Najtańszy komputer do gier – polecane modele
Spis treści
Powstaje coraz więcej artykułów na temat drogich, ciekawych konfiguracji gamingowych komputerów, dzięki którym uruchomimy najnowsze pozycje w możliwie najlepszych ustawieniach. Wielu graczy jednak celuje w budżetowe rozwiązania, które jednocześnie będą stosunkowo tanie i pozwolą na uruchomienie nowszych pozycji, niekoniecznie na najwyższych ustawieniach.
W artykule skupimy się na najtańszym komputerze do gier, jaki będziemy w stanie złożyć. Określenie „najtańszy” dla każdego jest nieco inną kwotą, dlatego przyjmijmy cenę sprzętu oscylującą w granicach 1000 złotych.
Dlaczego warto wybrać najtańszy komputer do gier?
Kupując najtańszy możliwy sprzęt do gier, który pozwoli uruchomić nowsze pozycje na przyzwoitych ustawieniach, oczywiście oszczędzamy masę pieniędzy, która moglibyśmy przeznaczyć na konfiguracje najwyższej klasy, z podświetlanym chłodzeniem karty graficznej, czy innymi wodotryskami.
Najtańsze gamingowe komputery spełnią swoją funkcję gorzej, niż solidne sprzęty do gier, jednak jeżeli zamierzamy grać w starsze pozycje, lub liczy się dla nas przede wszystkim rozgrywka i nie przywiązujemy tak bardzo uwagi do grafiki i efektów wizualnych, kupno tańszego lub najtańszego urządzenia pozwoli nam na przeznaczenie reszty budżetu na ulubione tytuły, lub osprzęt, jak np. wygodny fotel dla gracza, czy gamingowe słuchawki.
Zastosowanie najtańszego komputera do gier
Dobrze skomponowany PC do gier poza uruchomieniem większości gier MMORGP, czy pozycji Online, pozwoli również na pogranie w GTA V na minimalnych lub średnich wymaganiach, czy nawet na uruchomienie Fify 17, czy gry Dirt 2.
Najtańszy sprzęt o konfiguracji gamingowej doskonale posłuży jako pierwszy komputer dla dziecka zarówno do gier, multimediów, jak i do szkoły. Najtańszy komputer do gier doskonale poradzi sobie również w przypadku pracy biurowej, jako komputer do nauki, czy konsumowania treści w Internecie.
Najtańszy komputer gamingowy świetnie sprawdzi się również jako komputer zastępczy, w przypadku, gdy nasz odpicowany główny PC będzie niedomagał. Najtańszych jednostek możemy używać również jako drugiego komputera stacjonarnego do domu.
Na co zwracać uwagę wybierając najtańszy komputer do gier?
Możemy postawić na sprzęt z podzespołami używanymi, które kolekcjonowalibyśmy na aukcjach lub komisach. W artykule skupimy się jednak na komputerach z nowymi podzespołami. Pamiętajmy, że ograniczony budżet wymusza na nas wiele kompromisów.
O ile w miarę tanio możemy kupić przyzwoity dysk twardy, zasilacz, płytę główną, czy peryferia, o tyle najdroższy okaże się procesor oraz karta graficzna (o ile zdecydujemy się na zewnętrzna kartę). Możemy zdecydować się na kompletny, gotowy zestaw przygotowany przez specjalistów, lub samodzielnie składać swojego gamingowego PC’ta. Samodzielne kupowanie części zalecamy osobom, które mają czas na „dłubanie” i dobieranie komponentów, natomiast kupno gotowego zestawu może okazać się bezpieczniejszą i szybszą opcją.
Parametry najtańszych komputerów do gier
Procesor
Warto rozglądać się za jednostkami czterordzeniowymi starszych generacji. Dobrym wyborem będą układy Intel Core i3 lub lepszy Intel Core i5. Warto pomyśleć również o procesorze AMD A8. Wybierając procesor, sprawdźmy, czy będzie kompatybilny z gniazdem płyty głównej.
Karta graficzna
Najtaniej wyjdzie nas zintegrowana karta graficzna wraz z płytą główną. Jeżeli jednak zdecydowanie chcemy sprawić sobie (z reguły) bardziej wydajny zewnętrzny układ graficzny, warto pomyśleć np. o starszych modelach serii GeForce GT lub AMD Radeon R7. Wybierając kartę graficzną, sprawdźmy ilość jej pamięci, szerokość szyny danych oraz obsługiwane porty, a także typ złącza. Warto zdecydować się na karty z portami HDMI, DisplayPort i DVI oraz złączem PCI-Express X16.
Płyta główna
Należy celować w standard ATX, o odpowiedniej ilości złącz USB 2.0, 3.0, minimum 3 wyjścia audio, port RJ-45 do obsługi sieci LAN, minimum jeden port HDMI, DVI-D, czy VGA. Płyta powinna obsługiwać pamięć DDR3.
Pamięć RAM
Pamięć operacyjna wspiera procesor przy przetwarzaniu danych. Wiadomo, im więcej pamięci RAM, tym lepiej, jednak w przypadku najtańszych komputerów do gier, musimy zadowolić się minimum 4 GB pamięci RAM DDR3.
Dysk twardy
Dysk twardy jest naszym najmniejszym kłopotem przy kompletowaniu gamingowego sprzętu. Obecnie istnieje wiele usług przechowywania danych w chmurze, przez co wszystkie potrzebne pliki bez problemu możemy umieścić w darmowej 100 GB przestrzeni dysku One Drive, czy darmowych 2 GB w serwisie Dropbox. Do sprawnego instalowania grami i zarządzania nimi w zupełności wystarczy nam 200- 500 GB. Możemy zdecydować się na dysk SSD lub HDD.
Napęd optyczny
Maksymalnie tnąc koszta, nie warto inwestować w napęd CD/DVD-ROM. Obecnie coraz więcej danych przenosimy za pomocą pamięci przenośnych montowanych za pomocą USB, a gry kupujemy przez portale Steam, czy Origins. Chcąc stworzyć najtańszy możliwy zestaw gamingowy, napęd optyczny będzie nam zbędny.
Peryferia
Do tego należy doliczyć słuchawki lub tanie głośniki stereo, najtańszą możliwą klawiaturę zasilaną kablem USB 2.0 oraz myszkę optyczną lub laserową, również na kabel USB 2.0.
Polecane zestawy komputerowe