Leasing serwera – czym jest leasing, jak wziąć leasing
Spis treści
Leasing serwerów to niezwykle korzystne wejście w posiadanie sprzętu tego typu przez małe, średnie oraz duże firmy. Szybki postęp technologiczny sprawia, że umowa leasingowa na serwery oraz pozostały osprzęt IT staje się o wiele lepszą alternatywą dla umów kredytowych lub kupna sprzętu za gotówkę.
Leasing dla wielu przedsiębiorców jest o wiele lepszą alternatywą umów kredytowych, a także innych form finansowania serwerów i innych sprzętów biurowych. Duża oferta firm leasingowych umożliwi odpowiednie dopasowanie oferty, a zmniejszona do minimum ilość niezbędnych dokumentów, przy podpisywaniu umów leasingowych zachęca mniej doświadczonych przedsiębiorców.
W artykule podpowiemy, jak wygląda proces leasingu serwerów, co ze sprzętu IT oraz biurowego warto brać w leasing, jakie są korzyści zawierania umów leasingowych oraz jak brać w leasing serwery i inne urządzenia.
Jak brać na leasing?
Firmy leasingowe kupują sprzęt, który następnie wypożyczają przedsiębiorcom. Przedsiębiorcy zobowiązują się do regularnych i stałych rat za serwery, które biorą w leasing. Leasing może mieć dwie formy i w zależności od nich, po skończeniu umowy możemy zakupić sprzęt poleasingowy lub nie.
Kiedy przedsiębiorca nie zamierza zakupić sprzętu, który spłacił w ratach w ramach umowy leasingowej, mówimy o leasingu optymalnym. Jeżeli na samym początku umowy zadeklarujemy chęć kupna urządzeń po końcu trwania umowy leasingowej, wtedy możemy mówić o leasingu tradycyjnym.
Warto mocno zastanowić się, jaka forma leasingu jest dla nas odpowiednia. W przypadku urządzeń IT często firmy decydują się na leasing optymalny. Pozwala on być na bieżąco z rozwojem technologicznym i wyposażać firmę w nowoczesne serwery.
Leasing tradycyjny zalecany jest tym przedsiębiorcom, którym nie zależy na posiadaniu nowoczesnych serwerów i są w stanie zadowolić się kilkuletnimi rozwiązaniami technologicznymi stosowanymi w serwerach branych w leasing.
Jakie urządzenia IT warto wziąć w leasing?
Firmy specjalizujące się w leasingowaniu urządzeń IT decydują się na oferowanie takich sprzętów jak: serwery, monitory, drukarki, skanery, kserokopiarki, plotery, laminatory, niszczarki, meble biurowe, nagłośnienie, kamery i system monitoringu, sprzęt Hi-FI, czy telewizory, ekrany, rzutniki.
Najpopularniejszymi i najczęściej najbardziej opłacalnymi urządzeniami, które możemy wziąć w leasing, są drukarki lub sprzęty wielofunkcyjne, komputery stacjonarne i osobiste, a także serwery i osprzęt do zarządzania siecią i zasobami biurowymi.
Leasing serwera – jak to działa?
Przed zawarciem umowy leasingowej na serwery, należy przygotować niezbędny komplet dokumentów: dwa dokumenty weryfikujące tożsamość (np. paszport, prawo jazdy, dowód osobisty), wniosek leasingowy, dokumenty założycielskie firm, wpis do rejestru, ewidencji działalności gospodarczej lub KRS, REGON, NIP, umowa spółki.
Przed zawarciem umowy warto zwrócić uwagę na całkowity koszt serwerów branych w leasing, ich ilość, okres trwania umowy, wysokość pierwszej wpłaty. Pamiętajmy, że umowa leasingowa różni się od umowy kredytowej.
Przed wyborem firmy leasingowej warto zwrócić uwagę na jej stabilność oraz opinie. W przypadku, gdy podpiszemy umowę leasingową i w trakcie jej trwania firma zbankrutuje lub usunie się z rynku, opłacany przez nas sprzęt w skrajnych przypadkach może całkowicie przepaść.
Zalety brania serwerów na leasing
Leasing serwerów oraz innych wyspecjalizowanych sprzętów IT lub biurowych posiada szereg zalet, które docenią małe, średnie oraz duże firmy. Poniżej prezentujemy niektóre zalety brania serwerów w leasing.
Leasing serwerów umożliwia szybką reakcję na zmianę oferty rynkowej oraz coraz bardziej dynamiczny rozwój technologii. Poza tym dzięki leasingowi możemy przeprowadzić dynamiczną modernizację firmy oraz wyposażyć ją w niezbędne sprzęty bez nagłego dużego obciążenia finansowego.
Umowy leasingowe są niezwykle elastyczne – o wiele bardziej niż umowy kredytowe. W związku z tym możemy zdecydować się na umowy 18, czy nawet 60 miesięczne, o różnej wysokości pierwszej wpłaty. Możemy wybierać między leasingiem tradycyjnym oraz optymalnym.
Leasing doskonale sprawdza się przy wyposażaniu firmy w większą ilość sprzętu. Będziemy mogli łatwo wliczyć raty płacone za serwery do kosztów uzyskania przychodu, a także odliczyć od nich podatek VAT. Poza tym skrócone formalności ułatwią nam podpisanie umowy leasingowej na wiele serwerów. U jednej firmy leasingowej możemy wziąć niemal całe wyposażenie biura, dzięki czemu wszelkie koszta skupimy w jednym miejscu.
Podział opłat za serwery pozwoli na odciążenie napiętego budżetu małych i średnich firm, dzięki czemu leasing może okazać się dla nich najlepsza z opcji zdobycia niezbędnego do pracy sprzętu.
Leasing pozwala na lepsze dopasowanie sprzętu do indywidualnych potrzeb firmy. Leasing może być również mocnym bodźcem do poprawy efektywności pracy, której nie uzyskalibyśmy podczas innych form finansowania serwerów oraz innego sprzętu biurowego. Podczas trwania umowy leasingowej możemy zawierać inne umowy leasingowe oraz kredytowe.