Jaka obudowa komputerowa do 350 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Obudowa do PC’ta to nie tylko świetny element wystroju pomieszczenia, ale również funkcjonalny element, który zadba o odpowiednie odprowadzenie ciepła z blaszaka. Dobre obudowy pozwolą na prawidłowe rozmieszczenie elementów i podzespołów składających się na PC’ta, a także pozwolą na późniejsze rozbudowy o dodatkowy system chłodzenia lub nowsze, mocniejsze podzespoły.
Chcąc kupić obudowę, stoimy przed nie lada wyzwaniem. Rynek pełen jest najróżniejszych obudów przystosowanych do różnych zadań i funkcji, o różnych parametrach i designie. W tym tekście podpowiemy, jakie zastosowanie ma obudowa, dlaczego warto wybrać obudowę w cenie do 350 złotych, na co zwrócić uwagę wybierając taki sprzęt oraz jakie parametry powinny charakteryzować obudowę do kwoty 350 złotych.
Zastosowanie obudowy komputerowej
Obudowa komputerowa jest konstrukcją, wewnątrz której montujemy podzespoły komputerowe. Poza tym dba ona o prawidłową cyrkulację powietrza, odprowadzanie ciepła i chłodzenie sprzętu. Jej kolejną funkcją jest ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi wrażliwych części elektronicznych. Poza tym od ostatnich paru lat producenci starają się, aby ich obudowy komputerowe mogły zasługiwać na miano małego dzieła sztuki.
Kupując obudowę, należy określić, do jakiego typu sprzętu będziemy jej potrzebować. W cenie do 350 złotych możemy przebierać pomiędzy najpopularniejszymi typami obudów. Są Big Tower, Midi Tower, Mini Tower. Poza tym na rynku możemy spotkać również obudowy typu desktop, Slim Tower, SFF (Small Form Factor) i HTPC (Home Theater Personal Computer).
Zaczynając od małych obudów – blachy typu desktop i Slim Tower znajdują zastosowanie w komputerach biurowych lub edukacyjnych. Nie umieścimy w nich najlepszych podzespołów, jednak nie takie jest ich przeznaczenie. Obudowy tego typu wykorzystywane są tam, gdzie zależy nam na kompaktowych rozmiarach komputera- w biurach i miejscach użyteczności publicznej. Obudowy SFF to jeszcze mniejsze rozwiązania konstrukcyjne, w których zamontujemy płyty mini-ITX. Głównie obudowy SFF służą do budowania nettopów.
Najpopularniejszymi obudowami wykorzystywanymi zarówno w domu, jak i w biurach, są obudowy typu Tower. Mini Tower pozwoli zamontować płytę główną w maksymalnym rozmiarze mini ATX, natomiast w Midi i Big Tower zamontujemy zarówno mATX, jak i pełnoprawną płytę główną ATX. Midi i Big Tower są najchętniej wybieranymi konstrukcjami przez graczy.
Obudowy HTPC pozwolą na stworzenie domowego centrum multimedialnego. Najczęściej odznaczają się ładnym designem, dodatkowymi wyświetlaczami, a nawet dodatkowym pilotem do sterowania złożonym w nim komputerem.
Dlaczego warto wybrać obudowę do 350 złotych?
Za 350 złotych możemy pozwolić sobie na najlepsze konstrukcje, które odznaczają się świetną jakością materiałów, doskonałym systemem chłodzenia i możliwościami rozbudowy o mocniejsze, kolejne podzespoły i dodatkowe zewnętrzne systemy chłodzenia.
Design obudów komputerowych za cenę do 350 złotych przykuwa uwagę. Wbudowane podświetlenia LED, agresywna stylistyka i ostre kształty sprawiają, że komputer wygląda jak prawdziwy demon prędkości i mocy.
Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając obudowę za około 350 złotych?
Chłodzenie, wentylacja i cicha praca
Odpowiednie materiały użyte do produkcji obudowy i specjalne maty wyciszające zadbają o cichą pracę podzespołów. Rozmieszczenie, ilość i wymiary wentylatorów zastosowanych w obudowie warunkują odpowiednie chłodzenie oraz kulturę pracy. Warto wybrać obudowy umożliwiające montaż jak największej ilości wentylatorów i radiatorów, które będą odprowadzać ciepło. Szczególnie warto pomyśleć o bardzo dobrym systemie chłodzenia, gdy zamierzamy zastosować mocne podzespoły, które potrafią rozgrzać się do bardzo wysokiej temperatury.
Zastosowane porty i złącza wejścia / wyjścia
Ilość portów i złącz wejść/wyjść należy rozpatrzyć, wybierając obudowę. O ile z tyłu obudowy w większości przypadków znajdziemy bardzo podobne porty i interfejsy, o tyle z przodu sprawa może wyglądać nieco inaczej. W obudowach do 350 złotych z przodu znajdziemy popularne i często używane porty, takie jak USB 2.0, 3.0, wyjście słuchawkowe i mikrofonowe, microHDMI lub HDMI, a nawet pokrętła do regulacji pracy układu chłodzenia.
Pamiętajmy również o odpowiedniej ilości miejsc na montaż 3,5 i 5,25-calowych zatok, które pozwolą na montaż dysków lub dużych kart graficznych. Obudowy w tej cenie powinny mieć co najmniej parę zatok 3,5” i 5,25”. Warto pomyśleć również o obecności technologii hot-swap, która umożliwi podpięcie zewnętrznego dysku bez wyłączania komputera. Warto pomyśleć o obecności gniazd na karty pamięci.
Dodatkowe akcesoria rozszerzające funkcjonalność
Dobrym pomysłem są montowane w obudowach filtry przeciwkurzowe, szczególnie dla osób, które zapominają o regularnym odkurzaniu PC’ta oraz dla alergików. Do obudowy możemy dokupić również dodatkowe maty wyciszające, które poprawią komfort korzystania ze sprzętu. Warto pomyśleć nad dodatkowym systemem chłodzenia cieczą.
W cenie do 350 złotych możemy wybrać obudowę z zaimplementowanym przezroczystym oknem, dzięki któremu możemy doglądać naszego małego potwora. Zastosowanie dodatkowego oświetlenia sprawi, że komputer będzie świetnym elementem dekoracyjnym.