Jaka kuchenka gazowa 60 cm? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
60 cm kuchenki gazowe to popularne duże konstrukcje, które doskonale sprawdzają się w większych kuchniach. Obecnie na rynku poza 60 cm kuchenkami, królują również konstrukcje 50 cm.
W tekście opiszemy kuchenki gazowe o szerokości 60 cm. Podpowiemy, dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj kuchenki, napiszemy, jakie może być zastosowanie kuchenki, na co zwrócić uwagę wybierając 60 cm kuchenkę gazową, a także jakimi parametrami powinna charakteryzować się dobra kuchenka tego typu.
Dlaczego warto wybrać kuchenkę gazową 60 cm?
Kuchenki 60 cm oferują większą ilość miejsca na palnikach oraz wewnątrz piekarnika niż 50 cm konstrukcje. Większa ilość miejsca przedkłada się na komfort użytkowania kuchenek, a także ich moc przerobową. Jeżeli posiadasz większą rodzinę, warto pomyśleć właśnie o 60 cm kuchenkach gazowych.
Decydując się na 60 cm kuchenki gazowe, możemy wybierać spośród pokaźnego asortymentu czołowych producentów, takich jak Amica, Electrolux, Gorenje, Bosch, Beko, czy Indesit. Kuchenki 60 cm są nieco droższymi rozwiązaniami od 50 cm konstrukcji.
Zastosowanie kuchenek gazowych 60 cm
Kuchenki gazowe służą do obróbki termicznej oraz podgrzewania produktów spożywczych. 60 cm kuchenki gazowe z reguł są dosyć funkcjonalnymi urządzeniami. Spotkamy w nich dużą ilość różnorodnych funkcji, dodatków i zabezpieczeń, które ułatwią codzienne przygotowywanie posiłków.
Jednymi z popularniejszych funkcji 60 cm kuchenek gazowych jest grill, termoobieg, rozmrażanie, zabezpieczenia przeciwwypływowe, programatory elektroniczne, czy funkcja pieczenia 3D.
Na co zwrócić uwagę wybierając kuchenkę gazową 60 cm?
Wybierając 60 cm kuchenkę gazową, należy zwrócić uwagę na jej typ. Do kuchenek gazowych możemy zaliczyć kuchenki zasilane wyłącznie gazem, kuchenki gazowo-elektryczne oraz kuchenki elektryczno-gazowe. Poniżej opisujemy każdą z nich.
Kuchenki gazowe
Kuchenki gazowe są obecnie coraz rzadziej spotykane. Są to konstrukcje, w których zarówno piekarnik, jak i płyta grzewcza zasilane są gazem. Kuchenki gazowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie nie mamy stałego dostępu do sieci elektrycznej.
Kuchenki gazowo-elektryczne
Kuchenki gazowo-elektryczne to obecnie najpopularniejsze kuchenki występujące na rynku. Oferują nam możliwie dużą funkcjonalność, przy jednoczesnej wszechstronności podłączenia. Możemy spotkać zarówno kuchenki zasilane z sieci 220 V, jak i te o większej mocy, które wymagają gniazda trójfazowego.
Kuchenki elektryczno-gazowe
Kuchenki elektryczno-gazowe to tak zwane kuchnie kombinowane. Wyposażone są w co najmniej jedną płytę elektryczną oraz palniki gazowe, a także elektryczny piekarnik. Kuchenki elektryczno- gazowe z reguły potrzebują większej mocy do prawidłowego funkcjonowania.
W tym artykule skupimy się na najpopularniejszych na rynku 60 cm kuchenkach gazowo-elektrycznych.
Parametry kuchenek gazowych 60 cm
Do najważniejszych parametrów kuchenek gazowych 60 cm możemy zaliczyć moc kuchenki, klasę efektywności energetycznej, rodzaj płyty i pól grzejnych i rodzaj zabezpieczeń.
Moc kuchenki
Moc kuchenek gazowo-elektrycznych możemy podzielić na całkowitą moc (przyłączeniową) oraz moc palników. Moc przyłączeniowa określa nam, jakie kuchenka posiada zapotrzebowanie na energię elektryczną. Przed wyborem kuchenki należy sprawdzić wartość prądu znamionowego na bezpiecznikach przedlicznikowych. Jeżeli kuchenka będzie wykorzystywała większą moc niż przydzielona, wówczas musimy zwiększyć jej przydział lub zastosować licznik trójfazowy.
Moc cieplna palników określa moc, z jaką palnik podgrzewa potrawę. Z reguły palniki gazowe charakteryzują się większa mocą niż palniki elektryczne. Palniki elektryczne jednak są bardziej efektywne- oznacza to, że sprawniej radzą sobie z podgrzaniem potrawy przy mniejszym zużyciu energii.
Klasa efektywności energetycznej
Klasa efektywności energetycznej kuchenek określa, ile energii elektrycznej zużyje urządzenie przez rok standardowego użytkowania. Obecnie możemy wyróżnić kuchenki gazowo-elektryczne w klasach energetycznych od A do C. Warto dokładnie przekalkulować opłaty, jakie przyjdzie nam zapłacić za poszczególne klasy kuchenek i skonfrontować je z cenami tych urządzeń. Często na zwrot kosztów związany z kupnem kuchenki z wyższej klasy, musimy czekać nawet 5 lat.
Przykładowo w klasie A możemy liczyć na średnie zużycie energii na poziomie około 0,85 kWh, natomiast w klasie C na około 1,05 kWh. W przypadku klasy pierwszej rocznie zapłacimy około 200 złotych za użytkowanie kuchenki, podczas gdy w klasie C zapłacimy około 250 złotych.
Rodzaj płyty i pól grzewczych
W kuchenkach gazowych o szerokości 60 cm zwykle możemy liczyć na płyty grzewcze wykonywane z emalii, stali nierdzewnej lub czarnego szkła. Kuchenki emaliowane są najtańszymi konstrukcjami. Kuchenki ze stali nierdzewnej prezentują się nieco lepiej, jednak widać na nich wszelkie zabrudzenia. Kuchenki z płytami grzewczymi wykonanymi z czarnego szkła są łatwe w utrzymaniu czystości oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Zabezpieczenia
Wybierając 60 cm kuchenkę gazową, zwróćmy uwagę na obecność zabezpieczenia przeciwwypłowego. Zabezpieczenie to odcina dopływ gazu do palnika, gdy ten zostanie zalany, lub gdy płomień zostanie zdmuchnięty. Zabezpieczenia przeciwwypływowe występują również w piekarnikach gazowych. Piekarniki zwykle zabezpiecza się poprzez zapalanie światła wewnątrz niedomkniętego piekarnika oraz przez montowanie drzwi, które się nie nagrzewają.