Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264

Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 440

Jaki tablet graficzny wybrać? Ranking najlepszych modeli.

Tablet graficzny to pożyteczne urządzenie, które z pewnością docenią artyści, designerzy, kartografowie i reszta osób, które na co dzień stykają się z tworzeniem lub obróbką grafiki. Wiele osób myśląc tablet, ma przed oczyma multimedialny sprzęt do surfowania po sieci lub montowania jako nawigację w samochodzie.

Warto jednak wiedzieć, że tablety graficzne są obecne na rynku o wiele dłużej niż tablety multimedialne. W artykule napiszemy, jak skutecznie wybrać tablet graficzny. Podpowiemy, dlaczego warto się na niego zdecydować, komu może się przydać taki sprzęt, jakie może mieć funkcje i formaty zapisu, a także podpowiemy, na jaką wielkość pamięci możemy liczyć w tabletach graficznych.

Dlaczego warto wybrać tablet graficzny?

Tablet graficzny tak jak wspomnieliśmy, jest pożytecznym i funkcjonalnym narzędziem pracy (a nie zwykłym gadżetem). Znacząco wpływa na tempo, komfort i wygodę pracy. Również wpływa na jej ergonomię, ponieważ lekkie piórko, którym sterujemy przy tworzeniu grafiki, pozwala nam na odciążenie nadgarstka i przedramion podczas standardowej pracy na myszce, co możemy znacząco odczuć podczas wielogodzinnego tworzenia lub retuszowania.

Dzięki tabletom graficznym możemy tworzyć grafikę od razu na ekranie monitora i zapisywać ją bezpośrednio w pamięci komputera. W ten sposób unikniemy wielu niepotrzebnych kroków związanych z tworzeniem na fizycznych nośnikach, a następnie przenoszenia owoców naszej pracy do komputera.

Cena tabletów graficznych nie przyprawia o zawrót głowy. Są to urządzenia, które znajdują się w zasięgu ręki każdego. Oczywiście możemy znaleźć na rynku sprzęty, których kwoty kończą się na liczbach pięciocyfrowych, jednak solidny tablet graficzny kupimy już za około 500 złotych.

Komu przyda się tablet graficzny?

jaki tablet graficzny

Tablet graficzny przyda się każdemu, kto na co dzień lub hobbistycznie zajmuje się wszelką grafiką. Mogą z niego korzystać architekci, projektanci, designerzy, wizjonerzy, nawet inżynierowie. Nie wspominając o sztabie osób przygotowujących grafiki i animacje w cyfrowej formie.

W obecnych czasach tablet graficzny może przydać się na wielu polach i wielu różnych zawodach.

Funkcje tabletu graficznego

Funkcje tabletu graficznego wynikają głównie z jego konstrukcji. Możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje urządzeń tego typu:

Interaktywny ekran piórkowy

Są to zaawansowane tablety graficzne, które oferują dotykowy ekran LCD. Praca na nich jest wygodna i intuicyjna. Tworzone kreski specjalnym piórkiem są automatycznie przedstawiane na wyświetlaczu.

Tablet wskazujący

Ten rodzaj tabletu składa się z powierzchni roboczej z rysikiem, a także dwóch lub więcej fizycznych przycisków umieszczanych na obudowie. W tym przypadku tablet nie wyświetla realizowanych przez nas grafik, a kreski, które stawiamy, są wyświetlane od razu na ekranie monitora. Urządzenie to jest równie często wykorzystywane przez profesjonalnych grafików.

Funkcje tabletu graficznego wynikają głównie z jego budowy. Najważniejszymi funkcjami, na jakie możemy natrafić, są: możliwość pracy palcami i reagowanie na ich dotyk, przyciski funkcyjne, dodatkowe piórka oraz touch ring. Funkcjonalność wynika również z obsługiwanych portów i interfejsów tabletu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze funkcje.

Reagowanie na dotyk

Obecnie większość tabletów graficznych reaguje na dotyk. Dzięki temu możliwe jest łatwiejsze zarządzanie przestrzenią roboczą – przybliżanie, odwracanie, czy przewijanie ekranu. W niektórych tabletach będziemy mieć możliwość również przypisywania konkretnych gestów do wykonywanych przez tablet czynności, co również przyśpieszy tempo pracy.

Touch Ring (dotykowe kółko)

Fizyczne kółeczko na obudowie tabletu, które działa niczym scroll w myszce. Dzięki niemu możemy łatwiej i szybciej przewijać galerie, czy zarządzać wielkością prezentowanych obszarów roboczych.

ExpressKeys (przyciski funkcyjne)

Pozwalają nam na przypisywanie tzw. hot key’ów, czyli skrótów klawiszowych. Operowanie na skrótach klawiszowych znacząco poprawia wygodę, szybkość i ergonomię pracy.

Piórka

Teoretycznie im więcej piórek, tym lepiej. Do niektórych zestawów tabletów graficznych dodawane są różnorodne piórka, które spełniają różne funkcje, przykładowo działają jak aerograf, różne specjalne pędzle, czy mogą być wykorzystywane w ramach innych funkcji.

Interfejsy i złącza

Sposób komunikacji tabletu graficznego z komputerem to również istotna kwestia, która wpływa na funkcjonalność sprzętu. Obecnie Większość tabletów podpinamy do PC’tów lub komputerów mobilnych za pomocą portu USB (w starszych urządzeniach w wersji 2.0, w nowszych 3.0). Poza tym tablet musi dodatkowo łączyć się z kartą graficzną komputera poprzez port DVI-A (rzadko obecnie stosowany), DVI-I lub nowoczesny DisplayPort.

Obecnie coraz częściej spotykamy się z tabletami wyposażonymi w moduł Bluetooth, Wi-Fi lub komunikujący się poprzez fale radiowe z komputerami. To rozwiązanie jest wygodne, jednak wymaga regularnego wymieniania baterii lub ładowania akumulatorków.

Na co zwrócić uwagę wybierając tablet graficzny?

Elementów, które składają się na dobre dopasowanie tabletu graficznego do osobistych preferencji i formy pracy, jest całkiem sporo. Skupimy się jednak na najważniejszych cechach tabletu graficznego, na które koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, kupując sprzęt tego typu.

Formaty zapisu oferowane przez tablet graficzny

Tablet graficzny powinien być w stanie operować na wszystkich popularnych i mniej popularnych formatach zapisu grafiki. Obowiązkowo powinien współpracować nie tylko z grafiką rastrową, ale również wektorową. Oczywiście poza różnymi formatami oferującymi stratną kompresję, tablet powinien poradzić sobie z bitmapą i różnymi plikami programów graficznych.

Wielkość pamięci tabletu graficznego

Tablet graficzny powinien działać płynnie i bez zająknięcia. Wobec tego warto kupić urządzenie, które posiada odpowiednią ilość pamięci operacyjnej. Dobrym rozwiązaniem jest wybór tabletów, które mogą pochwalić się minimum 2 GB pamięci RAM.

Pojemna pamięć wewnętrzna tabletu przyda się, gdy zamierzamy pracować na urządzeniu bez podłączania do komputera. Warto zdecydować się na pamięć SSD, która pozwala na szybszą pracę niż pamięć HDD. Rozsądnym wyborem jest kupno tabletu posiadającego około 32 GB pamięci wewnętrznej.

Rozdzielczość

Im większą rozdzielczość będzie miał tablet, tym lepiej. W tabletach graficznych rozdzielczość podawana jest w liniach na cal. Warto wybrać sprzęt, który może pochwalić się rozdzielczością na poziomie 2000 lpi.

Dokładność piórka

Im większa dokładność, tym lepiej. Dobre piórka mogą pochwalić się dokładnością na poziomie około 0,25 mm, podczas gdy dokładność pracy na myszce to około 0,5 mm.

Czułość nacisku

Odpowiednie rejestrowanie czułości nacisku jest niezbędne do tworzenia bardziej skomplikowanych grafik. Czułość nacisku w dużej mierze zależy od piórka, najlepsze z nich są w stanie wykryć ponad 2 tysiące poziomów nacisku na przestrzeń roboczą tabletu.

Częstość próbkowania

Kolejna cecha, na jaką warto zwrócić uwagę. Im wyższa, tym lepiej. Określa się ją w punktach na sekundę. Minimalną wartością, jaką powinien obsługiwać tablet, jest 200 pps. W tabletach z dotykowym ekranem LCD częstość próbkowania jest mniejsza i wynosi z reguły około połowę podanej wartości.

Polecane tablety graficzne


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

300-101   400-101   300-320   300-070   300-206   200-310   300-135   300-208   810-403   400-050   640-916   642-997   300-209   400-201   200-355   352-001   642-999   350-080   MB2-712   400-051   C2150-606   1Z0-434   1Z0-146   C2090-919   C9560-655   642-64   100-101   CQE   CSSLP   200-125   210-060   210-065   210-260   220-801   220-802   220-901   220-902   2V0-620   2V0-621   2V0-621D   300-075   300-115   AWS-SYSOPS   640-692   640-911   1Z0-144   1z0-434   1Z0-803   1Z0-804   000-089   000-105   70-246   70-270   70-346   70-347   70-410