Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264

Notice: Trying to get property 'user_login' of non-object in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/frontend/schema/class-schema-utils.php on line 26

Notice: Trying to get property 'user_login' of non-object in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/frontend/schema/class-schema-utils.php on line 26

Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/frontend/schema/class-schema-person.php on line 152

Notice: Trying to get property 'user_email' of non-object in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/frontend/schema/class-schema-person.php on line 230

Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/frontend/schema/class-schema-person.php on line 236

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 440

Jak zainstalować Windows 7? Poradnik krok po kroku.

Instalacja systemu operacyjnego Windows nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Każdy, nawet największy komputerowy laik jest w stanie bez problemu przejść przez proces instalacyjny systemu Microsoft Office 7 (i każdego innego również).

W tym poradniku napiszemy, w jaki sposób krok po kroku przebrnąć przez proces instalacyjny, a także zwrócimy uwagę na kilka ważnych aspektów związanych z instalacją.

Wymagania sprzętowe systemu Windows 7

Przed rozpoczęciem instalacji powinniśmy określić, czy nasz PC lub komputer mobilny spełnia wymagania sprzętowe. Obecnie trudno o komputer, który by ich nie spełniał, jeżeli jednak masz starsze urządzenie, dla 100% pewności sprawdź, czy bez problemu zainstalujesz na nim Windowsa 7. Jego wymagania prezentują się następująco:

  • 20 GB wolnej pamięci dyskowej (zalecane około 50 GB na dodatkowe aktualizacje systemu);
  • 1 GB pamięci operacyjnej RAM (zalecane 2 GB dla pewności optymalnej pracy sprzętu);
  • procesor o zegarach taktujących z częstotliwością 1 GHz (zalecane więcej GHz do sprawniejszego działania systemu).

Nośnik instalacyjny i wybór miejsca bootowania

Od nośnika, jaki posiadamy, uzależniony jest początkowy proces instalacji. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja z płyty CD/DVD, jednak coraz powszechniej wykorzystuje się w tym celu pendrive.

Początkowo umieszczamy płytę w napędzie optycznym lub pendrive w wolnym slocie USB (najlepiej o możliwie najnowszym standardzie, co pozwoli na optymalizację przesyłu danych).

Żeby zainicjować proces instalacji systemu, musimy najpierw wskazać miejsce, z którego rozpocznie się instalacja. W tym celu uruchamiamy komputer i już od samego początku pojawiania się ekranów startowych na monitorze, szybko naciskamy klawisz F12 (w zależności od płyty głównej klawiszem tym może być również: ESC, F8, F2).

Zostaniemy przeniesieni do Boot Menu (jego interfejs będzie różnił się w zależności od posiadanej płyty głównej, jednak postępowanie będzie analogiczne). W menu, w którym się obecnie znajdujemy, szukamy listy dostępnych miejsc, z których uruchamia się system. Domyślnie jest to dysk twardy. W zależności od posiadanego nośnika wybieramy opcję Removable Devices/USB-HDD lub opcję CD/DVD-ROM Drive.

Od tego miejsca rozpocznie się proces instalacji systemu operacyjnego Windows 7. Jeżeli automatycznie na ekranie nie pojawi się nam kreator, naciśnijmy dowolny klawisz na klawiaturze lub zrestartujmy komputer.

Rozpoczęcie instalacji systemu Windows 7 – zbieranie informacji

Przed instalacją przygotuj sobie kilkanaście minut wolnego czasu, a także od 30 min do 1,5 h czasu, podczas którego system będzie instalowany.

Pierwsze okno kreatora instalacji systemu Windows 7 wita nas okienkiem, w którym wybieramy język systemu, format godziny i waluty oraz język klawiatury. W każdym polu musimy zaznaczyć opcję z językiem polskim (lub innym, jeżeli zamierzamy instalować system w języku obcym).

Klikamy przycisk Dalej i przechodzimy do kolejnego okienka, w którym klikamy przycisk Zainstaluj teraz. W kolejnym oknie instalator prosi nas o wybranie wersji systemu, którą zamierzamy zainstalować (o ile są dostępne). Wskazujemy tutaj również architekturę.

Wybór architektury powinien być uzależniony od sprzętu. Jeżeli posiadamy więcej niż 2 GB pamięci RAM, powinniśmy wybrać architekturę x64 (64-bitową). Architektura x86 inaczej nazywana jest 32-bitową. Po wybraniu wersji klikamy przycisk Dalej.

Kolejne okno, do którego zostaniemy przeniesieni, jest przedstawieniem postanowień licencyjnych oprogramowania Microsoft. Po zapoznaniu się z nim zaznaczamy opcję Akceptuję postanowienia licencyjne i klikamy przycisk Dalej.

W dalszym etapie instalowania systemu jesteśmy proszeni o zaznaczenie typu instalacji, którą zamierzamy wykonać. Mamy do wyboru: Uaktualnienie i Niestandardowa (zaawansowane). Zamierzamy zainstalować system, wobec czego wybieramy drugą opcję.

Teraz przed nami najtrudniejszy etap – przydzielanie partycji dysku.

Partycjonowanie dysku podczas instalacji

Partycja to oddzielny fragment dysku, na którym gromadzimy dane podczas korzystania z systemu. Partycje możemy zaliczyć jako podkatalog służący utrzymaniu porządku na dysku.

Podczas instalowania systemu unika się tworzenia jednej zbiorczej partycji, a najczęstszą metodą jest podział dysku na 2 lub 3 partycje (lub więcej w zależności od preferencji). Sprzyja to sprawniejszemu działaniu systemu, który instalujemy na partycji przeznaczonej tylko temu celowi i zwiększeniu bezpieczeństwa korzystania z systemu. To, co ujrzymy na ekranie partycjonowania, uzależnione jest od tego, czy reinstalujemy system, czy instalujemy go od nowa na „świeżym” sprzęcie.

W pierwszym przypadku najprawdopodobniej zobaczymy kilka podzielonych uprzednio partycji. Należy je sformatować, czyli usunąć z nich wszelkie dane (warto przedtem zrobić backup ważnych danych), lub przydzielić je ponownie.

W przypadku, gdy nie mamy podzielonych partycji, zobaczymy jedynie pozycję z napisem Dysk 0.

Żeby sformatować partycję, zaznaczamy ją i klikamy ikonę Formatuj. Żeby usunąć partycję i przydzielić jej miejsce ponownie klikamy Usuń. W celu przydzielenia miejsca zaznaczamy wolne miejsce: Nieprzydzielone miejsce i tworzymy nową partycję na pliki systemowe, klikając przycisk Nowy. Jak widać, system operuje na jednostkach MB. 1 GB to około 1000 MB. Na system powinniśmy przeznaczyć nie mniej niż 20 GB przestrzeni.

Przydzielamy miejsce na pliki systemowe oraz tworzymy jedną lub opcjonalnie kilka innych partycji na inne dane, przykładowo: gry, filmy, zdjęcia itp. Pozostanie nam również miejsce zastrzeżone przez system o wielkości rzędu setki lub kilku setek MB.

Instalowanie systemu Windows 7 – oczekiwanie i konfiguracja konta

Po uporaniu się z podziałem partycji musimy poczekać od kilkunastu minut wzwyż na zainstalowanie się plików systemowych na komputerze. Jeżeli korzystasz z komputera mobilnego, koniecznie podłącz go do ładowania. Wyczerpanie się baterii podczas instalacji systemu może spowodować dużo problemów.

Podczas instalacji komputer będzie kilkukrotnie się wyłączał i załączał – nie martw się tym, to zupełnie normalny proces instalacyjny. W pewnym momencie instalacji na ekranie pojawia się okna, które będą wymagać od nas konfiguracji systemu.

Pierwszym z nich będzie wybór nazwy użytkownika i nazwy komputera. Nazwy te mogą zostać domyślne. Po wpisaniu nazw klikamy przycisk Dalej.

Kolejne okno dotyczy ustawiania hasła dla swojego konta. Dobre hasło powinno zawierać minimum 8 znaków, minimum jedną dużą literę, jedną cyfrę i jeden znak specjalny. Możesz oczywiście stworzyć dowolne hasło lub nie wpisywać go wcale. Po uporaniu się z hasłem klikamy przycisk Dalej.

W tym miejscu zostaniemy poproszeni o określenie swoich preferencji związanych z automatycznymi aktualizacjami. Warto wybrać pierwszą opcję: Użyj ustawień zalecanych. Swoją decyzję możemy zmienić w późniejszym czasie, a także nie decydować podczas instalacji systemu – w tym celu klikamy opcję: Zapytaj mnie później.

Kolejne okno to wybór daty i godziny. Najczęściej są one poprawnie ustawione i nie musimy tutaj nic zmieniać. Jeżeli jednak ustawiona jest zła strefa czasowa, wybieramy właściwą z rozwijanej listy. Klikamy przycisk Dalej.

Kolejne okno to wybór bieżącej lokalizacji komputera. Jeżeli instalujemy system na sprzęcie domowym, wybieramy opcję Sieć domowa. Jeżeli w pracy – Sieć w pracy. Opcja ta pojawi się tylko, gdy system wykryje połączenie z siecią.

Po ustawieniu lokalizacji system zacznie finalizować wprowadzone ustawienia. Po tym procesie pojawi się nam ekran logowania, w którym musimy wpisać podane podczas instalacji hasło. Następnie klikamy ikonę strzałki i gotowe – wita nas pulpit świeżo zainstalowanego systemu Windows 7.

Polecane zestawy komputerowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-64   100-101   CQE   CSSLP   200-125   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-075   300-115   AWS-SYSOPS   640-692   640-911   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   000-089   000-105   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410