Jaki modem ADSL? Ranking najlepszych modeli.
Spis treści
Żeby połączyć się z siecią, musimy odpowiednio dopasować sprzęt do swojego usługodawcy. Nie możemy kupować modemu na chybił trafił, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem nie dopasujemy go do posiadanego łącza.
W artykule podpowiemy, jaki modem ADSL wybrać. Napiszemy, kiedy wybrać modem ADSL, jakie jest zastosowanie modemu, a także, na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając modem.
Zastosowanie modemu ADSL
Modem jest urządzeniem, które umożliwia odbiór sieci Wi-Fi przez domowe urządzenia. Obecnie nowoczesne modemy mogą być wyposażone w wiele funkcji smart, łatwą konfigurację, czy wiele innych usprawnień – np. możliwość stworzenia z routera domowy serwer.
Na co zwracać uwagę wybierając modem ADSL?
Jakiego mamy usługodawcę?
Na samym początku warto określić, z jakim usługodawcą podpisaliśmy umowę. Od tego zależy, jaki router należy kupić. Modemy ADSL są przeznaczone do współpracowania z połączeniem kablowym, które świadczone jest przez Netię lub Neostradę. Routery xDSL z kolei dedykowane są łączu internetowemu z sieci osiedlowej i telewizji kablowej.
Czy zamierzamy wynająć modem, czy kupić samodzielnie?
Wielu usługodawców świadczy usługi wypożyczania modemu na czas trwania umowy. Jest to rozwiązanie wygodne, jednak nie wszyscy użytkownicy są z niego zadowoleni. Irytować może niewielka oferta routerów lub przestarzałe modele. Obecnie jednak rzadko możemy spotkać się z tym, żeby usługodawca nie posiadał w swojej ofercie routerów z wyższej półki. Często korzystniejsze finansowo jest samodzielne wyposażenie się w modem.
Jaki standard ADSL?
Modemy ADSL różnią się między sobą standardami. Możemy wyróżnić standard ADSL2 i ADSL2+. Poza tym z Netią i Neostradą bez problemów współpracuje również router VDSL2.
Wybór modemu powinien być uzależniony od szybkości naszego łącza. Jeżeli ma ono prędkość na poziomie powyżej 15 Mb/s przepustowości, wówczas należy wybrać ADSL2. Modemy ADSL2+ oferują przepustowość na poziomie 24 Mb/s.
Annex A i Annex B
Obecnie routery ADSL2 i ADSL2+ są zgodne zarówno z Annexem A i Anexem B. Są to standardy, które obsługiwane są przez poszczególnych operatorów sieci. Przykładowo Annex A wykorzystuje firma Orange i Neostrada, podczas gdy standard Annex B jest wykorzystywany wyłącznie przez firmę TP SA.
Bezpieczeństwo oferowane przez modem
Im większy poziom zabezpieczeń, tym lepiej. Obecnie większość modemów ADSL posiada nowoczesne standardy szyfrowania WPA2, czy funkcję filtrowania adresów MAC. Poza tym możemy spotkać się z routerami wyposażonymi w dodatkową funkcję bezpiecznego firmware i zintegrowanego Firewalla. Im więcej zabezpieczeń oraz im nowszy jest ich standard, tym cena modemu wzrasta.
Łatwa konfiguracja
Jeśli nasza wiedza związana z konfigurowaniem modemów ADSL z siecią stoi na niewielkim poziomie, wówczas warto wybrać modem, który posiada przycisk ułatwiający nam wstępną konfigurację domowej sieci. Jest to tzw. funkcja WPS (Wi-Fi Protected Setup). Dzięki niej bezproblemowo i szybko skonfigurujemy łącze z urządzeniami zgodnymi ze standardem WPS.
Możemy spotkać się również z innymi technologiami usprawniającymi konfigurację. Przykładowo firma TP-Link posiada swój system QSS i QRS.
Konfigurację znacząco ułatwi również interfejs w języku polskim. Obecnie większość urządzeń posiada menu w języku angielskim i ciężko jest znaleźć sprzęt, który będzie wspierał również nasz język.
Parametry modemów ADSL
Jeśli już zwróciliśmy uwagę na podstawowe zagadnienia związane z doborem modemu do łącza usługodawcy, wówczas możemy skupić się na parametrach modemu, które określą jego szybkość, zasięg i moc sygnału.
Standard 802.11
Od obsługiwanego standardu zależy przepustowość modemu. Warto pamiętać, że najnowszy standard nic nam nie da, jeżeli nasze łącze jest powolne. Wyposażenie się w najnowocześniejszy i najlepszy na rynku router będzie zwyczajnym wyrzuceniem pieniędzy w błoto.
Jeżeli jednak mamy bardzo szybkie łącze, kiepski router może okazać się wąskim gardłem całej konfiguracji sprzętowej. Wtedy warto zadbać o możliwie najlepszy sprzęt, który poradzi sobie z ogromną przepustowością.
Obecnie na rynku najpopularniejsze są modemy wspierające standard 802.11 n i nowsze oraz droższe 802.11 ac. Standard n wspiera przepustowość od 150 Mb/s do 600 Mb/s. Standard ac z kolei umożliwia przesyłanie danych z przepustowością od 433 MB/s do 1,3 Gb/s.
Kupując router, warto wybrać sprzęt przyszłościowo z odpowiednim zapasem mocy. Dzięki temu zabezpieczymy się na wypadek zmiany łącza na szybsze.
Szybkość dla dwóch pasm
Dobre modemy ADSL działają na dwóch pasmach – 2,4 GHz i 5 GHz. Wybierając router, należy zwrócić uwagę na prędkość przesyłu w obydwu pasmach. Producenci zwykle podają szybkość routera, sumując pasmo 2,4 GHz i 5 GHz.
Zasięg
Zasięg modemu ADSL uzależniony jest od anten – zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Im więcej anten, tym naturalnie zasięg będzie lepszy, a sygnał silniejszy. Routery mogą posiadać wyłącznie anteny wewnętrzne lub wewnętrzne i zewnętrzne jednocześnie.
Jakość anten określana jest tzw. zyskiem energetycznym, parametrem podawanym w jednostkach dBi. Im większy zysk, tym lepiej. Dobry router zaoferuje nam anteny o dBi na poziomie od około 2 do 5 dBi. Zasięg możemy zwiększyć poprzez dokupienie anteny zewnętrznej o bardzo dużym zysku energetycznym.
Siłę i odległość emitowanego przez router sygnału należy dobierać do przestrzeni, w jakiej będzie pracować to urządzenie. Poza tym pamiętajmy o przeszkodach w postaci ścian, drzwi i stropów, które znacznie obniżają zdolność rozchodzenia się sygnału. Im więcej tego typu przeszkód, tym sygnał powinien być mocniejszy.
Przede wszystkim – może jednak lepiej postawić na połączenie jednego i drugiego routera, w sensie DSL + ADSL. Coś takiego mial Netgear, zdaje się, że te routery nazywały się jakość dual band. Mam wrażenie, że kto ma opcję ucieczki od adsl, ten z tego korzysta 😉