Dysk SSD czy HDD? Czym się różnią, który wybrać?
SSD (solid states drive) i HDD (hard disc drive) to urządzenia, na których przechowuje, odczytuje i zapisuje się dane w postaci cyfrowej. Są używane w komputerach, laptopach, tabletach lub telefonach. Można na nich utrwalić gry, muzykę, zdjęcia, filmy itp.
Dyski SSD i HDD – najważniejsze różnice
Dyski SSD i HDD różnią się mechanizmem zapisu, odczytywania i przechowywania danych, a także szybkością i pojemnością.
Dyski SSD są wyposażone w pamięć flash, która podczas pracy nie porusza się. Dane na tym dysku znajdują się w komórkach.
Dyski HDD dzięki temu, że przechowują dane na tzw. talerzach (w istocie są to dyski magnetyczne), mają większą pojemność niż SSD. W talerzach znajduje się wiele milionów sekcji, na których przechowywane są dane.
Dyski SSD zużywają mniej energii elektrycznej, ponieważ wytwarzają mniejszą ilość ciepła niż dyski talerzowe. SSD są też cichsze niż tradycyjne dyski twarde.
Prędkość odczytu i zapisu danych zależy od budowy dysków. W HDD dane są odczytywane i zapisywane poprzez poruszanie się głowicy. Przesuwa się ona po talerzach. Szybkość pracy dysku zależy od prędkości obrotu talerzy. Po upływie pewnego czasu, kiedy na dysku jest już trochę danych, nowe pliki zapisują się w różnych miejscach (tzw. sekcjach) na HDD. Jest to proces fragmentacji, który wydłuża czas otwierania się plików. Pliki na SSD nie ulegają fragmentacji. Są one bowiem zapisywane równocześnie w różnych komórkach. Taki jednolity sposób zapisu powoduje, że dostęp do danych jest znacznie szybszy niż na dysku HDD, nawet tym z niewielką ilością plików.
Trwałość dysków także jest związana z ich budową. Dysk HDD ma ruchome elementy, które zużywają się. Są podatne na uszkodzeniu w przypadku np. upuszczenia tabletu lub laptopa z dyskiem talerzowym. Przy upadku ruchome części w pamięci HDD mogą się np. przesunąć i przez nie tylko usunąć dane, ale i uszkodzić sam dysk. Dysk SSD natomiast nie ma elementów, które są ruchome. Dlatego jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne.