Jaki plecak do przedszkola wybrać?
Spis treści
Plecak do przedszkola dla dziecka to dosyć kontrowersyjny temat. Niektórzy rodzice wolą nie kupować dziecku plecaka, a zamiast tego wyposażają malucha w worek na najpotrzebniejsze rzeczy lub w ogóle nie dają brzdącowi nic ze sobą poza butelką ulubionego napoju i słodyczami.
W tym tekście skupimy się jednak na wyborze plecaka do szkoły, pomijając słuszność owej decyzji i wyższość innych rozwiązań nad wyborem plecaka. W artykule podpowiemy, jak dobrać plecak dla przedszkolaka, na co zwracać uwagę oraz jakimi parametrami powinien odznaczać się wygodny i zdrowy plecak do przedszkola.
Dlaczego warto zdecydować się na plecak do przedszkola?
Kupno przedszkolakowi plecaka niesie za sobą szereg zalet. Przede wszystkim maluch będzie miał gdzie schować buty na zmianę, smakołyki oraz ewentualną wyprawkę, jak własna szczoteczka, czy ręcznik.
Poza tym maluch może korzystać z plecaka podczas wycieczek organizowanych przez przedszkole, wycieczek i podróży z rodzicami, a także może pakować swoje ulubione zabawki i różne akcesoria podczas np. podczas nocowania u babci i dziadka.
Dobrze i przyszłościowo dobrany plecak do przedszkola posłuży również w klasach wszesno-podstawówkowych.
Na co zwracać uwagę wybierając plecak do przedszkola?
Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę, czy plecak poza fajnym wyglądem, będzie również funkcjonalny, wygodny, a przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia pociechy. Jeżeli zamierzamy wybierać plecak dla przedszkolaka z myślą o podstawówce, pamiętajmy, że o ile w przedszkolu dziecko nie będzie dźwigać na swoich barkach ogromnych ciężarów, o tyle wraz z pójściem do szkoły, kwestia ta znacząco się zmieni- brzdąc będzie musiał codziennie targać na plecach wiele kg książek, zeszytów, piórnik, pierwsze śniadanie i picie. Pomyślmy więc o odpowiednim usztywnieniu pleców plecaka.
Odpowiednio sztywne plecy i ergonomiczny kształt
Wybierając plecak, powinniśmy dokładnie zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Należy decydować się na plecaki o sztywnych plecach, wykonanych z usztywnionej pianki lub na stelażu z tworzywa sztucznego albo w przypadku droższych modeli- z aluminium.
Sztywne plecy pozwolą lepiej rozłożyć ciężar plecaka, a także w mniejszym stopniu przyczynią się do powstawania wad postawy podczas noszenia przez malucha swojego tobołka. Poza sztywnymi plecami dobrze byłoby, gdyby plecak był odpowiednio dopasowany do naturalnej krzywizny kręgosłupa naszej pociechy.
Przemyślane kieszonki
Plecaki z tylko jedną główną kieszenią powinniśmy odrzucić na samym wstępie. Tego typu konstrukcje to domena worków dla dzieci. Plecak poza dużą kieszenią główną, powinien być również wyposażony w kieszenie boczne na napój lub mniejsze elementy wyposażenia, a także mniejszą kieszonkę przednią lub górną, w której maluch będzie mógł trzymać np. klucze, telefon, czy inne mniejsze rzeczy.
Duża ilość mniejszych kieszonek pozwoli lepiej rozplanować przestrzeń w plecaku, a także sprawi, że podczas noszenia, zawartość plecaka nie będzie latać z lewego krańca plecaka, na drugi, co negatywnie wpłynie na komfort noszenia plecaka, a także może powodować złe nawyki zachowywania prawidłowej postawy u dziecka.
Wielkość i gabaryty
Plecak dla przedszkolaka oczywiście nie powinien być zbyt duży. Dobrze dopasowany plecak sprawi, że maluch będzie nosił go z radością. Dobrze dopasowany plecak do wzrostu dziecka nie będzie go ocierał i przeszkadzał w poruszaniu się.
Szelki
Szelki muszą być odpowiednio szerokie- powinny mieć około 4-5 cm szerokości. Dobrze, gdyby były obszyte wygodną i miękką pianką. Zbyt wąskie szelki, przy większym obciążeniu plecaka przedszkolaka sprawią, że maluch będzie uskarżał się na bóle w ramionach, cierpnięcie kończyn, czy na wpijanie się szelek w barki.
Design
Producenci z roku na rok oferują coraz ciekawsze rozwiązania. Plecaki mogą być wykonane w formie dinozaurów, kotków, myszek, obszyte futerkiem, filcem, a także możemy spotkać plecaki przedszkolne w popularne motywy z bajek i filmów animowanych- np. stare i nowe produkcje Disneya, czy superbohaterów z uniwersum Marvela.
Podczas wybierania plecaka oczywiście powinniśmy kierować się jego wyglądem, jednak nie powinien być on sprawą nadrzędną. Zdrowie i bezpieczeństwo malucha powinno stać na pierwszym miejscu. Warto dokładnie przedyskutować z dzieckiem, jakie plecaki najbardziej mu się podobają i wybrać ten, który oferuje możliwie najlepszą konstrukcję- zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wygody noszenia.