Jaka listwa zasilająca z zabezpieczeniem? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Kupując sprzęt elektroniczny, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie go przed piorunami, skokami napięcia lub innymi czynnikami, które mogą uszkodzić lub zniszczyć drogie urządzenia elektryczne i elektroniczne.
W artykule napiszemy, dlaczego warto zdecydować się na zasilanie urządzeń za pomocą listwy z zabezpieczeniem, jakie jest zastosowanie listew zasilających z zabezpieczeniem, na co zwracać uwagę wybierając listwę tego typu oraz jakimi parametrami powinny odznaczać się listwy zasilające z zabezpieczeniem.
Dlaczego warto wybrać listwę zasilającą z zabezpieczeniem?
Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać zalet, jakie niesie za sobą zabezpieczenie drogich urządzeń RTV, AGD oraz IT znajdujących się na wyposażeniu naszego mieszkania lub domu. Wystarczy nieszczęśliwy wypadek, uderzenie pioruna w instalację elektryczną, awaria stacji transformatorowej lub inne zdarzenie wpływające na parametry instalacji elektrycznej i możemy pożegnać się z naszym telewizorem, lodówką, komputerem, czy sprzętem Hi-Fi. Listwy zasilające z zabezpieczeniami nie kosztują wiele, a pozwolą zabezpieczyć naprawdę wiele.
Zastosowanie listwy zasilającej z zabezpieczeniem
Na początku warto podzielić listwy zabezpieczające na listwy antyprzepięciowe oraz listwy filtrujące. Czym zatem różnią się między sobą te dwa rodzaje listew zabezpieczających?
Listwy antyprzepięciowe
Listwy antyprzepięciowe w przypadku osiągnięcia określonego napięcia wychwytywanego przez listwę, odcinają napięcie w gnieździe. Poza tym eliminują szumy elektryczne.
Listwy filtrujące
Ten rodzaj listew określany jest jako listwy z zabezpieczeniem. Filtry zastosowane w listwach tego typu nie chronią jednak odpowiednio urządzeń wpiętych do gniazd listew. Na wyposażeniu listew filtrujących możemy znaleźć jedynie bezpieczniki topikowe oraz kondensatory. Bezpieczniki nie zareagują odpowiednio szybko na szkodliwe dla urządzeń elektrycznych wahania napięcia elektrycznego, co w konsekwencji powoduje, że listwy filtrujące chronią sprzęt tak samo, jak zwyczajne listwy i rozgałęźniki.
Na co zwracać uwagę wybierając listwę zasilającą z zabezpieczeniem?
Wybierając listwy zasilające z zabezpieczeniem warto zwrócić uwagę na typ zastosowanego zabezpieczenia, długość przewodu, oraz ilość gniazd listwy.
Typ zastosowanego zabezpieczenia
W zależności od produktu możemy liczyć na zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem oraz szereg filtrów zabezpieczających. Przed skokami zbyt dużego napięcia listwę zasilającą oraz urządzenia do niej wpięte mogą chronić: bezpiecznik topikowy, warystor lub dioda transilowa.
Bezpiecznik topikowy znajdziemy w najtańszych rozwiązaniach. W przypadku zbytniego obciążenia listwy, topik w bezpieczniku przepala się ze względu na zbyt duże natężenie prądu płynącego przez bezpiecznik. Bezpiecznik topikowy nie ochroni listwy i urządzeń przed szybkimi przepięciami, uderzeniami pioruna, czy innymi anomaliami w instalacji elektrycznej.
Aby zapewnić urządzeniom lepszą ochronę, warto zdecydować się na listwę zasilającą, którą dodatkowo chroni warystor. W przypadku skoku napięcia absorbuje on energię oraz wyłącza obwód. Działa stosunkowo szybko i zapewni ochronę naszym urządzeniom elektrycznym. Jeżeli zależy nam na maksymalnej ochronie, warto wybrać listwy zabezpieczające wyposażone w diody transilowe, które działają o wiele szybciej i skuteczniej od warystorów. Tłumi ona przepięcia i impulsy. Czas reakcji diod transilowych wynosi około 1 pikosekundy.
Filtry
Listwy zasilające z zabezpieczeniem poza ochroną przed skokiem napięcia, mogą posiadać również szereg filtrów chroniących urządzenia wpięte do listwy przed różnego rodzaju zakłóceniami lub czynnikami. Możemy wyróżnić listwy z:
- filtrem telefonicznym
- filtrem sieci LAN
- filtrem przeciwprzepięciowym
- filtrem RFI/EMI (przeciwzakłóceniowym)
Długość przewodu
Jest to jedna z ważniejszych cech listew zasilających. Przed wyborem listwy sprawdźmy, czy posiada ona wymaganą długość przewodu. Jeżeli chcemy zasilić urządzenia znajdujące się w niewielkiej odległości od gniazdka sieciowego, nie warto wybierać listew zasilających z 5 metrami przewodu. Tak samo w przypadku, gdy zamierzamy zasilić urządzenia znajdujące się w znacznej odległości. Warto dokładnie wymierzyć długość drogi od gniazdka do urządzeń, a następnie wybierać listwę zasilającą.
Ilość gniazd
Ilość wejść w listwie może wahać się między 2-3, do nawet 10. Najczęściej liczba gniazd w listwie oscyluje w okolicach 4-6. Możemy zdecydować się na listwę jednorzędową lub dwurzędową, w której liczba gniazd jest podwojona.
Parametry listew zasilających z zabezpieczeniem
Maksymalnie obciążenie listwy
Parametr ten podawany jest w Watach. Określa maksymalne obciążenie, które możemy podać listwie, przed tym, nim bezpiecznik topikowy lub inne zabezpieczenie wyłączy dopływ prądu elektrycznego. Każda listwa posiada swoją własną górną granicę obciążenia i zwykle oscyluje ono w granicach 10-20 A.
Maksymalny prąd impulsu
Im większy maksymalny prąd impulsu, tym listwa wytrzyma większe skoki natężenia prądu. Podaje się go w kA, a najlepsze listwy zasilające na rynku mogą posiadać nawet 90 kA prąd impulsu.
Absorpcja energii
Parametr określający jak wiele nadprogramowej energii elektrycznej listwa zasilająca jest w stanie pochłonąć. Minimalna ilość absorpcji energii powinna wynosić od 400 J.
Czas reakcji
Im krótszy czas reakcji, tym listwa szybciej odetnie prąd w przypadku przebicia, przepięcia, czy innej anomalii zaistniałej w sieci elektrycznej. Maksymalnie szybkie odcięcie zasilania pozwoli lepiej zabezpieczyć wpięte do listwy urządzenia elektryczne. Czas reakcji nie powinien być większy niż 25 ns.
Napięcie progowe
Napięcie progowe listwy zasilającej zabezpieczającej powinno wynosić 330- 500 V i nie powinno przekraczać 1500 V.