Jaki mini laptop wybrać? Ranking mini laptopów!
Spis treści
Rynek najmniejszych dostępnych komputerów mobilnych podbija serca wielu grup konsumentów. Możliwie najmniejsze gabaryty połączone z przyzwoitymi parametrami umożliwiającymi w miarę komfortową pracę i podstawowe funkcjonalności sprawiają, że mini laptopy są urządzenia zdecydowanie godne uwagi.
Polecane mini laptopy
W artykule podpowiemy, dlaczego warto wybrać mini laptopy, jakie będzie ich podstawowe zastosowanie, a także, na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając mini laptopy.
Dlaczego warto wybrać mini laptop?
Główną zaletą mini laptopów jest maksymalna mobilność, jaką nam oferują. Urządzenia tego typu są wręcz stworzone do transportowania i regularnego przenoszenia z miejsca na miejsce.
Duża rozpiętość cenowa najmniejszych laptopów pozwala na dopasowanie urządzenia do jego przeznaczenia oraz do zasobności naszego portfela. Decydując się na mini laptop, możemy skorzystać z ofert takich firm, jak: Acer, Lenovo, HP, czy Asus.
Zastosowanie mini laptopów
Mini laptopy świetnie sprawdzą się do notowania na wykładach, uruchamiania prezentacji lub pracy z klientem w terenie. Możemy z nich korzystać do mobilnego konsumowania internetowych treści, pracy z programami wchodzącymi w skład pakietów biurowych lub do uruchamiania multimediów nieobciążających (zwykle niezbyt mocnych) podzespołów.
Mini laptopy mogą być z powodzeniem przenoszone w większych torebkach, plecakach, czy różnego rodzaju sakwach. Są wręcz stworzone do wykorzystywania w podróży i polecane są wszystkim tym, którzy przedkładają wygodę i mobilność nad dużą moc obliczeniową.
Poza ultrabookami, które możemy zaliczyć do przedstawicieli najmniejszych laptopów, pozostałe konstrukcje raczej nie nadają się do gier.
Na co zwracać uwagę wybierając mini laptop?
Wybierając mini laptop, zwróćmy uwagę na jego typ. Na rynku możemy wyróżnić kilka konstrukcji aspirujących do miana mini laptopów. Do najpopularniejszych z nich należą wspomniane ultrabooki, netbooki i hybrydy.
Ultrabooki
Są to najmocniejsze i zwykle najmniejsze konstrukcje. Oferują połączenie potężnych podzespołów z możliwie małymi gabarytami. Ich waga dochodzi maksymalnie do 2 kg, a design zdradza, że mamy do czynienia z urządzeniami z najwyższej półki.
Bez problemu uruchomimy na nich nawet nowsze gry i na pewno nie odczujemy braków w mocy obliczeniowej. Ich jedyną wadą jest duża cena, która zwykle oscyluje w granicach 3 – 6 tysięcy złotych.
Netbooki
Małe laptopy do zastosowań internetowych. Zwykle pozwalają na przeglądanie sieci, obsługę podstawowych programów biurowych i radzą sobie z nieobciążającymi sprzętu multimediami. Zwykle są tanie i całkiem wygodne w użyciu.
Hybrydy
Ostatnia grupa urządzeń, które możemy podpiąć pod mini laptopy. Składają się z tabletu oraz stacji dokującej w postaci klawiatury. Ich funkcjonalność ogranicza się do zastosowań, na jakie możemy pozwolić sobie na nieco lepszych tabletach. Są tanie i coraz popularniejsze.
Parametry mini laptopów
Wybierając mini laptop, należy zwrócić uwagę na wymiary ekranu, wagę i baterię.
Ekran
Do mini laptopów możemy zaliczyć urządzenia o mogące pochwalić się przekątną zwykle do 14 cali. Na ogół są to komputery o przekątnych od 10 do 13 cali. Tak niewielki ekran sprzyja zmaksymalizowaniu mobilności.
Waga
2 kg to absolutna granica mini laptopa. Zwykle najmniejsi przedstawiciele mobilnych komputerów ważą około 1,5 kg. Im mniejsza waga, tym lepiej.
Bateria
Mini laptopy zwykle oferują pojemne baterie, które wytrzymują spory kawał czasu na jednym cyklu ładowania. Najmniejsze laptopy na rynku powinny działać około 8 godzin ciągłej pracy. Im dłużej będą działać na jednym cyklu ładowania, tym ich mobilne możliwości będą większe.