Jaki plecak do biegania wybrać?
Spis treści
Wycieczki i dłuższe treningi biegowe często wymagają od nas wzięcia ze sobą sprzętu i akcesoriów, takich jak np. woda, apteczka, czy latarka. Wielu biegaczy zastanawia się, w jaki sposób rozłożyć i pomieścić sprzęt niezbędny na dłuższych dystansach.
Producenci akcesoriów sportowych oferują nam najróżniejsze pasy biodrowe, nerki, czy w końcu plecaki do biegania. W artykule skupimy się na ostatniej grupie sprzętu. Podpowiemy, jaki plecak wybrać, czym kierować się podczas kupowania plecaka, oraz na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę.
Czym wyróżnia się plecak biegowy na tle zwykłych plecaków?
Przede wszystkim plecaki do biegania dedykowane są biegaczom. Oznacza to, że są o wiele wygodniejsze w użyciu i dostosowane do tego rodzaju aktywności. Czym zatem wyróżnia się plecak do biegania? Jest lżejszy, bardziej kompaktowy i zwyczajnie mniejszy. Posiada szereg rozwiązań, które poprawiają ergonomię ułożenia sprzętu wewnątrz i pozwala na komfortowe „taszczenie” ze sobą gratów nawet przez wielokilometrowe odcinki.
Ściśle przylegając do ciała, sprawia, że umieszczone w środku akcesoria nie przeszkadzają nam podczas biegu, a sam plecak i szelki nie ocierają nas i nie uwierają. Dzieje się tak dzięki temu, że przedmioty znajdujące się wewnątrz nie przemieszczają się w plecaku. W ten sposób zachowujemy równowagę oraz rytm podczas biegu.
Często plecaki biegowe posiadają specjalne plastikowe worki na wodę ze specjalną rurką do picia – tzw. bukłaki. Korzystając z tego rozwiązania, nie musimy specjalnie zatrzymywać się, żeby zaczerpnąć łyka wody lub napoju izotonicznego.
Jak wybrać plecak do biegania?
Przed kupnem plecaka należy odpowiedzieć sobie na pytania – na jakich dystansach zamierzamy go używać, co będziemy do niego ładować oraz jaka pojemność nas interesuje.
Pojemność
5-8 litrów
Do większości biegów w zupełności powinien wystarczyć plecak o pojemności 5-8 litrów. Taka pojemność pozwoli na umieszczenie w plecaku najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak latarka czołówka, klucze i portfel, kurtkę przeciwdeszczową, bananów lub batonów energetycznych oraz bukłaka z wodą.
Plecaki o podanej pojemności pozwolą komfortowo biegać podczas większości imprez organizowanych w kraju. Możemy brać taki plecak na treningi, czy do rozbiegania się przed zawodami.
Do 10 litrów
Na plecak do biegania o większej pojemności możemy zdecydować się, gdy zamierzamy brać udział w długich biegach, gdzie po drodze kiepsko będzie o bufet, lub gdy organizator imprezy wymaga od nas wzięcia większej ilości sprzętu. Za duże plecaki do biegania uchodzą takie o pojemności około 10 litrów. 10-cio litrowe plecaki wystarczą nam niemal w każdym biegu organizowanym w kraju.
Zmieścimy w nie pokaźne zapasy jedzenia, duży bukłak z wodą, czapkę, bluzę, kurtkę, czy dwa komplety latarek.
10 – 20 litrów
Największą grupą są plecaki o pojemności od 10 do 20 litrów. Taki sprzęt bierzemy najczęściej podczas biegów po wysokich górach, np. do biegania w Alpach. W taki plecak powinny zmieścić się nam poza omawianym wcześniej sprzętem, również długie spodnie, bluzy, kurtki, czapki, czy rękawiczki.
Dodatkowy osprzęt i funkcjonalność plecaka do biegania
Podczas wybierania plecaka do biegania najistotniejsza jest jego pojemność. Warto jednak zwrócić uwagę na dodatkowy osprzęt, który usprawni nam treningi, zawody, czy imprezy masowe. Funkcjonalny plecak to skarb każdego biegacza. Poniżej prezentujemy cechy, jakimi powinien odznaczać się dobry plecak do biegania.
Mocowanie na kijki
Tego typu mocowanie przyda się zwłaszcza, gdy bierzemy udział w trudnych biegach, w których zalecane jest posiłkowanie się kijkami. Przed kupnem plecaka warto zwrócić uwagę, czy posiadane przez nas kijki będą pasowały do mocowania w plecaku.
Miejsce na bukłak
Niektóre bukłaki mogą nie pasować do kieszeni w plecaku. Przed wyborem plecaka należy dowiedzieć się, jaki bukłak będziemy mogli w nim zamocować. Bukłaki mogą być montowane wewnątrz plecaka – wtedy możemy liczyć na wyprowadzoną rurkę do picia.
Miejsce na wodę możemy również spotkać po bokach plecaka lub z przodu na szelkach. Jeżeli zależy nam na tego typu rozwiązaniu, warto sprawdzić, czy miejsca mocowania będą kompatybilne z posiadanym bidonem lub innym zasobnikiem na wodę.
Kompresja zawartości
Jeżeli często biegamy z niewypełnionym do końca plecakiem, warto pomyśleć o systemie, który pozwoli na skompresowanie zawartości w plecaku. Dzięki temu rozwiązaniu rzeczy umieszczone wewnątrz nie będą nam ciążyć i wytracać z równowagi, a bieg będzie przyjemniejszy.
Kieszenie
Dodatkowe, dobrze przemyślane kieszenie w plecaku do biegania to jedna z ważniejszych kwestii, na którą warto zwrócić uwagę. Powinny umożliwiać nam na bezproblemowe i szybkie dostanie się do kluczowych części plecaka oraz akcesoriów w nich umieszczonych, a także mocno trzymać i zabezpieczać nasz sprzęt.
Dużym bezsensem jest kupowanie plecaka do biegania z jedną, dużą główną komorą. Za każdym razem, żeby wyciągnąć np. batona lub latarkę, będziemy tracić cenny czas i niepotrzebnie wybijać się z rytmu.
Kieszenie w plecaku muszą być rozmieszczone intuicyjnie, w taki sposób, żeby maksymalnie uprościć korzystanie z plecaka. Najlepiej sprawdzają się kieszonki zapinane na suwak – mamy wtedy pewność, że nic nam z plecaka nie wypadnie, a jednocześnie zapinanie i rozpinanie ich będzie szybkie i proste.