Kabel RCA – jaki wybrać? Przejściówka czy adapter?
Spis treści
Standard RCA wykorzystywany jest od wielu lat. Powoli odchodzi w zapomnienie, jednak nadal cieszy się sporą popularnością. Na początku kable RCA łączyły wzmacniacze z gramofonami, później kable RCA używano do przesyłu sygnałów audio i wideo łącząc konsole do gier, czy dekodery z odbiornikami.
W tekście skupimy się na tym, jaki kabel RCA wybrać, a także jakie istnieją dostępne przejściówki łączące popularnie zwane cinche z innymi portami.
Zastosowanie kabla RCA
Przewód RCA przesyła niesymetryczne sygnały audio i wideo. Przewody w tym standardzie wykorzystywane są w wielu różnorodnych branżach i urządzeniach. Łączą konsole, radia, odbiorniki TV, głośniki oraz profesjonalny sprzęt koncertowy.
Jakość przesyłanego za pomocą kabla RCA sygnału uzależniona jest od kilku ważnych parametrów, które opiszemy w dalszej części artykułu.
Dlaczego warto wybrać dobry kabel RCA?
O ile jakość w przypadku kabli, do których jesteśmy obecnie przyzwyczajeni (HDMI, VGA, DisplayPort, czy USB) nie ma kolosalnego wpływu na jakość przesyłanego sygnału, o tyle w przypadku kabli RCA sprawa wygląda nieco inaczej.
Kable RCA z wyższych półek mogą poprawić jakość sygnału nawet kilkunastokrotnie w porównaniu do kiepskich jakościowo przewodów. Na szczęście na rynku ciężko obecnie o tragicznej jakości cinche, a producenci starają się zachowywać względny poziom oferowanych produktów.
Dobry kabel RCA kupimy już za niecałe 8 złotych. W tej cenie możemy liczyć na dobre parametry oraz odpowiednią odporność na uszkodzenia mechaniczne przewodu.
Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę kupując kabel RCA?
Wybierając kabel RCA, należy zwrócić na kilka istotnych cech, które określają jego jakość. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na powłokę końcówek we wtyczkach, jakość izolacji i długość przewodu. Poza tym warto sprawdzić ekranowanie. Możemy kierować się również marką, ponieważ wybór solidnej firmy zminimalizuje ryzyko kupna bubla.
Pozłacane wtyczki
Wybór kabla RCA z pozłacanymi powłokami wtyków pozwoli znacząco podnieść jakość transmisji i zmniejszyć zakłócenia powstałe na łączeniach.
Grubość izolacji i ekranowanie
Jeżeli zależy nam na uodpornieniu kabla na działanie czynników mechanicznych, warto wybrać przewód, który chroni solidna warstwa izolacji. Jeżeli z kolei postawimy na ekranowanie przewodu, zminimalizujemy zakłócenia wewnętrzne między wiązkami kabli, a także zakłócenia pochodzące z zewnątrz.
Długość przewodu
Wobec tego, że kabel RCA przesyła sygnały nieliniowe, wraz z rosnącą długością przewodu, rosną straty i zakłócenia sygnału. Nie możemy zatem przesadzać z długością kabla.
Adaptery do kabli RCA
W związku z tym, że standard RCA jest obecny na rynku od dziesiątek lat, powstało dla niego wiele dedykowanych adapterów. Poniżej wymieniamy listę najpopularniejszych z nich:
- RCA – CVBS – rozwiązanie umożliwiające przesyłanie sygnału analogowego video;
- RCA – S-Video – pozwala na przesyłanie dwuosiowego analogowego sygnału video;
- RCA – S/PDIF – pozwala przesyłać cyfrowy sygnał audio;
- RCA – YpbPr – przesyłanie analogowego sygnału wizyjnego;
- RCA – VGA – jak wyżej, służy do przesyłania analogowego sygnału wizyjnego.