Jaki czajnik do parzenia herbaty? Jaki czajnik energooszczędny?
Spis treści
Warto poznać kilka faktów o czajnikach elektrycznych, aby móc dokonać właściwego wyboru do własnego gospodarstwa domowego. Przegląd parametrów charakterystycznych dla najbezpieczniejszych urządzeń poniżej.
Dlaczego warto wybrać czajnik elektryczny?
Nowoczesne wzornictwo w połączeniu z ogromną funkcjonalnością czajników elektrycznych sprawia, że są one szalenie popularnie. Te bezpieczne i praktyczne urządzenia wyparły już niemal całkowicie tradycyjne czajniki do gotowania wody na kuchenkach gazowych i elektrycznych. Te ostatnie, często zapominane i zostawiane na gazie, ulegały zniszczeniu i stwarzały poważne zagrożenie dla domowników.
Zastosowanie czajników elektrycznych
Czajniki elektryczne służą do szybkiego gotowania wody. Są jednym z podstawowych sprzętów kuchennych, niezbędnych w codziennym życiu, w domu oraz w pracy. Oprócz przyrządzania przy ich pomocy gorących napojów można również użyć ich do zagotowania wody na makaron, ryż, kaszę, do rozrzedzenia zupy, a także do napełnienia termoforu.
Na co zwrócić uwagę?
Poza odpowiednimi parametrami technicznymi czajnik elektryczny powinien mieć:
- dobrze wyprofilowany dzióbek do nalewania, zapobiegający rozlewaniu czy rozpryskiwaniu się wody,
- wygodny uchwyt na dłoń z antypoślizgową powłoką,
- wysokiej jakości sprężynę odpowiedzialną za otwieranie górnej pokrywy.
Głośność pracy czajnika nie jest zbyt istotna – te o najszybszej mocy podgrzewają wodę w czasie nawet poniżej dwóch minut, nie jest to więc w żaden sposób uciążliwe.
Moc czajnika elektrycznego
W im większą moc został wyposażony czajnik elektryczny, tym szybszy jest czas gotowania w nim wody i jednocześnie większa oszczędność czasu. Urządzenia wyposaża się obecnie w grzałkę o mocy 1800-2400 Watów (średnio- oraz wysokowatowe), przy czym czajniki najszybciej gotujące wodę bywają także energooszczędne.
Jaką pojemność czajnika wybrać?
Dobrym rozwiązaniem do dużych gospodarstw domowych są czajniki o największej pojemności 1,7 lub 1,8 litra. Obecnie produkuje się nawet urządzenia mieszczące aż 2,3 litra wody. Często posiadają one tak wbudowaną grzałkę (najczęściej spiralną, niepraktyczne płytowe odchodzą w zapomnienie), że możliwe jest zagotowanie nawet niewielkiej ilości wody, odpowiadającej jednej filiżance kawy lub herbaty.
Filtr antywapienny
Filtr antywapienny w czajniku elektrycznym powinien być łatwo wyjmowany. To nowoczesne rozwiązanie stosuje się w trosce o poprawę smaku wody i przygotowywanych z niej napojów. Można go bez problemu wyczyścić i zamontować z powrotem, co wyraźnie zmienia jakość wody.
Design i obudowa
Obudowa czajnika powinna być przede wszystkim łatwa do umycia (otwór wlewowy również musi być sporych rozmiarów). Nieważne, czy mamy do czynienia z elektrycznym czajnikiem:
- z dobrej jakości plastikowego tworzywa, uniwersalnym i dobrze wtapiającym się w każde tło,
- ceramicznym, który długo utrzymuje temperaturę wody, jest najtrwalszy, bezawaryjny, lecz najmniej odporny na uszkodzenia; w klimacie retro, świetnie dopasowany do wnętrz w starym stylu,
- w eleganckiej metalowej obudowie, wykonanym np. ze stali szlachetnej.
Wygląd urządzenia można dowolnie dobierać według indywidualnych preferencji, a także do wystroju kuchni oraz kolorystyki akcesoriów.
Część nowoczesnych czajników posiada przezroczyste, często podświetlone okienko, zapewniające widok na poziom wody.
Czy marka czajnika elektrycznego jest istotna?
Bezpieczny sprzęt wysokiej jakości oferują m.in.:
- Hyundai,
- DeLonghi,
- Russell Hobbs,
- Kenwood,
- Bosch,
- Philips,
- Moulinex,
- Tefal,
- Zelmer.
Można swobodnie postawić na czajnik elektryczny jednej z powyższych marek. Dodatkowo prawie wszystkie modele wyłączają się automatycznie i mają zabezpieczenie przed uruchomieniem pustego czajnika (są polecane, gdy w domu są dzieci).
Funkcje dodatkowe czajnika
Czajniki elektryczne bywają ponadto wyposażone w:
- funkcję podgrzewania wody do wybranej temperatury,
- funkcję utrzymywania określonej temperatury,
- termometr wyświetlający aktualną temperaturę wody,
- odizolowaną i zabudowaną grzałkę, co usuwa problem osadzania się na niej kamienia,
- obrotową podstawę i zwijany kabel zasilający, które podnoszą komfort użytkowania czajnika,
- sygnał dźwiękowy o różnym natężeniu tuż po zagotowaniu wody, a nawet po każdorazowym postawieniu urządzenia na podstawce.