Jak pobrać Windows 10 za darmo po 29 lipca?
Spis treści
Microsoft ostatnio coraz częściej straszył zakończeniem darmowej aktualizacji systemów Windows 7, 8 oraz 8.1 do najnowszej odsłony Windowsa z numerem 10. W końcu nadszedł moment, w którym utraciliśmy możliwość darmowej aktualizacji (według powiadomień systemowych od Microsoftu). Nie wszystko jednak stracone. Nie musimy bowiem płacić 500 złotych, których wymaga od nas firma Billa Gates’a, za swój najnowszy OS.
W artykule podamy aż trzy metody, dzięki którym będziemy mogli uzyskać system Windows 10 za darmo po 29 lipca.
Pierwsza metoda – stworzenie klonu dysku
Klonowanie dysku sprawdzi się w przypadku, gdy posiadamy zewnętrzny dysk lub posiadamy pojemny dysk twardy. Klonowanie danych pozwoli zachować wszystkie dane, a także szybko je przywrócić w razie niepowodzenia.
Proces rozpoczynamy zwykłą aktualizacją do Windowsa 10 z poziomu Windows Update lub informacji z paska zadań. Proces zajmuje nieco czasu, w związku z czym powinniśmy uzbroić się w cierpliwość.
Po zakończeniu aktualizowania powinniśmy zalogować się na adres Outlook lub stworzyć nowe konto, z którym sparujemy klucz do nowego systemu. Następnie wchodzimy przez ścieżkę aktualizacje i zabezpieczenia do zakładki aktywacja, w której sprawdzamy status systemu- jeżeli Windows 10 się nie aktywował, powinniśmy nacisnąć odpowiedni napis – po chwili Windows 10 zostaje aktywowany.
Teraz wystarczy sklonować system na inny dysk zewnętrzny lub dysk wewnętrzny. Po tej operacji przywracamy stary system Windows. Metoda działa z systemami Windows 7, Windows 8 oraz Windows 8.1.
Proces klonowania w prosty sposób możemy wykonać programem WinToUSB. Włączamy program oraz wybieramy opcję klonowania istniejącego systemu Windows. Następnie wyświetli się okno, w którym program informuje o potrzebie stworzenia obrazu WinPE- potwierdzamy proces. Następnie wybieramy ścieżkę, na którą zamierzamy sklonować system- wybieramy dysk zewnętrzny lub wewnętrzny wybrany wcześniej i klikamy przycisk next.
Proces klonowania pozwoli nam uzyskać darmowy klucz Windowsa 10 i jednocześnie powrócić do starego systemu. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie na przyszłość, świetne, gdy obecnie nie chcemy korzystać z Windowsa 10, a jednocześnie wolimy zabezpieczyć się na przyszłość i posiadać legalny klucz z najnowszym systemem.
Druga metoda – instalacja i deinstalacja
Ta metoda również pozwoli nam na zabezpieczenie się na przyszłość. Cały proces aż do aktywowania systemu Windows 10 przebiega identycznie. Po upewnieniu się, że system jest aktywowany, wystarczy go deinstalować do starej wersji systemu. Aby to osiągnąć, należy nadpisać system za pomocą obrazu lub płyty ze starym systemem.
Trzecia metoda- skorzystanie z ułatwienia dostępu
Metoda ta jest najłatwiejsza ze wszystkich. Wystarczy wykorzystać opcję ułatwienia dostępu. Jak to zrobić? Poniżej śpieszymy z wyjaśnieniem.
Wystarczy, że zadeklarujemy, że korzystamy z technologii pomocniczych, a Microsoft udostępni nam możliwość aktualizacji z systemu Windows 7, Windows 8 oraz Windows 8.1 do najnowszej 10-tki. Musimy udać się na adres: https://www.microsoft.com/pl-pl/accessibility/windows10upgrade
który pozwoli na „Bezpłatne uaktualnienie do systemu Windows 10 dla klientów, którzy korzystają z technologii pomocniczych”- tak brzmi tytuł strony z odnośnikiem.
Znajdziemy tu informację, że proces ogólnodostępnej aktualizacji do Windowsa 10 przewidziany był do 29 lipca, jednak osoby korzystające z technologii pomocniczych mogą skorzystać po terminie, ponieważ Microsoft dąży do maksymalnej wygody użytkowników Windowsa.
W tym celu musimy pobrać asystenta aktualizacji systemu do Windows 10- tak nazywa się ważący 5,5 MB instalator, który ściągniemy, klikając przycisk uaktualnij teraz. Uruchamiamy wspomnianego asystenta, a następnie akceptujemy postanowienia licencyjne.
Program sprawdzi zgodność systemu i niemal za rączkę przeprowadzi nas przez szybki i nieskomplikowany proces aktualizacji systemu do Windows 10. Co więcej- dostajemy aż miesiąc na downgrade i powrót do starego systemu operacyjnego. W tym celu wystarczy wejść w ustawienia aktualizacji i wykonać powrót do starszej wersji systemu.
Trzecia metoda stała się możliwa wraz z wypuszczeniem aktualizacji Windows 10 Anniversary Update z dnia 01.08.2016 roku.