Pralka nie odwirowuje – co robić?
Spis treści
Kłopoty z działaniem pralki to dość częsty problem. Po czym poznać, że pralka nie odwirowuje wody? Z czego to może wynikać i jak sobie z tym poradzić?
Jak poznać, że pralka nie odwirowuje wody?
Objawy świadczące o tym, że pralka nie odwirowuje wody to:
- nagłe zatrzymanie prania,
- przerwanie programu piorącego,
- wyjęcie mokrych ubrań z pralki.
To, dlaczego pralka nie zakończyła procesu prania odwirowaniem, można sprawdzić, spoglądając na kod błędu. Wiele nowoczesnych pralek wyświetla takie informacje na panelu sterującym. W innych modelach problem jest sygnalizowany miganiem diod. Zależnie od występującego błędu, liczba mignięć się zmienia. Oznaczenia dotyczące poszczególnych informacji można sprawdzić w internecie lub instrukcji obsługi pralki.
Dlaczego pralka nie odwirowuje wody?
Częstą przyczyną problemów z usuwaniem z wody z bębna pralki jest nieopatrzne włączenie funkcji „zatrzymania płukania”. Pralka z włączoną funkcją nie wypompowuje wody. Aby odwirować pranie, trzeba włączyć funkcję samego wirowania lub wylewania wody.
Inną przyczyną tego, że pralka nie odwirowuje wody, może być blokada w pompie odpływowej. Pompa bywa też nazywana wężem odpływowym. Zatkany może być też odpływ w pralce. Te dwie sytuacje wynikają z zabezpieczenia, jakie mają pralki. Kiedy w bębnie jest zbyt dużo wody, jej odwirowanie jest niemożliwe.
Pompa może zostać zatkana nawet niewielkim elementem, np. guzikiem, który odpadł od spodni. Jeśli nie wiem, jak sprawdzić drożność pompy, można zajrzeć do instrukcji obsługi pralki. W większości modeli pralek sposób postępowania jest jednak podobny. Końcówkę pompy należy włożyć do miski lub wiadra, ewentualnie wanny. To, że z węża zacznie wypływać woda, oznacza, że tylko pompa nie działa sprawnie, natomiast cały układ odpowiadający za odpływ, działa.
Co zrobić, kiedy pralka nie odwirowuje wody?
Jeśli okaże się, że układ odpływowy jest drożny, a pompa nie działa, należy opróżnić pralkę z wody.
W przypadku, gdy w wężu odpływowym znajdziemy element, należy oczyścić turbinę pompy. Trzeba też usunąć blokujący odpływ przedmiot. Aby to zrobić, trzeba odkręcić filtr. Filtr znajdziemy zwykle po prawej stronie na dole pralki. Ważne, aby przed odkręceniem filtra wypuścić wodę z pralki. W innym przypadku woda zaleje nam łazienkę bądź inne pomieszczenie, w którym stoi pralka.
Po oczyszczeniu turbiny pompy można umieścić filtr na miejscu.
W sytuacji, kiedy w pompie nie ma żadnego elementu, który uniemożliwia odpływ wody, należy sprawdzić ułożenie węża. Ważne jest, aby ujście wody do kanalizacji było udrożnione.
W sytuacji, gdy woda z pompy nie spływa, najprawdopodobniej cały układ odpływowy nie jest drożny. Trzeba wtedy wypuścić wodę z pralki za pomocą wężyka. Dzięki niemu można usunąć wodę z bębna w tego typu awaryjnych sytuacjach. W innym wypadku możemy opróżnić pralkę, wylewając z niej wodę, np. miseczką lub kubkiem.
Kiedy już pozbędziemy się większości wody, trzeba odkręcić filtr i wypuścić pozostałą resztę wody. Przy tej czynności przydadzą się szmatki. Wchłoną one wodę, która będzie wypływała z pralki. Po wypuszczeniu wody należy oczyścić filtr. Dobrze byłoby też sprawdzić, czy w wężu, który łączy obudowę filtra z bębnem, w pralce nie ma zanieczyszczeń. Należy je usunąć, a potem wkręcić filtr na miejsce.
Polecane pralki ładowane od frontu