Jaki moduł GPS do laptopa? Ranking polecanych modeli.
Spis treści
Nawigacje GPS zwykle są drogie i oferują dosyć ograniczoną funkcjonalność. Z tego też powodu do nawigowania coraz częściej stosujemy urządzenia mobilne lub laptopy. Jeżeli nasz sprzęt nie jest wyposażony w moduł GPS lub moduł ten jest kiepski, warto pomyśleć o zewnętrznym module GPS.
W tym tekście napiszemy nieco, jak dobrać moduł GPS do laptopa oraz innych urządzeń. Podpowiemy, dlaczego warto, jakie taki moduł GPS może mieć zastosowanie, a także jakimi cechami i parametrami powinien się odznaczać.
Dlaczego warto wybrać moduł GPS?
Głównym powodem jest jego umiarkowana cena. Dobry zewnętrzny moduł GPS kupimy już za niecałe 100 złotych. W ramach tej kwoty możemy liczyć na świetny sprzęt o bardzo dobrych parametrach.
Kolejnym powodem, dla którego warto zdecydować się na zewnętrzny moduł GPS do laptopa, są jego niewielkie gabaryty oraz prosta konstrukcja. Wydając jednorazowo kwotę rzędu 70 – 200 złotych, stworzymy ze swojego notebooka sprzęt do nawigacji z prawdziwego zdarzenia.
O wiele lepszym rozwiązaniem jest stworzenie z wszechstronnego laptopa urządzenia umożliwiającego nawigację niż kupno kolejnego, drogiego i zajmującego miejsce w pojeździe sprzętu służącego wyłącznie do nawigowania.
Zastosowanie modułu GPS do laptopa
Głównym zastosowaniem tego typu sprzętu jest oczywiście możliwość precyzyjnego wskazania lokalizacji urządzenia na mapach. Poza tym, dzięki niemu z poziomu komputera wspomaganego odpowiednią aplikacją do nawigacji, będziemy mogli łatwo namierzać zmianę swojego położenia, planować trasę oraz nawigować po niej.
Moduł GPS dołączany jest zwykle za pomocą portu USB lub bezprzewodowo przez moduł Bluetooth. Często urządzenia tego typu sprzedawane są z ładowarką samochodową, dzięki czemu nie musimy martwić się o zasilanie. Wystarczy podłączyć sprzęt do laptopa i zasilania, uruchomić komputer i aplikację do nawigacji i cieszyć się wygodą jazdy z nawigacją.
Na co zwrócić uwagę wybierając moduł GPS do laptopa?
Wybierając zewnętrzną nawigację do laptopa, ultrabooka, netbooka, czy innego urządzenia mobilnego niewyposażonego w wewnętrzny moduł GPS, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów, które pozwolą dopasować urządzenie do osobistych preferencji oraz warunków.
Do najważniejszych z nich należą: sposób zasilania, komunikacja i interfejsy, dodatkowa funkcjonalność, konstrukcja i obudowa.
Sposób zasilania
Moduł GPS zwykle zasilany jest przez wbudowane akumulatorki. Możemy spotkać się również z urządzeniami, które posiadają w zestawie ładowarkę do samochodu, dzięki której nie musimy martwić się o regularne samodzielne ładowanie akumulatorków. Wystarczy raz podpiąć moduł do ładowarki i cieszyć się jego nieprzerwaną pracą.
Istnieją również moduły, które zasilane są z baterii laptopa. Są to najprostsze i najtańsze konstrukcje. Ich wadą jest jednak przyśpieszony drenaż baterii w urządzeniu, do którego je podłączamy. Jeżeli jednak posiadamy ładowarkę samochodową do laptopa, nie zauważymy różnicy w jego użytkowaniu.
Komunikacja i interfejsy
Możemy rozróżnić dwie metody komunikowania się modułu GPS z mobilnymi urządzeniami – za pomocą kabla lub przez bezprzewodowy moduł Bluetooth. Możemy również spotkać się z hybrydami, które umożliwiają łączność bezprzewodową i przewodową.
Podczas wybierania modułu GPS zwróćmy uwagę na standard interfejsów. Im nowszy port USB i standard Bluetooth, tym lepiej. Obecnie standardem jest USB 2.0 oraz Bluetooth 4.
Dodatkowa funkcjonalność
W ramach dodatkowej funkcjonalności zewnętrznego modułu GPS możemy mówić o wspieraniu nawigacji GLONASS, czy możliwości montowania na zewnątrz pojazdu poprzez rzep lub magnes.
Konstrukcja
Warto wybrać sprzęt odznaczający się solidną konstrukcją oraz stworzony z dobrej jakości materiałów. Obecnie możemy spotkać się z modułami GPS, które posiadają wodoodporne obudowy o klasie IPx7 (im większa druga cyfra, tym lepsza wodoodporność).
Parametry modułów GPS
Parametrów, które określają jakość nawigacji, jest sporo. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć: ilość obsługiwanych kanałów, czułość, gorący i zimny start.
Obsługiwane kanały
Generalnie możemy przyjąć, że im więcej odbiornik będzie obsługiwał kanałów, tym lepiej. Równoległe śledzenie 20 – 22 kanałów powinno być wartością w zupełności wystarczającą.
Czułość
Im większa czułość (mniejsza liczba po minusie), tym lepiej. Od czułości uzależniona jest wrażliwość urządzenia na odbierane sygnały. Dobre moduły GPS mogą pochwalić się czułością na poziomie od -150 do -160 dB.
Gorący i zimny start
Gorący start to parametr, który określa tempo, w jakim odbiornik GPS ponownie „złapie” sygnał po chwilowej jego utracie spowodowanej krótkotrwałym wyłączeniem odbiornika lub zakłóceniem sygnału. Im mniejszy czas gorącego startu, tym lepiej. Gorący start powinien trwać nie dłużej niż 10 sekund.
Zimny start z kolei określa tempo określenia pozycji urządzenia po długotrwałym jego wyłączeniu lub po załączeniu sprzętu po znacznej zmianie pozycji. Tutaj również, im mniejsza wartość, tym lepiej. Zimny start może trwać nawet kilka minut przy kiepskiej jakości urządzeniach lub mniej niż 30 sekund w przypadku lepszych odbiorników.
Polecane moduły GPS