Czym jest G-Sync? Czy warto?
Spis treści
Stając przed wyborem monitorów, wielu użytkowników zastanawia się, jaka technologia będzie lepsza- G-Sync od „Zielonych”, czy FreeSync od AMD? Jedna i druga technologia oferuje nam świetne wrażenia wizualne, a także dba o możliwie wysokie parametry i jakość obrazu.
W artykule skupimy się na technologii Nvidia G-Sync. Podpowiemy, dlaczego warto się na nią zdecydować, jakie G-Sync ma zastosowanie, oraz na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia z technologią G-Sync.
Dlaczego warto zdecydować się na G-Sync?
Technologia monitorowa G-Sync to rozwiązanie głównie dedykowane graczom. Dzięki niej obraz wyświetlany na ekranie monitora jest szybki, płynny i wolny od artefaktów. Technologia G-Sync pozwala na maksymalny poziom imersji, bez psucia zabawy związanego z nieprawidłowo wyświetlanym obrazem, lub złą synchronizacją monitora z kartą graficzna.
Technologia G-Sync montowana jest w jednych z lepszych monitorów dostępnych na rynku. Jeżeli zatem pragniesz grać na monitorze najwyższej klasy, który zaoferuje Ci najlepsze parametry obrazu, super płynną rozgrywkę i doskonale wyraźne obiekty, wówczas G-Sync zdecydowanie jest technologią dla Ciebie.
Zastosowanie technologii G-Sync
Technologia G-Sync służy zmaksymalizowaniu synchronizacji danych przesyłanych przez kartę graficzną z odbieraniem ich przez ekran monitora. G-Sync eliminuje opóźnienia, zacinanie się klatek, czy rozrywanie lub rozchodzenie się obrazu. Dzięki temu Nvidia oddaje graczom obraz o możliwie wysokich parametrach.
Z monitorów wyposażonych w G-Sync korzystają najlepsi zawodnicy w e-sporcie, profesjonalni gamerzy oraz wszyscy entuzjaści rozgrywki na najwyższym poziomie. Dzięki braku opóźnień ze strony monitora gracze mogą rozwijać swoje umiejętności i być w stanie zareagować szybciej niż przeciwnik.
Jedną z poważniejszych wad technologii G-Sync jest mała ilość monitorów w nią wyposażonych. Monitory z omawianą technologią są również o wiele droższe od urządzeń wyposażonych w technologię AMD- FreeSync. Technologia FreeSync jest popularniejsza, jednak według wielu, to G-Sync oferuje najlepsze możliwości.
Korzystając z G-Sync, możemy zapomnieć co to stuttering, tearing, input-lag, a także oglądać treści w 40 klatkach na sekundę tak, jakby były wyświetlane w 60 fps’ach. Obecnie najpopularniejszymi producentami monitorów korzystających z technologii G-Sync są: Asus, AOC i Acer.
G-Sync znajdziemy wyłącznie w ich gamingowych, high-endowych seriach, takich jak np. ROG, czy Predator. Ceny monitorów wyposażonych w omawianą technologię rozpoczynają się od około 2,5 tysięcy złotych. W kwocie tej otrzymujemy możliwie najlepsze urządzenia dostępne na rynku.
Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenia z technologią G-Sync?
Wybierając monitor wyposażony w technologię G-Sync, celujemy w najwyższą półkę jakościową. Mimo to warto sprawdzić resztę parametrów monitorów. Dzięki temu dopasujemy urządzenie do osobistych preferencji, warunków i posiadanego sprzętu.
Wybierając monitory z G-Sync, należy zwrócić uwagę na przekątną ekranu, rozdzielczość, proporcje ekranu, typ matrycy oraz porty i interfejsy.
Przekątna ekranu
Jak wspomnieliśmy wyżej, monitory wyposażone w technologię G-Sync przeznaczone są głównie dla graczy, w związku z czym przekątne matryc w takich monitorach przeznaczone są dla tego typu rozrywki. Głównie technologia G-Sync występuje w monitorach o przekątnych od 24 do nawet 35 cali, przy czym najwięcej monitorów z G-Sync na rynku posiada przekątne typowo gamerskie- 27-cali.
Rozdzielczość
Rozdzielczość ekranu to zaraz po przekątnej, najważniejszy parametr monitorów. Monitory z technologią G-Sync oferują nam głównie rozdzielczości na poziomie od Full HD (1920 x 1080 pikseli), do 3440 x 1440 pikseli, przy czym najwięcej spotkamy monitorów o rozdzielczościach 1920 x 1080 i 2560 x 1440 pikseli.
Proporcje ekranu
Proporcje ekranu określają, w jaki sposób treści będą prezentowane na wyświetlaczu. G-Sync głównie współpracuje z monitorami o proporcjach 16:9, która jest najpopularniejszą wykorzystywaną w rozrywce, lub z monitorami o proporcjach 21:9- tzw. superpanoramicznymi.
Typ matrycy
Od matrycy uzależnione są parametry wyświetlanego obrazu. Obecnie możemy wyróżnić dwie najpopularniejsze matryce- TN oraz IPS. Technologia G-Sync montowana jest zarówno w monitorach z matrycami TN, jak i IPS.
Matryce TN są nieco szybsze w działaniu, jednak z reguły oferują gorsze kąty widzenia, słabsze odwzorowanie kolorów z palety RGB, mniejsze kontrasty. Matryce te są jednak tańsze od matryc IPS. Matryce IPS oferują nam większy kontrast, lepszą paletę kolorów, głębszą czerń i większe kąty widzenia.
Porty i interfejsy
Monitory wyposażone w G-Sync oferują całą masę najnowocześniejszych interfejsów, które rozszerzają funkcjonalność sprzętu i pozwalają korzystać z najnowszych zdobyczy techniki. Obecnie możemy liczyć na monitory z G-Sync wyposażone w DisplayPort, HDMI oraz USB 3.0. Próżno szukać takich portów jak DVI, czy D-Sub.