Jaki kabel do routera wybrać? Ranking najlepszych kabli.
Spis treści
Wybór odpowiedniego kabla do routera pozwoli nam czerpać maksimum z naszego łącza sieciowego. Warto wiedzieć, jak dobrać kabel do routera, który będzie spełniał nasze oczekiwania, a także będzie dopasowany do posiadanego przez nas sprzętu.
W artykule skupimy się na doborze kabla do routera. Wymienimy podstawowe rodzaje skrętek, napiszemy, czym się między sobą różnią, oraz podpowiemy, jakie typy kabli znajdziemy na rynku.
Podstawowe kryterium podziału skrętki – ekranowanie
Od ekranowania zależy odporność na zakłócenia kabla podłączanego do routera. Możemy wyróżnić tutaj trzy podstawowe typy oraz kilka hybrydowych rozwiązań.
Do podstawowych skrętek zaliczamy:
- UTP (nieekranowana)
Najtańszy rodzaj kabla do routera. Nie posiada ona ekranu, który zabezpiecza kabel od zakłóceń zewnętrznych oraz zakłóceń generowanych między parami skrętek w kablu. Jest to popularne rozwiązanie w branży IT, jednak obecnie coraz częściej stosuje się skrętkę STP.
- STP (ekranowana)
Lepsza jakościowo skrętka, która posiada ekran chroniący przed zakłóceniami zewnętrznymi, a także dodatkowe uziemienie. Skrętki STP polecane są do połączeń z routerem w przypadku szybkich sieci.
- FTP (ekranowana)
Jest to skrętka, która posiada ekranowanie zbiorcze (całego kabla) i dodatkowo ekranowanie foliowe każdej pary wchodzącej w skład przewodu. Dzięki temu zakłócenia w przesyłanym sygnale są minimalizowane do zera. Tego typu rozwiązanie jest stosowane w najszybszych sieciach.
Zarabianie końcówek – jaki typ kabla wybrać?
Możemy spotkać się z dwoma metodami zarabiania końcówek kabli do routera -typem A i typem B. Te dwa typy różnią się połączeniem pinów. Typ A jest kablem prostym, w którym końcówki układane są symetrycznie. Są one stosowane do łączenia routera z komputerem.
Kabel typu B jest to tzw. kabel skrosowany, czyli skrzyżowany. W tym kablu przewody układane są niesymetrycznie. Zwykle stosuje się go do łączenia dwóch komputerów z pominięciem routera.
Czy kabel telefoniczny nada się do podłączenia routera?
Absolutnie nie. Pozornie są one podobne, jednak różnica polega nie tylko w wewnętrznej ich budowie, ale również końcówce. W kablu sieciowym znajdziemy klasyczną końcówkę RJ-45, natomiast w kablu telefonicznym spotkamy się z końcówką RJ-11.
Poza tym różnica polega na wymaganiom stawianym tym dwom rodzajom kabli. Sieciowe skrętki muszą poradzić sobie z o wiele szybszą transmisją.
Kategorie i normy
Kable do routera powinny spełniać odpowiednie normy. Najpopularniejszymi obowiązującymi normami w naszym kraju jest EN 50173, która odpowiada za zasady związane z realizacją okablowania strukturalnego. Poza tym możemy spotkać się z normami ISO i EIA/TIA.
Wybierając skrętkę, powinniśmy zwrócić uwagę na jej kategorię – im nowsza, tym skrętka będzie w stanie szybciej transmitować sygnał. Obecnie normą są skrętki kategorii 5 i 5e, jednak coraz częściej stosuje się skrętki kategorii 6 i 7. Poniżej przedstawiamy spis kategorii powszechnie używanych skrętek.
- Cat. 5 – umożliwia transmisję sygnału o częstotliwości do 100 MHz. Obecnie częściej spotkamy się z jej popularniejszą odmianą – 5e. Wspiera technologię FastEthernet, a także 1000 Base-T Gigabit Ethernet. Świetnie sprawdzi się do sieci o łączu do 100 Mb/s.
- Cat. 5E – umożliwia transmisję sygnału o częstotliwości do 125 MHz, poza tym cechuje się tym samym, czym skrętki z kategorii 5.
- Cat. 6 – Ten rodzaj skrętki pozwala na transmisję sygnału o paśmie do 250 MHz.
- Cat. 7 – najnowszy standard, który pozwala transmitować sygnał o częstotliwości do 600 MHz. Dodatkowo każda para żył w skrętce tego typu jest ekranowana. Umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 10 Gb/s.