Jaka klawiatura dla grafika? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Dobór odpowiedniej klawiatury dopasowanej do typu oraz częstotliwości pracy pozwala na znaczne poprawienie wydajności oraz niezawodności sprzętu. Rynek oferuje najróżniejsze rozwiązania, dzięki którym wybór klawiatury do prac graficznych nie powinien być żadnym problemem.
W artykule podpowiemy, jakie istnieją typy klawiatur, jakie rozwiązania technologiczne w nich znajdziemy, czym się charakteryzują. Określimy, na jakie cechy i parametry zwracać uwagę wybierając klawiaturę dla grafika.
Jaki typ klawiatury dla grafika?
Graficy wykonują dużo operacji na skrótach klawiszowych, a także często wymaga się od nich wpisywania dużych ilości tekstu. Osoby, których narzędziem pracy są klawiatury, powinny wybierać precyzyjne oraz wytrzymałe klawiatury, które zapewnią zarówno wysoki komfort pracy, będą niezawodne i trwałe. Na rynku znajdziemy kilka typów klawiatur różniących się parametrami, konstrukcją oraz designem.
Klawiatura membranowa
Najtańszy i najczęściej spotykany typ klawiatury. Zasada działania takiej klawiatury opiera się na wykorzystaniu specjalnej gumowej membrany, która po naciśnięciu klawisza styka się z płytką drukowaną.
Ze względu na nierównomierny rozkład siły nacisku na membranę, klawiatury te charakteryzują się małą precyzją oraz niską żywotnością. Są jednak bardzo powszechne i tanie.
Klawiatura nożycowa
Nieco bardziej precyzyjne i wytrzymałe są klawiatury wyposażone w mechanizm nożycowy. Zasada działania jest podobna jak w poprzednim przypadku, lecz tutaj klawisz spoczywa na nożycach wykonanych z tworzywa sztucznego. Taki mechanizm zapewnia lepszy rozkład siły nacisku i daje lepsze wrażenia. Tego typu mechanizm znajdziemy w laptopach i większości niedrogich klawiatur komputerowych.
Klawiatura mechaniczna
Trzecim i najlepszym typem jest klawiatura mechaniczna. Gwarantuje wspaniałe wrażenia, zapewnia wysoki komfort i dużą ergonomię pracy. Osoba zajmująca się pisaniem będzie najbardziej zadowolona z tego typu klawiatury. Ich największą wadą jest cena, która potrafi dochodzić nawet do tysiąca złotych.
Klawiatura tego typu charakteryzuje się żywotnością nawet 10 – krotnie większą od tych, wyposażonych w mechanizm membranowy. Na ogół jest to od 20 do 50 milionów wciśnięć. W miarę użytkowania klawiatury mechanicznej konkretne przyciski nie tracą na responsywności, tak jak to ma miejsce w klawiaturach membranowych.
Przyciski w klawiaturach mechanicznych doskonale łapią styk również na obrzeżach. Powrót klawisza jest dużo szybszy niż w wypadku przycisków klawiatury membranowej, dlatego prędkość pisania wzrasta nawet do 30 %.
Wszystkie te cechy składają się na wysoką kulturę pracy i ergonomię. Graficy oraz inne osoby pracujące na co dzień za pomocą klawiatury, na pewno docenią cechy klawiatur mechanicznych. Jeżeli nie zamierzamy jednak kupować klawiatur za parę setek złotych, dobrym rozwiązaniem będą klawiatury nożycowe, które również sprawdzą się w pracy grafika.
Rodzaje klawiatur mechanicznych – podział ze względu na przełączniki
Klawiatury mechaniczne wyposażone są w przełączniki kilku typów. Na rynku znajdziemy dwóch liczących się producentów przełączników – niemiecką firmę i ich produkt Cherry MX oraz chińskie Kailh. Najbardziej rozpowszechnione są przełączniki niemieckie, lecz jeśli chodzi o jakość- niewiele w tyle pozostają chińskie Kailh-e. W artykule wyróżnimy przyciski Cherry MX, które idealnie będą pasować do pracy grafika.
Cherry MX Red
Siła potrzebna do aktywacji przycisków wynosi 45 gramów i dedykowane są graczom. Przyciski w klawiaturach mechanicznych z przełącznikami Red mogą sprawiać wrażenie za lekkich, a co za tym idzie, mogą powodować popełnianie błędów podczas szybkiego pisania i naciskania skrótów klawiszowych.
Cherry MX Brown
Siła nacisku wynosi w nich 55 gramów i mogą okazać się dobrą, wypośrodkowaną opcją między pracą grafika, a wykorzystywaniem klawiatury do bardziej rozrywkowych celów. Podczas pracy przełączniki Brown pracują cicho, a po wciśnięciu daje się usłyszeć kliknięcie. W ten sposób mamy pewność, że klawisz lub ich kombinacja została odpowiednio naciśnięta.
Są minimalnie głośniejsze od Cherry MX Red i mniej sprężyste od swoich liniowych towarzyszy. Świetnie sprawdzą się podczas długiej pracy na klawiaturze. MX Brown to jeden z najlepszych mechanizmów dedykowanych dla grafików, pisarzy i programistów.
Cherry MX Clear
Przycisk dotykowy, reagujący przy sile nacisku wynoszącej 65 g. Wersja ta jest odpowiednikiem przycisku MX Brown o większej sile nacisku potrzebnej do aktywacji. Przycisk będący dobrą alternatywą dla pisarzy, którzy lubią się od czasu do czasu rozerwać przy grach.
Cherry MX Blue
Przycisk dźwiękowo – dotykowy, którego aktywacja odbywa się przy 60 g. Mechanizm charakteryzuję się wolniejszym feedbackiem niż inne Cherry MX, również są to najgłośniejsze z dostępnych przycisków. Wrażenia dźwiękowe można porównać do maszyny do pisania. Przeznaczone dla osób, które podczas pracy dużo piszą.
Cherry MX Green
Przycisk dźwiękowo – dotykowy, którego do aktywacji potrzebuje 80 g nacisku. Mechanizm ten jest twardszą wersją MX Blue. Jeżeli niebieska wersja przycisku jest zbyt miękka, warto jest spróbować wersji MX Green.
Wady klawiatur mechanicznych
Klawiatury mechaniczne poza szeregiem zalet, posiadają również kilka wad. Po pierwsze- klawiatury posiadają spore wymiary oraz są dosyć toporne. Nie nadają się do przenoszenia pracy w teren lub poza biuro- ich waga często wynosi grubo ponad 1 kg. Poza tym klawiatury mechaniczne są niezwykle drogie. Najtańsze z nich to wydatek rzędu 300 złotych. Jeżeli jesteśmy gadżeciarzami, klawiatury mechaniczne nie będą się nam podobać. Ascetyczna wręcz konstrukcja klawiatur mechanicznych nie porywa, a nawet w skrajnych wypadkach odrzuca.
Klawiatura membranowa, czy mechaniczna dla grafika?
Ten typ klawiatur ukocha sobie większość grafików. Są stosunkowo tanie, precyzyjne i całkiem wytrzymałe. Nie można ich pod tym względem porównać do klawiatur mechanicznych, jednak ich największą przewagą jest różnorodny design, relatywnie niskie ceny, a także gabaryty, które mogą być nawet dwukrotnie mniejsze niż klawiatur mechanicznych.
Jeśli nie zależy Ci na najlepszym możliwym rozwiązaniu obecnym na rynku, a przy okazji nie eksploatujesz zbytnio klawiatury poza szybkimi skrótami klawiszowymi i wklepywaniem mniejszych ilości tekstu, klawiatury membranowe mogą okazać się strzałem w 10-tkę.
Klawiatury mechaniczne to klasa sama w sobie. Ich zalety opisane wyżej sprawiają, że mechaniki uchodzą za najlepsze możliwe klawiatury zarówno dla graczy, jak i pisarzy. W przypadku pracy grafika mogą okazać się jednak nieco przewartościowanym zakupem. Jeżeli jednak zależy Ci na pancernych klawiaturach zdolnych wytrzymać naprawdę dużo, a jednocześnie dużej możliwości konfiguracji siły nacisku oraz innych cech, klawiatury mechaniczne nie mają sobie równych.