Klasy energetyczne zmywarek – co oznaczają?
Spis treści
Dbając o domowe zużycie energii i kwoty, jakie oddajemy w rachunkach, decydujemy się na zakup coraz bardziej energooszczędnych urządzeń do gospodarstwa domowego. Mimo to często nie zdajemy sobie sprawy, co faktycznie oznaczają klasy energetyczne urządzeń RTV i AGD. Zastanawiasz się, jak przedkładają się klasy energetyczne zmywarek na ich faktyczną energooszczędność?
W tekście wyjaśnimy, co oznaczają klasy energetyczne zmywarek i etykiety klas energetycznych umieszczanych na tych urządzeniach. Poza tym określimy, czym różnią się poszczególne klasy energetyczne, a także, podpowiemy, czy faktycznie warto wybierać zmywarki o najwyższych klasach energetycznych.
Co oznaczają klasy energetyczne zmywarek?
O klasie energetycznej zmywarki dowiadujemy się poprzez specjalną etykietę umieszczaną na urządzeniu, zgodną z Unijnymi dyrektywami. Obecnie każdy sprzęt wykorzystujący energię elektryczną musi posiadać taką etykietę.
Klasy energetyczne urządzeń informują nas, jak wiele energii elektrycznej zużyje zmywarka podczas standardowego jej użytkowania w skali roku. Zużycie to podawane jest w kWh. Nie oznacza to jednak, że zmywarka o mniejszej mocy będzie koniecznie bardziej efektywna energetycznie, a co za tym idzie, będzie posiadała większą klasę energetyczną.
Zużycie energii elektrycznej zmywarek podawane jest w klasach od D (najmniejsza efektywność) do A+++ (największa efektywność). Im wyższą klasę energetyczną posiada zmywarka, tym będzie bardziej energooszczędna. Zmywarki klasyfikuje się do poszczególnych klas przez wzgląd na współczynnik EEI, czyli współczynnik efektywności energetycznej.
Przykładowo dla zmywarek z klasy A+++ współczynnik EEI wynosi poniżej 50 jednostek, natomiast dla zmywarek z klasy energetycznej A+ współczynnik EEI jest większy lub równy 63 i mniejszy od 71 jednostek.
Jakie są różnice w klasach energetycznych zmywarek?
Różnice w klasach zmywarek podawane są przez współczynnik EEI, jednak bardziej obrazowo i praktycznie możemy porównać klasy zmywarek za pomocą faktycznego rocznego zużycia energii elektrycznej wyrażanego w kWh.
Średnio zmywarki w klasie A (czyli znajdującej się na środku stawki wszystkich klas energetycznych), przy średniej częstotliwości użytkowania zmywarki na poziomie 7 użyć w ciągu tygodnia, zużywają około 1 – 1,1 kWh energii elektrycznej przez rok. Przy średnich cenach energii elektrycznej w Polsce wynoszących około 0,55 – 0,6 zł za 1 kWh, utrzymanie zmywarki z klasy energetycznej A, będzie nas kosztować około 156 złotych rocznie.
Takie same obliczenia przeprowadzone dla standardowych zmywarek z klasy energetycznej A++ (czyli o dwie klasy wyżej), dają nam roczne zużycie energii elektrycznej przez zmywarkę na poziomie 0,9 kWh. Oznacza to, że za roczne użytkowanie zmywarki z klasy A++ zapłacimy około 140 złotych, a za zmywarki w klasie A+++ około 110 złotych.
Czy warto wybierać najwyższe klasy energetyczne zmywarek?
Powyższe przykłady dobitnie pokazują, że różnica między zmywarką z klasy energetycznej A i A++ wynosi około 16 złotych, natomiast między klasą energetyczną A i A+++ różnica wynosi około 46 złotych. W skali roku nie są to powalające kwoty. Warto jednak pamiętać, że zmywarki kupowane są średnio na okres 5 – 10 lat użytkowania. W ciągu 10 lat na zmywarce A+++ względem zmywarki z klasy energetycznej A zaoszczędzimy blisko 460 złotych.
Faktyczna opłacalność inwestowania w zmywarki o najwyższej klasie energetycznej uzależniona jest od częstotliwości korzystania z urządzeń oraz różnicy w cenach zakupu urządzenia z najwyższej i średniej klasy energetycznej. Kupna zmywarkę o klasie energetycznej A+++, faktyczny na faktyczny zwrot inwestycji, lub do wyrównania różnicy zakupu zmywarki z niższą klasą energetyczną, będziemy musieli poczekać kilka lat, co w przypadku dynamicznie zmieniającego się rynku będzie zwykle nieopłacalne.