Jaki plecak do szkoły wybrać?
Spis treści
Wybór plecaka dla swojej pociechy nie jest wcale prostą sprawą. Podczas dobierania plecaka musimy kierować się wieloma czynnikami, które sprawią, że pociecha będzie z chęcią nosić szkolne przybory i książki (i nie tylko), a także jej kręgosłup nie będzie narażony na zwyrodnienia i uszkodzenia.
Do wybierania szkolnego plecaka należy podejść rozsądnie. Oczywiście dla dziecka liczy się przede wszystkim design, jednak dobranie zarówno wygodnego, bezpiecznego i fajnego plecaka nie powinno być problemem, zwłaszcza gdy rynek pełen jest najróżniejszych rozwiązań.
W artykule podpowiemy jaki plecak do szkoły wybrać, czym się kierować, na co zwrócić uwagę oraz jakimi cechami powinien odznaczać się dobry produkt, w który bez obawy wpakujemy całą masę książek.
Jakie efekty zdrowotne może powodować nieprawidłowo dobrany plecak?
Jeżeli nasza pociecha posiada źle dobrany plecak i codziennie musi nosić w nim całą masę książek i innych szkolnych akcesoriów, powinniśmy być świadomi zagrożeń, jakie na nią czyhają. Czynnikiem, po którym możemy rozpoznać, że plecak jest źle dobrany, jest przybieranie nienaturalnej postawy przez malucha, mrowienie rąk i nóg, bóle głowy, szyi i kręgosłupa, ogólna niechęć do noszenia plecaka.
Źle dobrany plecak może powodować trwałe wady postawy – rotoskoliozę, lordozę, kifozę i wiele innych wad kręgosłupa i postawy, a nawet zmniejszenie się pojemności płuc.
Na co zwracać uwagę wybierając plecak szkolny?
Szelki i plecy
Szelki w plecaku muszą być odpowiednio szerokie oraz miękkie. Pozwoli to lepiej dopasować plecak do górnej części pleców dziecka, a także lepiej rozłoży ciężar. Zalecamy szelki szerokie na minimum 4-5 cm. Plecy produktu powinny być możliwie sztywne i odpowiednio przylegać do krzywizny kręgosłupa dziecka. Świetnie sprawdzi się tu usztywniona pianka, czy aluminiowy stelaż.
Gabaryty
Gabaryty plecaka powinny być zarazem dobrane do jego przeznaczenia i warunków fizycznych dziecka, a także plecak powinien być możliwie lekki. Pamiętajmy, że spakowany plecak nie powinien być cięższy niż 10% masy całkowitej dziecka. Jeżeli maluch musi nosić większe ciężary, warto pomyśleć o plecakach lub walizkach na kółkach. Dobry plecak szkolny nie powinien ważyć więcej niż 1,2 kg dla dzieci uczęszczających do III klasy szkoły podstawowej oraz 1,5 kg dla klas starszych.
Materiał
Im mocniejszy i trwalszy materiał – tym lepiej. Warto zadbać o to, aby plecak posiadał wodoodporną powierzchnię, a także był łatwy do utrzymania czystości. Dziecko bardzo szybko może pobrudzić plecak, dlatego warto pomyśleć o plecaku, który szybko możemy wyczyścić. Obszycie plecaka powinno być bezpieczne dla dziecka oraz posiadać mocne i grube przeszycie.
Zorganizowanie przestrzeni
W przypadku plecaków – im więcej funkcjonalnych przegródek, kieszeni, czy zamków, tym lepiej. Dzięki dobrze rozplanowanemu wnętrzu plecaka dziecku łatwiej będzie zmieścić książki, akcesoria, jedzenie, piórnik, czy inne przybory, a cały osprzęt będzie zorganizowany i utrzymany w porządku.
Normy, atesty, certyfikaty
Wybierając plecak do szkoły warto zaufać certyfikatom i atestom spełnianym przez plecak. Kupując taki tornister, będziemy mieć pewność, że jest dla dziecka bezpieczny i zdrowy, a także wyprodukowano go w zgodzie z najnowszymi normami, z porządnych materiałów.
Wygląd
Nie bez przyczyny umieszczamy go na samym końcu. Wygląd plecaka szkolnego dla zdrowia i bezpieczeństwa dziecka jest sprawą drugorzędną, jednak ciężko przekonać malucha do nieciekawie wyglądającego plecaka.
Na początku podczas wyboru plecaka, warto zwrócić uwagę najpierw na wcześniej wymienione cechy, a w drugiej kolejności na design plecaka. Musi się co prawda podobać dziecku i warto wybierać plecak konsultując decyzję z brzdącem, jednak pamiętajmy, że plecak ma być przede wszystkim zdrowy i dobrze dobrany.
Możemy przebierać między plecakami w popularne dziecięce motywy – superbohaterów, bohaterów bajek i filmów animowanych, w kotki, myszki, pieski, czy konie. Możemy spotkać również plecaki nawiązujące do popularnych gier – Minecrafta, Call of Duty, a także do bajek – Jak Wytresować Smoka, Kraina Lodu, czy Minionki.
Warto pomyśleć jednak o plecakach o bardziej stonowanych motywach. Plecak nie musi być nudny i pełen szarości, jeżeli jednak dziecko jest w wieku, w którym szybko wyrasta ze swoich ulubionych bohaterów i ukochanych bajek, kupując plecak na lata, dobrze utrzymać go w tonacjach bardziej uniwersalnych.
Alternatywa dla plecaków szkolnych – walizki na kółkach
Ciekawą alternatywę stanowią walizki na kółkach. To rozwiązanie eliminuje potrzebę dopasowywania plecaka do wzrostu i wagi malucha oraz zawartości, którą codziennie będzie dźwigał na swoich barkach.
W przypadku młodszych dzieci lepszym rozwiązaniem może być torba, walizka lub plecak na kółkach. Maluch ciągnąc za sobą taką konstrukcję, może odciążyć plecy. Rozwiązanie to sprawdza się jedynie w przypadku, gdy droga do szkoły jest równa, a kółka nie przeszkadzają w swobodnym noszeniu sprzętu na plecach. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na wagę takiego rozwiązania oraz sprawdzić, czy stelaż z kółkami można zdemontować.