Stolik pod laptopa, jaki wybrać, na co zwrócić uwagę?
Spis treści
Wybór stolika pod laptopa ma ważne znaczenie dla komfortu i wygody pracy oraz standardowego używania mobilnych urządzeń technicznych, jakimi są przenośne komputery. Trzeba wiedzieć kilka rzeczy, aby wybrać odpowiedni stolik, który będzie spełniał nasze wymagania. Przede wszystkim chodzi tu o funkcjonalność i dostępność dodatków, które pozwolą nam z przyjemnością użytkować sprzęt. W tym artykule skupimy się na tym, jak wybrać odpowiedni stolik pod laptopa, na co zwracać uwagę przy wyborze oraz jakie dodatkowe funkcje powinien taki mebel posiadać.
Jaki stolik pod laptopa wybrać?
Jeśli stoimy przed wyborem stolika pod laptopa, z pewnością przyda nam się kilka informacji na temat tego, jaki stolik najlepiej wybrać. Rynek prezentuje różne modele stolików, z których niejeden na pewno przypadnie nam do gustu. Do wyboru mamy stoliki drewniane lub z tworzywa sztucznego, o różnych wysokościach i regulacjach. Najlepiej zaopatrzyć się w taki, który równocześnie będzie cieszył nasze oko, ale też spełniał swoją funkcję, dlatego należy rozpatrzyć wszystkie opcje i wybrać tą, która będzie dla nas odpowiednia.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze stolika pod laptopa?
Każdy wybór podlega określonym kryteriom. W tym podtytule pokrótce przedstawimy podstawowe parametry, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze stolika pod laptopa, by nasz zakup był przemyślany, a stolik dobrany odpowiednio pod nasze wymagania. Każdy przecież inaczej korzysta z przenośnego komputera i u różnych osób nie zawsze ten sam model będzie dobrze się sprawdzał.
Materiał, z którego wykonany jest stolik
Stoliki są wytwarzane głównie z drewna, lekkiego metalu i materiałów sztucznych (całościowo, lub w różnych proporcjach), przy czym niewątpliwą zaletą dwóch ostatnich jest ich lekkość, co będzie miało znaczenie przy użytkowaniu przez osoby starsze i dzieci, a także w przypadku transportu. W przypadku elementów metalowych i drewnianych należy sprawdzić, w jaki sposób zostały one zabezpieczone przed działaniem wilgoci i temperatury.
Składany czy stacjonarny?
Kolejnym zagadnieniem wartym omówienia jest to, czy nasz stolik możemy złożyć, czy nie. Z pewnością bardziej ergonomiczną opcją będzie stolik składany, który zajmie dużo mniej miejsca i będzie można go schować. Jeśli natomiast nie przeszkadza Ci dodatkowy mebel w pokoju, może to być sprzęt zmontowany na stałe.
Niski czy wysoki?
Każdy z nas preferuje inne warunki korzystania z laptopa, dlatego dla każdego będzie odpowiedni stolik innej wysokości. Dla osób planujących korzystać z mobilnego sprzętu w łóżku czy fotelu, gdzie można z przyjemnością wyciągnąć nogi, polecany jest stolik niski. Szczególnie, jeśli używamy laptopa w celach rozrywkowych. Jeśli pracujemy w domu – wiadomo – zbyt wygodne ułożenie w pozycji półleżącej może wywołać lenia z lasu, dlatego warto pomyśleć o stoliku nieco wyższym.
Doskonałym rozwiązaniem natomiast będzie stolik z regulacją wysokości, która, zależnie od modelu, może oscylować od około 5-60cm, lub nawet więcej. Jest to uniwersalne rozwiązanie, przy którym nie musimy się obawiać złego dobrania wysokości stolika. Regulacja wysokości będzie przydatnym rozwiązaniem, jeśli ze stolika korzystają zarówno dorośli, jak i dzieci.
Regulacja blatu
Oprócz regulacji wysokości warto, żeby stolik miał też regulowany blat, który pozwoli nam ustawić laptopa w pożądanej pozycji. Dzięki temu dopasujemy stolik pod własne preferencje. Jest to ważne nie tylko podczas użytkowania laptopa, ale również przyda się do czytania książki czy korzystania z notebooka lub innych sprzętów – cóż stolik pod laptopa ma niejedno zastosowanie.
Blokady i zabezpieczenia
Oprócz komfortu powinniśmy dbać również o bezpieczeństwo (nasze i naszego sprzętu). Przy stolikach składanych i tych z regulacją wysokości warto sprawdzić, czy oferowany produkt ma odpowiednie blokady, czy systemy, które zapobiegną nagłemu złożeniu się stolika i tym samym np. uszkodzeniu laptopa. Szczególnie należy o tym pamiętać, gdy mamy zamiar stawiać na stoliku również kubek z kawą czy herbatą.
Oprócz standardowych zabezpieczeń związanych z regulacją i rozkładaniem stolika należy zwrócić uwagę na powierzchnię blatu mebla. Dobrze, gdy jest ona wyposażona w materiał antypoślizgowy, który zapobiegnie ześlizgiwaniu się laptopa. Dotyczy to szczególnie stolików z regulacją blatu – tutaj dobrze by było, gdyby stolik posiadał listewkę zapobiegającą zsunięciu się sprzętu.
Jakie dodatkowe funkcje powinien posiadać dobry stolik pod laptopa?
Tutaj skupimy się na elementach dodatkowych, jakie może posiadać stolik do laptopa. Chociaż jednym wystarczy prosty mebel do zwyczajnego użytkowania, niektórzy będą woleli stolik wielofunkcyjny z dodatkami, które zwiększą komfort użytkowania.
System odprowadzania ciepła
Chociaż duża część stolików posiada taki system, warto nie przeoczyć takiego szczegółu. Dzięki niemu nasz laptop nie przegrzewa się i pracuje na lepszych obrotach. System ten jest zazwyczaj widoczny w postaci dwóch kratek na blacie.
Szufladka
Dodatkowo niektóre stoliki pod laptopa są wyposażone w szufladkę na drobiazgi. Całkiem przydatne rozwiązanie – możemy tam ukryć ładowarkę, drugą baterię do laptopa, kilka długopisów i notes, oraz mnóstwo innych rzeczy, które być może przydadzą się nam podczas użytkowania sprzętu. Oczami wyobraźni widzę już łasuchów, którzy przetrzymują w szufladce ptasie mleczko.
Podkładka pod mysz
Następny gadżet i dodatkowa funkcja to podkładka pod mysz, która może być wysuwana, lub stanowić stały element stolika. Nie każdy lubi standardowe sterowanie w laptopie, dlatego rozwiązanie to będzie doskonałe dla osób, które preferują korzystanie z myszki, a przecież nie każdy stolik ma dodatkową powierzchnię, na której z tej myszy można korzystać.
Podstawka pod kubek
Do niestandardowego wyposażenia dołącza również podstawka pod kubek, która podobnie jak podkładka na mysz, może być wbudowana na stałe lub wysuwana. Tego typu rozwiązanie poleca się osobom, które często pijają kawę lub herbatę podczas pracy czy rozrywki na laptopie, a nie zawsze mają gdzie postawić kubek.