Gdzie najlepiej kupić laptop?
Spis treści
Laptop już dawno przestał być modnym gadgetem. Najczęściej służy do pracy, nauki, obróbki zdjęć, odtwarzania filmów oraz muzyki. Jest pomocny w czasie podróży, zabawy, w czasie wolnym, słowem – jest powszechnym urządzeniem służącym nam każdego dnia.
Gdzie można kupić?
Największy asortyment laptopów oferują obecnie sklepy internetowe. Można tam zapoznać się z kompletną ofertą komputerów różnych marek, spokojnie porównać parametry i dokonać rozsądnego wyboru, nie będąc poganianym przez niecierpliwego sprzedawcę. Przykładem może być jeden z największych sklepów RTV AGD w naszym kraju – morele.net.
Na co należy uważać?
Przy wyborze laptopa należy uważać na sklepy, których strony internetowe wyglądają podejrzanie. Najlepiej nie przelewać pieniędzy za zakupiony sprzęt bez wcześniejszego kontaktu telefonicznego oraz e-mailowego i sprawdzenia opinii o danym miejscu w internecie i wśród znajomych.
Uważajmy również na emocjonalne kupowanie pod wpływem dobrze rozplanowanej strony. Zawsze przed zakupem należy dokładnie zwrócić uwagę na specyfikację sprzętu oraz jego charakterystyczne cechy.
Na co zwrócić uwagę?
W zależności od tego, do czego laptop ma służyć, warto zwrócić uwagę na jego procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, dysk twardy, baterię, kartę dźwiękową, matrycę, obudowę, interfejsy, a także gwarancję producenta i ewentualną możliwość dokupienia gwarancji w sklepie, w którym dokonujemy zakupów.
Procesor
Mózg laptopa musi być najlepszej możliwej jakości. Chyba, że komuś nie zależy na sprawnej, wydajnej i szybkiej pracy systemu. Można wybierać spośród najbardziej cenionych procesorów Intel Core (np. i7), Celeron lub Atom (są energooszczędne). Najlepsze spośród nich wydajnie posłużą przez lata również przy bardzo przyszłościowych aplikacjach, szybciej wykonując zadania.
Karta graficzna
Wybór karty graficznej do laptopa uzależniony jest od jego przeznaczenia. Grafika na najwyższym poziomie to coś przede wszystkim dla graczy lub osób zawodowo zajmujących się postprodukcją graficzną.
Powinny one zainteresować się kartami graficznymi z dużą ilością pamięci własnej. Jeżeli zamierzamy wykorzystywać laptop do bardziej wymagających zadań, warto dokupić zewnętrzną kartę nVidii (GeForce) lub AMD (Radeon). Do laptopów do zastosowań biurowych czy przeglądania stron internetowych i codziennego użytku wystarczą karty zintegrowane, na przykład Intel HD Graphics 3000. Sprawdzą się one również u początkujących graczy przy starszych i mało wymagających grach.
Pamięć RAM
Pamięć RAM ogólnie rzecz biorąc, warunkuje szybkość pracy komputera. 4 lub 8 GB to obecnie standardowa ilość pamięci RAM. Przy wyborze laptopa należy sprawdzić, czy i o ile maksymalnie RAM można go rozbudować (bardzo często jest to zwyczajnie niemożliwe).
Dysk twardy
Najbezpieczniejszym i najcichszym, lecz nie najtańszym rozwiązaniem, jest odporny na wstrząsy i uszkodzenia dysk SSD. Jego główną zaletą jest szybkość pracy – znacznie wyższa niż w przypadku dysku HDD. Może być Także wyposażony w funkcję kolejkowania zadań (NCQ). Do archiwizacji dużych ilości plików bądź zdjęć przyda się również dysk zewnętrzny (sprawdzi się także podczas awarii laptopa i utracie danych), chociaż obecnie coraz popularniejsze jest przetrzymywanie danych w chmurze.
Bateria
Czas pracy baterii uzależniony jest od pojemności akumulatora. Najlepiej postawić na sprzęt co najmniej 6-komorowy, o pojemności od 4400 mAh. Po włączeniu trybu oszczędności energii może on pozwolić na pracę nawet do 12 godzin.
Karta dźwiękowa
Karty dźwiękowe w laptopach są wbudowane w płytę główną. Ich jakość jest zazwyczaj dość niska, jednak w zupełności wystarczająca do większości zastosowań. Warto wspomóc się kartą dźwiękową na USB – to świetny wybór dla osób zajmujących się amatorsko lub półprofesjonalnie produkcją muzyki. Przy dobrych głośnikach bądź słuchawkach znacząco podniesie jakość dźwięku. Droższe karty zapewniają z reguły lepsze doznania.
Matryca
Im mniejsza matryca, tym dłuższa praca laptopa bez konieczności nieustannego ładowania baterii. 16-calowa matryca to z kolei dobry wybór, gdy laptop jest używany do oglądania filmów i gier oraz nie zamierzamy używać go mobilnie. Również we wnętrzach doskonale sprawdzi się matryca błyszcząca. Modele matowe (dodatkowo o dużym kącie widzenia) to lepszy wybór do pracy na zewnątrz lub w pomieszczeniu z bardzo dużą ilością dziennego światła. Dlaczego warto wybrać podświetlenie typu LED? Otóż takie matryce są:
-
energooszczędne,
-
niezawodne,
-
zapewniają wysoki komfort użytkowania laptopa.
Obudowa
Najtrwalsze obudowy nowoczesnych laptopów powstają z aluminium i włókien węglowych – plastik to już przeżytek. Podwyższoną trwałość zapewnia laptopom odporna na zalanie płynami wyprofilowana klawiatura.
Porty USB i czytniki kart (interfejsy)
Przy wyborze laptopa warto zwrócić również uwagę na ilość portów USB. Nie powinny one być rozmieszczone zbyt blisko siebie, a miejsca musi starczyć na jednoczesne podłączenie modemu, zewnętrznych myszy, klawiatury, czy pendrive’a. Obecnie laptop powinien posiadać co najmniej kilka portów USB 2.0, warto wyposażyć się w laptop z wejściem USB 3.0 i USB typu C. Do podłączenia z zewnętrznym monitorem wymagany będzie port HDMI lub DisplayPort.
Gwarancja
Przez zakupem należy dowiedzieć się, ile wynosi gwarancja i czy obejmuje także koszty dostawy laptopa do serwisu. Zazwyczaj jest ona krótsza na baterię niż na komputer.