Jaki procesor do 600 zł wybrać? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Procesor to mózg całego komputera, warto więc zadbać, aby był możliwie sprawny. Od procesora w dużej mierze zależy wydajność komputera, komfort pracy na sprzęcie oraz możliwość uruchomienia bardziej zaawansowanych programów i gier.
W tekście skupimy się na procesorach w kwocie do 600 złotych. Taki budżet z łatwością pozwoli nam na zakup bardzo dobrego procesora, który poradzi sobie z większością zadań, jakie przed nim postawimy. Określimy, dlaczego warto zdecydować się na procesor do tego przedziału cenowego, jakie może być jego zastosowanie, na co zwracać uwagę wybierając CPU z tej półki cenowej oraz jakimi parametrami powinien charakteryzować się procesor do 600 złotych.
Dlaczego warto kupić procesor do 600 złotych?
Podany budżet pozwala nam na zakup bardzo dobrego procesora, który z łatwością udźwignie najnowsze gry, poradzi sobie z zaawansowanymi programami- Photoshop, Sony Vegas, AutoCAD, czy innymi kombajnami, które wymagają dużej mocy obliczeniowej.
Wydając niemal 600 złotych na CPU, możemy być pewni, że zakup posłuży nam przez wiele lat i będzie to przyszłościowa inwestycja. Budżet umożliwia nam wybór spośród setek produktów zarówno od AMD, jak i Intela.
Najpopularniejszymi procesorami do 600 złotych są serie Pentium Core i3, FX-series, Celeron, Pentium G, czy A10-series, jednak pełen wybór jest jeszcze szerszy.
Zastosowanie procesorów do 600 złotych
Procesory do 600 złotych to zaawansowane technologicznie jednostki, które pozwolą nam na maksimum wydajności. Z powodzeniem możemy montować procesory z tego przedziału cenowego do high-endowych komputerów PC lub gamingowych laptopów.
Doskonale nadadzą się do uruchomienia nawet najnowszych gier, a możliwości podkręcania sprawiają, że wyciśniemy z nich siódme poty. Załączone chłodzenie skutecznie zbije temperaturę rozgrzanego do czerwoności CPU i pozwoli nam cieszyć się rozgrywką, filmem lub pracą w programie bez obawy o sprzęt.
Na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając procesor do 600 złotych?
Podczas wybierania procesora powinniśmy zwrócić uwagę na wiele czynników i parametrów, które określą funkcjonalność, moc, wydajność, energooszczędność i wiele innych cech procesora. Odpowiednie dopasowanie go do pracy, jaką zamierzamy wykonać na CPU, pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał.
Przed wyborem procesora do 600 złotych należy zwrócić uwagę na typ gniazda, liczbę rdzeni, współczynnik TDP, odblokowany mnożnik, częstotliwość taktowania, pamięć podręczną.
Typ gniazda
Procesor musi być dopasowany do płyty głównej. Płyta główna posiada specjalne gniazdo na procesor, z którym CPU musi być kompatybilny. Przy kompletowaniu całego komputera, początkowo warto wybrać procesor, a dopiero później płytę główną.
Procesory w kwocie do 600 złotych posiadają głównie socket FM2, FM 2+ i AM3+ w przypadku AMD. Firma Intel posiada z kolei inne oznaczenia gniazd procesorów. W podanym budżecie znajdziemy głównie gniazda 1150, 1151, 1152.
Liczba rdzeni
Panuje opinia, że im więcej rdzeni tym lepiej. Nie jest to do końca prawdą, jednak warto pamiętać, że na ogół- im więcej rdzeni posiada procesor, tym może wykonać więcej operacji obliczeniowych w danej chwili. Zauważalny wzrost wydajności w przypadku konstrukcji wielordzeniowych następuje wyłącznie, gdy procesor wykonuje wiele operacji w danej chwili- korzystamy z kilku programów jednocześnie lub uruchamiamy zaawansowane programy, lub gry, które w pełni korzystają z potencjału wielu rdzeni.
W kwocie do 600 złotych możemy zaopatrzyć się w procesor o liczbie rdzeni od 2 do nawet 8. Poza ilością rdzeni istotnym parametrem jest częstotliwość ich taktowania.
Częstotliwość taktowania
Im większa, tym procesor będzie szybszy i bardziej wydajny. Możemy zdecydować się na mniejsze taktowanie procesora z odblokowanym mnożnikiem, dzięki czemu podkręcimy swój CPU, lub kupić procesor z zablokowanym mnożnikiem o wyższym początkowym taktowaniu. Zwykle do 600 złotych możemy liczyć na taktowanie zegara na poziomie od 2.9 GHz do nawet 4 GHz.
Pamięć podręczna
Pamięć podręczna dzieli się na L1, L2 oraz L3. Od niej zależy szybkość ładowania informacji do procesora. Pamięć L1 przechowuje informacje potrzebne procesorowi w danej chwili. W pamięci L2 ładowane są informacje, które będą potrzebne za chwilę, natomiast L3 to bufor do synchronizacji pracy wielu rdzeni.
Współczynnik TDP
Współczynnik ten określa ilość ciepła, które generuje procesor. Podawany jest w watach i służy szacowaniu zużywania energii przez procesor. W kwocie do 600 złotych możemy liczyć na współczynnik TDP na poziomie od 47 do nawet 125 W, przy czym średnio jest to 35, 95 lub 54 W.