Jaki monitor dla architekta? Ranking najlepszych modeli.
Spis treści
Specjalistyczne zastosowania wymagają wykorzystania odpowiednio dopasowanego sprzętu, który znacznie poprawi komfort oraz tempo pracy. Nie inaczej jest wśród architektów, dla których monitor jest jednym z ważniejszych urządzeń wykorzystywanych w pracy.
W artykule skupimy się na doborze monitora dla architekta. Napiszemy, dlaczego warto wybrać dedykowany sprzęt, jakie może być zastosowanie monitora w związku z pracą architekta, a także, na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając dobry monitor dla architekta.
Dlaczego warto wybrać monitor dla architekta?
Tak jak wspomnieliśmy na początku artykułu, odpowiednio dopasowany ekran, na którym wyświetlany będzie owoc pracy w specjalistycznych programach typu np. AutoCAD, znacząco poprawia komfort pracy oraz jej tempo.
Monitor dopasowany do charakteru pracy architekta będzie możliwie najmniej męczył wzrok, zaoferuje odpowiednio dużą rozdzielczość oraz kontrast, które sprawią, że nawet najbardziej szczegółowy projekt będzie czytelny.
Monitor, który z powodzeniem można użyć do prac związanych z projektowaniem, kupimy już za kwoty rzędu 800 złotych, podczas gdy najlepsze monitory od czołowych marek to wydatek rzędu kilku – kilkunastu tysięcy złotych.
Zastosowanie monitora dla architekta
Tak, jak w każdym innym przypadku, monitor posłuży do wyświetlania pulpitu roboczego oraz ekranów wielu wykorzystywanych przez architektów programów i narzędzi. Do pracy tego typu warto pomyśleć o wykorzystaniu dwóch monitorów, które znacznie wpłyną na wygodę. Wielu architektów uważa, że jest to najwygodniejsza konfiguracja. Na jednym monitorze zarządzamy pulpitem roboczym, a na drugim narzędziami lub innymi zadaniami niezwiązanymi z pracą.
Na co zwrócić uwagę wybierając monitor dla architekta?
Kwestii, które należy wziąć pod uwagę, przy wybieraniu sprzętu tego typu jest sporo. Przede wszystkim niezbędne jest określenie wielkości monitora, zastosowanej matrycy, powłoki matrycy oraz całej masy innych parametrów, które determinują możliwości tego urządzenia.
Przekątna
Do pracy architektów oraz projektantów warto wybrać dosyć duży monitor. Nie warto jednak przesadzać, ponieważ zbyt duży monitor zmniejszy wygodę naszej pracy, głównie ze względu na to, że trudno będzie nam ogarnąć wzrokiem całą jego powierzchnię.
Typ matrycy
Do zastosowań projektanckich możemy wyróżnić kilka najpopularniejszych matryc: TN+Film, S-IPS, H-IPS oraz S-PVA. Poniżej pokrótce scharakteryzujemy każdą z nich.
Matryca TN+Film jest zdecydowanie najtańszą propozycją. Oferuje szybki czas reakcji, jednak jej dużymi wadami jest kiepskie odwzorowanie kolorów, małe kąty widzenia oraz zmiana wyświetlanych kolorów w zależności od punktu patrzenia na ekran. Nie jest to dużym minusem, ponieważ podczas pracy architekt zwykle siedzi w jednej pozycji przed monitorem i nie zmienia swojego położenia względem ekranu.
Matryca S-IPS może okazać się najlepszym wyborem ze względu na najlepszy współczynnik ceny do oferowanych możliwości. Oferuje odwzorowanie kolorów na poziomie około 90% całej palety RGB, spore kąty widzenia dochodzące do 170 stopni oraz odpowiedni czas reakcji.
Matryca H-IPS jest droższa. Można napisać, że jest to ulepszona wersji matrycy S-IPS. Odwzorowanie kolorów na poziomie 98%, katy widzenia do 180 stopni oraz o wiele niższy czas reakcji to parametry, które charakteryzują ten rodzaj matrycy.
Matryca S-PVA to obecnie najdroższa matryca stosowana w najlepszych monitorach. Jej główną zaletą jest możliwie najlepsze odwzorowanie kolorów. Do pracy architekta, zwłaszcza takiego, który nie ma zbyt dużej styczności z designem i grafiką, taki rodzaj matrycy może okazać się niepotrzebnym wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
Zdecydowanie najbardziej polecamy matryce S-IPS i bardziej wymagającym architektom H-IPS.
Powłoka matrycy
Możemy wyróżnić matrycę z powłoką błyszczącą i matową. Matryca z powłoką matową oferuje lepszy komfort pracy w niekorzystnym oświetleniu, a także mniej widać na niej kurz i tłuste ślady po palcach.
Konstrukcja
Jeżeli decydujemy się na pracę wielomonitorową, należy wybierać monitory, które posiadają możliwie małe ramki okalające ekran. Im mniejsze ramki, tym bliżej siebie umieścimy dwa monitory.
Rozdzielczość
Im większa, tym lepiej. Decydując się na dobry monitor do pracy architekta, warto wybrać sprzęt oferujący co najmniej rozdzielczość Full HD. Warto pomyśleć również o monitorze Ultra HD.
Porty i interfejsy
Monitor dla architekta powinien posiadać kilka portów HDMI lub DisplayPort, kilka portów USB możliwie najnowszego standardu oraz port DVI. Im więcej portów, tym oczywiście lepiej.
Polecane monitory dla architekta