Czym jest HDR, jakie telewizory go wspierają i co możemy zobaczyć?
Spis treści
Telewizory z HDR (High Dynamic Range image) charakteryzują się wyświetlaniem obrazu o dużym zakresie jasności. Dzięki niemu możemy odbierać filmy dużo głębiej. Zauważymy szczegóły, które w innych technologiach nie są dostrzegalne.
Czym jest HDR?
Zakres barw i cieni widzianych w telewizorach z HDR jest porównywalny z tym, co dostrzegalne ludzkim okiem. Wzrok każdego człowieka jest oparty na reakcji na fale elektromagnetyczne o określonej długości. Fale wytwarzane na tej długości to światło. Światło ma dwa inne parametry: intensywność i częstotliwość. To, że jedne przedmioty na danym obrazie widzimy jako jaśniejsze, a inne ciemniejsze, wynika z intensywności fal elektromagnetycznych. O barwie decyduje wiązka światła, która składa się z fal o różnej długości.
Jakie telewizory wspierają HDR?
Wspieranie HDR wymaga dużej liczby bitów na piksel: minimum to 96. Do wyświetlenia filmu z HDR cyfrowy sygnał obrazu powinien być zakodowany w odpowiedni sposób. Telewizor natomiast musi odbierać tego typu sygnał. Aby było to możliwe, tworzy się standardy technologiczne zapisu, np. HDR 10. Jest wbudowany we wszystkie telewizory mające wspierać HDR. Innym rozwiązaniem jest Dolby Vision, które mają też kina.
Telewizory czytające HDR są oznaczone logiem “UHD Premium Logo”. Są to: Samsung SUHD 2016, modele KS7000, KS7500, KS8000; KS9000, KS9500; KS9800 np. UE55KS8000 oraz Panasonic DX900.
Co można zobaczyć dzięki HDR?
HDR pozwala na dokładniejsze obejrzenie elementów znajdujących się w cieniu. Widoczne są te przedmioty lub budowle, które są widoczne w dużym oddaleniu. Można dostrzec większą ilość szczegółów w filmie. Obejmuje szerszy zakres cieni. Możemy doświadczać ich zróżnicowania i widzieć je.
HDR ma zwiększoną rozdzielczość i kontrast oraz intensywniejsze kolory. Połączenie tych trzech elementów stwarza wrażenie realności obrazu. Niektóre filmy mogą wydawać się nawet hiperrealistyczne. Dzięki tak dobremu odwzorowaniu barw i gry cieni, widz jest bardziej zaangażowany i mocniej skupia się na oglądaniu. Duża ilość widocznych elementów zwiększa natężenie jego uwagi, chce „chłonąć” film jak najmocniej.