Jaka mata masująca do auta? Ranking najlepszych modeli.
Spis treści
Każdy kierowca, który wiele godzin spędza za kółkiem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wpływa to na jego kręgosłup. Długotrwała siedząca pozycja nie sprzyja wygodzie. Zdarzają się także miejscowe odrętwienia. Rozwiązaniem są częste postoje dla „rozprostowania nóg”, jednak nie zawsze jest to możliwe. Dlatego też świetną opcją jest samochodowa mata masująca.
W artykule postaramy się wyjaśnić, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie maty masującej.
Dlaczego warto nabyć matę masującą do auta?
Wielogodzinne prowadzenie samochodu może powodować bóle pleców i drętwienie kończyn, a nawet skurcze i żylaki. Długie pozostawanie w tej samej pozycji spowalnia krążenie krwi i przyczynia się do napięcia wielu grup mięśni. Zawodowi kierowcy oraz osoby, które dużo i często jeżdżą w trasy, doskonale znają te dolegliwości. Często nie ma możliwości zatrzymania pojazdu i choćby krótkiego spaceru.
Korzyści z użytkowania maty masującej
Używanie maty masującej podczas jazdy ma wiele zalet:
-
przynosi ulgę mięśniom,
-
poprawia ukrwienie całego organizmu,
-
usprawnia przemianę materii,
-
wywołuje uczucie relaksu i odprężenia,
-
pozytywnie wpływa na koncentrację,
-
zmniejsza istniejące już dolegliwości bólowe,
-
niweluje skórkę pomarańczową,
-
podgrzewanie intensyfikuje kojące działanie masażu.
Niektóre maty wyposażone są w wymienne zasilacze, dzięki czemu można używać ich także w warunkach domowych lub w biurze – wszędzie tam, gdzie zmuszeni jesteśmy do długiego przebywania w pozycji siedzącej.
Dodatkową korzyścią maty jest ochrona (zwłaszcza skórzanej) tapicerki.
Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim sprawdź, czy mata może być zasilana przez gniazdo zapalniczki samochodu. Urządzenie wyposażone dodatkowo w zasilacz pozwoli korzystać z masażu w domu czy biurze.
Warto, aby mata posiadała więcej niż jeden program masujący. Wibracje, ugniatanie, pulsowanie i rolowanie urozmaicają masaż i dostarczają o wiele więcej przyjemnych doznań.
Mata powinna masować różne partie mięśni, kilka stref masażu do wyboru to wartościowa cecha produktu.
Pamiętaj o kojącym wpływie podgrzewania na mięśnie – zwróć uwagę na to, czy wybrana przez Ciebie mata posiada taką opcję, a jeśli tak – czy szybko się nagrzewa i czy ciepło jest równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni produktu. To ważne w mroźne dni.
Z drugiej strony, mata powinna być wyposażona w bezpiecznik termiczny (i wyłączać się w przypadku ryzyka przegrzania urządzenia).
Mata o ergonomicznym kształcie dopasuje się do każdego fotela samochodowego. W idealnym przyleganiu pomocny jest także elastyczny materiał, z jakiego wykonany jest produkt. Sprawdź, czy konstrukcja maty nie blokuje bocznych poduszek powietrznych Twojego fotela.
Zwróć uwagę na pasy, które zapobiegną przesuwaniu się urządzenia po siedzeniu samochodu.
Nic nie powinno rozpraszać kierowcy podczas jazdy – manipulowanie przy panelu sterowania maty może być dekoncentrujące, dlatego na wyposażeniu winien znaleźć się także łatwy w obsłudze pilot z wygodnymi przyciskami. Pilot pozwoli również zaprogramować czas i rodzaj masażu.
Ważne jest też pokrycie maty – dobrze jest, jeśli łatwo się je czyści. Pamiętaj, że na macie w ciemnym kolorze ewentualne zabrudzenia są mniej widoczne. Przy tendencji do pocenia się warto nabyć produkt pokryty odprowadzającą wilgoć tkaniną.
Zwróć uwagę na długość kabla łączącego matę z gniazdem zapalniczki – nie może być za krótki.
Wbrew pozorom, także opakowanie maty ma znaczenie – będzie służyło do przechowywania urządzenia poza sezonem.
Mata masująca powinna posiadać gwarancję, najlepiej kilkuletnią. W niektórych sklepach istnieje możliwość przedłużenia gwarancji za dodatkową opłatą.
Cena
Ceny mat są naprawdę różnorodne – wahają się od 40 zł do nawet 500 zł. Najdroższe modele są warte swojej ceny: posiadają głośniki, na których można słuchać ulubionej muzyki, magnesy (pochodząca z chińskiej tradycji magnetoterapia), a nawet funkcję chłodzenia karku czy ud.
Waga
Waga maty wyposażonej w podstawowe udogodnienia to ok. 1 kg. Wielofunkcyjne urządzenia, zaopatrzone w skomplikowane mechanizmy, dochodzą nawet do 5 kg.