Lodówka słabo chłodzi – co robić?
Spis treści
Wielu użytkowników starszych, jak i nieco młodszych lodówek miewa problemy z ich prawidłowym funkcjonowaniem. Lodówki podatne są na szereg uszkodzeń, usterek i nieprawidłowości podczas chłodzenia i mrożenia. Podczas wieloletniej pracy lodówki, możemy zaobserwować, że nie chłodzi ona tak dobrze, jak robiła to na początku, lub ma problem z utrzymaniem stałej temperatury wewnątrz. Jak poradzić sobie z tą przypadłością?
Co może być przyczyną słabego chłodzenia lodówki?
Przed podjęciem jakichkolwiek kroków, które mają na celu wyeliminowanie usterki i przywróceniu lodówce jej dawnej świetności, należy zacząć od zdiagnozowania problemu. Powodów, przez które lodówka słabo chodzi, może być naprawdę dużo. Poniżej prezentujemy kilka najpopularniejszych z nich.
Złe ustawienie temperatury chłodziarki
Może zdarzyć się, że nasz problem wynika wyłącznie z ustawienia zbyt dużej temperatury w komorze chłodziarki lodówki, lub w przypadku jedoobiegowych lodówek, słabe chłodzenie może być powodowane ustawieniem zbyt niskiej temperatury w zamrażarce, co powoduje, że agregat nie jest w stanie utrzymać odpowiednio niskiej temperatury również w komorze chłodziarki. W tym celu należy zwiększyć nieco temperaturę zamrażarki i zmniejszyć temperaturę w chłodziarce.
Zapełnianie lodówki
Często problemy z odpowiednim chłodzeniem lodówki mogą wynikać z umieszczaniem w niej zbyt ciepłych produktów. Duża ilość ciepłych produktów jest dla lodówki zabójcza. Po pierwsze bardzo szybko winduje temperaturę wewnątrz, może powodować rozmrażanie lodówki, a także uszkodzenie termostatu. Przed umieszczaniem produktów spożywczych zwróćmy uwagę, czy ich temperatura bliska jest temperaturze pokojowej.
Problemy z wydajnym chłodzeniem mogą objawiać się również w przypadku, gdy naraz umieścimy w lodówce zbyt dużą ilość produktów spożywczych. Lodówki posiadają specjalny parametr, który określa, jak dużo produktów naraz możemy w nich umieścić. Zwykle podawany jest w kg na jednostkę czasu. Jeżeli przekroczymy ten parametr, lodówka nie poradzi sobie z chłodzeniem, a umieszczone w niej jedzenie będzie oddawało temperaturę do lodówki, co spowoduje jej ocieplanie.
Uszkodzony wentylator
Uszkodzony wentylator w lodówce może powodować, że temperatura wewnątrz będzie źle rozprowadzana, co w konsekwencji spowoduje problemy z odpowiednim chłodzeniem produktów spożywczych. Warto zwrócić uwagę, czy wentylacja i mieszanie powietrza funkcjonuje prawidłowo.
Nieszczelność uszczelek
Jest to jedna z częstszych przyczyn, które powodują uciekanie zimna z lodówki. Mimo że na pierwszy rzut oka uszczelki na drzwiach lodówki mogą wydawać się w porządku, warto lepiej się im przyjrzeć. Po pierwsze należy je wyczyścić, a następnie nadzorować, czy nigdzie nie ma przeciągu. Nieszczelne uszczelki należy wymienić na nowe.
Problem z wentylacją lodówki
Zbyt ciasne umieszczenie lodówki we wnęce między szafkami lub zabudowanie jej może powodować, że agregat będzie niedostatecznie chłodzony, co w konsekwencji może doprowadzić do jego przegrzania. Przegrzany agregat będzie się często wyłączał i pracował z małą wydajnością.