w żaden sposób. Dzięki temu połączenie to jest korzystne przy dużym zagęszczeniu różnych użytkowników.
Wady Ethernet
Podstawową wadą połączenia Ethernet jest to, że nie jest ono bezprzewodowe. Kolejny kabel do kolekcji w biurze, czy mieszkaniu, który łączy router z PC’tem lub innym urządzeniem na pewno nie będzie mile widziany. Co więcej, puszczenie kabla w przypadku skomplikowanych przestrzeni lub przy łączeniu urządzeń znajdujących się w dużych odległościach od siebie również będzie trudnym zadaniem. Dlatego też, w takich przypadkach częściej wykorzystuje się sieci bezprzewodowe.
Internet mobilny 3G/4G/LTE
Ta metoda łączenia z siecią jest naturalna dla urządzeń mobilnych i to właśnie z nimi się kojarzy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby podłączyć laptop lub komputer za pomocą technologii 3G/4G/LTE.
Można to zrobić na dwa sposoby – po pierwsze: za pomocą urządzenia podłączanego przez port USB (zwykle dostępne u operatorów sieci komórkowych), który odbiera sygnał sieci. Po drugie: za pomocą mobilnego routera Wi-Fi, który działa jak klasyczny router, z tą różnicą, że łączy się z mobilną siecią 3G/4G lub LTE i zamienia ją na sygnał Wi-Fi.
Zalety mobilnego Internetu
Kluczowym aspektem korzystania z tego typu rozwiązania jest możliwość połączenia z Internetem z dowolnego miejsca będącego w zasięgu sieci komórkowej. Jeżeli w danej chwili Twój sprzęt nie łapie sygnału Wi-Fi lub nie możesz podłączyć się za pomocą kabla, wówczas mobilny Internet okaże się idealną metodą. Powoduje to, że łączenie za pomocą mobilnego Internetu jest wygodne i niezwykle poręczne zwłaszcza dla osób, które ciągle są w ruchu.
Wady mobilnego Internetu
Mobilność kosztem szybkości. Internet 3G lub 4G są o wiele wolniejsze niż połączenie za pomocą Wi-Fi, lub Ethernet. Powoduje to, że nie do końca okażą się najlepszym rozwiązaniem w przypadku komputerów mobilnych i stacjonarnych. Poza tym połączenia mobilne są dosyć kosztowne, zwłaszcza gdy zamierzamy pobierać lub udostępniać duże ilości danych. Poza tym mobilna sieć może mieć problemy z uzyskaniem odpowiedniej stabilności.