Jaka obudowa komputerowa do 250 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Komputerowe obudowy na pierwszy rzut oka są ładnymi opakowaniami na podzespoły naszego komputera. Poza drugorzędnymi kwestiami wizualnymi obudowy spełniają szereg innych, ważnych funkcji, takich jak odpowiednie zamontowanie i chłodzenie podzespołów i możliwość rozbudowy PC’ta.
Rynek obudów komputerowych pełen jest najróżniejszych konstrukcji o różnym zastosowaniu, parametrach i designie. W tym tekście podpowiemy, jakie zastosowanie ma obudowa, dlaczego warto wybrać obudowę w cenie do 250 złotych, na co zwrócić uwagę wybierając taki sprzęt oraz jakie parametry powinny charakteryzować obudowę do kwoty 250 złotych.
Zastosowanie obudowy komputerowej
Obudowy komputerowe różnią się od siebie typem konstrukcji, użytymi materiałami, ilością interfejsów, portów i złącz, możliwościami wentylacyjnymi i miejscami na dodatkowy osprzęt. Wybór odpowiedniej obudowy, która spełni nasze oczekiwania, w której prawidłowo rozmieścimy sprzęt i która odpowiednio schłodzi podzespoły, to nie lada wyzwanie.
Najpopularniejszymi typami obudów komputerowych używanych zarówno w domach, jak i biurach są Big Tower, Midi Tower, Mini Tower. Poza tym możemy spotkać również obudowy typu desktop, Slim Tower, SFF (Small Form Factor) i HTPC (Home Theater Personal Computer).
Pierwsze trzy typy obudów są najpopularniejsze. Mini Tower pozwoli zamontować płytę główną w maksymalnym rozmiarze mini ATX, natomiast w Midi i Big Tower zamontujemy zarówno mATX, jak i pełnoprawną płytę główną ATX.
Obudowy typu desktop i Slim Tower znajdują zastosowanie w komputerach biurowych lub edukacyjnych. Nie pomieszczą najlepszych podzespołów, jednak są kompaktowe i z powodzeniem mogą być wykorzystywane w biurach, szkołach, czy bibliotekach.
Obudowy SFF to jeszcze mniejsze rozwiązania konstrukcyjne, w których zamontujemy płyty mini-ITX- jedne z najmniejszych płyt głównych. Głównie obudowy SFF służą do budowania nettopów. Obudowy HTPC pozwolą na stworzenie domowego centrum multimedialnego. Możemy w nich umieścić podzespoły, które zrobią z obudowy odtwarzacz Blu-Ray, DVD, czy inny sprzęt multimedialny. Najczęściej odznaczają się ładnym designem, dodatkowymi wyświetlaczami, a nawet dodatkowym pilotem do sterowania złożonym w nim komputerem.
Dlaczego warto wybrać obudowę do 250 złotych?
W tym przedziale cenowym kupimy bardzo dobrą obudowę komputerową z dużą ilością miejsca na dodatkowy sprzęt chłodzący, umożliwiające zamontowanie świetnych podzespołów i dodatkową, późniejszą rozbudowę PC’ta.
Obudowy za 250 złotych wykonywane są z bardzo dobrych materiałów i odznaczają się świetnym designem, który chwyci za serce nawet bardzo wymagających użytkowników.
Na jakie cechy i parametry zwrócić uwagę wybierając obudowę za około 250 złotych?
Interfejsy i porty
Ilość portów, wejść i wyjść to najważniejsza kwestia, którą należy rozpatrzyć, wybierając obudowę. Większość obudów posiada odpowiednie wyjścia i porty umiejscowione z tyłu, które pozwolą prawidłowo podłączyć peryferia, monitor, głośniki lub inne dodatkowe urządzenia.
Obecność dodatkowych portów z przodu obudowy znacząco podniesie wygodę korzystania z komputera- przecież nie będzie nam się chciało nurkować pod biurkiem za każdym razem, gdy będziemy podłączać pendrive, dysk zewnętrzny, czy słuchawki.
Obudowa za około 250 złotych powinna mieć parę portów USB 2.0 i 3.0, a także wejście słuchawkowe, mikrofonowe, porty eSATA na podłączenie dysku zewnętrznego i FireWire do sprzętów kompatybilnych z tym portem. Warto rozejrzeć się za obudowami, które mają z przodu wyjście HDMI lub microHDMI.
Pamiętajmy również o odpowiedniej ilości miejsc na montaż 3,5-calowych zatok, które pozwolą na montaż dysków lub dużych kart graficznych.
Chłodzenie, wentylacja, kultura pracy
Rozmieszczenie, ilość i wymiary wentylatorów zastosowanych w obudowie warunkują odpowiednie chłodzenie oraz kulturę pracy. Warto wybrać obudowy umożliwiające montaż jak największej ilości wentylatorów i radiatorów, które będą odprowadzać ciepło. Wentylatory boczne, przednie i tylne powinny dobrze chłodzić pracującego PC’ta, a kratki wentylacyjne umieszczane w kluczowych miejscach pozwolą na odpowiednie odprowadzanie gorącego i wprowadzanie świeżego powietrza do środka obudowy.
Odpowiednie materiały użyte do produkcji obudowy i specjalne maty wyciszające zadbają o cichą pracę podzespołów. Przed kupnem obudowy sprawdźmy, jak dobrze tłumi pracę zamontowanych w niej podzespołów.
Dodatkowe akcesoria rozszerzające funkcjonalność
Dobrym pomysłem są montowane w obudowach filtry przeciwkurzowe, szczególnie dla osób, które zapominają o regularnym odkurzaniu PC’ta oraz dla alergików.
Zastanówmy się również nad dodatkowym oświetleniem, które znacząco podniesie walory wizualne i sprawi, że obudowa przestanie być skrzynką na podzespoły, a stanie się ciekawą atrakcją wizualną miejsca, w którym będzie stał komputer.
Jeżeli jesteśmy fanami gier, podkręcania sprzętu i wyciskania z niego siódmych potów, warto zastanowić się nad obudową, która umożliwi zastosowanie wodnego systemu chłodzenia.
Polecane obudowy komputerowe do 250 zł