Jaka obudowa komputerowa do 150 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Obudowa do komputera to często bagatelizowany element wyposażenia naszego blaszaka. To ona dba o odpowiednie zamocowanie i rozmieszczenie podzespołów, o odpowiednią ich wentylację oraz o kwestie wizualne.
Na rynku istnieją obudowy, które możemy nabyć za kilkadziesiąt, a nawet kilka tysięcy złotych. W tym artykule skupimy się na obudowach do 150 złotych. Podpowiemy, jakie zastosowanie ma obudowa, dlaczego warto wybrać obudowę w tym przedziale cenowym, na co zwrócić uwagę wybierając taki sprzęt oraz jakimi parametrami powinna odznaczać się przyzwoita obudowa komputerowa do 150 złotych.
Zastosowanie obudowy komputerowej
Obudowa komputerowa to nic innego jak funkcjonalne opakowanie elementów składowych PC’ta. Obudowy różnią się od siebie materiałem, z którego zostały wykonane, ilością otworów wentylacyjnych, miejscami montażowymi kluczowych podzespołów, a także rozmiarami.
Najpopularniejszymi typami obudów komputerowych są tak zwane Big Tower, Midi Tower, Mini Tower i Desktop oraz Slim Tower. Każda z obudów może pomieścić płytę główną o innym formacie. Big Tower umożliwi zamontowanie płyty głównej o formacie ATX oraz pozwoli zamontować wiele innych podzespołów. Midi Tower jest nieco mniejsza, więc po zamontowaniu płyty głównej ATX, zostanie niewiele miejsca na dodatkowy osprzęt. W obudowie Mini Tower zamontujemy mniejszą płytę główną- mATX.
Obudowy Desktop i Slim Tower to sprzęty typowo biurowe. Używa się ich, by zminimalizować zajmowane przez PC’ta miejsce. Podzespoły upchane w te obudowy zwykle nie są demonami prędkości i wydajności, toteż nie potrzebują dużej ilości miejsca. Na tego typu obudowach najczęściej stawia się monitor lub takie obudowy wbudowuje się w biurka.
Dlaczego warto wybrać obudowę do 150 złotych?
W tym przedziale cenowym możemy dostać całkiem przyzwoitą obudowę z odpowiednimi miejscami montażowymi na podzespoły. Poza tym wśród takich obudów znajdziemy sprzęty umożliwiające dobrą cyrkulację powietrza wewnątrz PC’ta, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko przegrzania zamontowanych wewnątrz podzespołów.
Obudowy do 150 złotych posiadają również niezłe walory wizualne. Wykonywane są z dobrych jakościowo materiałów, a ich design powinien przypaść do gustu większości standardowych użytkowników komputerów.
Za kwotę w okolicach 150 złotych dostaniemy obudowę komputerową o bardzo dobrym współczynniku ceny do jakości. Jeżeli nie zależy nam na najlepszych parametrach i maksymalnej wydajności komputera, takie obudowy powinny być dla nas strzałem w dziesiątkę.
Na co zwrócić uwagę wybierając obudowę za około 150 złotych?
Wybierając obudowę, określmy, jakie będzie jej przeznaczenie, co chcemy w nią „upakować”, czy po zmontowaniu PC’ta zostawimy go samego sobie, czy zamierzamy w przyszłości rozbudowywać swój komputer? Wszystkie te kwestie powinny znacząco wpłynąć na wybór odpowiedniej obudowy do PC’ta.
Mini Tower
Wybierając obudowę typu Mini Tower, musimy pamiętać, że przeznaczona jest do montażu podstawowych podzespołów odznaczających się przeciętną wydajnością. Tego typu obudowa powinna zmieścić dwa napędy 5,25” oraz płytę główną micro ATX. W związku z tym obudowa ta nie jest polecana gamerom oraz osobom, które chcą mieć mocny sprzęt. Doskonale nada się do komputerów domowych, na których wykonujemy prace biurowe.
Midi Tower
Nieco większa obudową zdolna pomieścić pełnoprawną płytę główną w formacie ATX lub mATX. Umożliwi nam montaż minimum trzech napędów 5,25”. Tego typu obudową są jednymi z popularniejszych. Pozwalają na odpowiednio dobrą cyrkulację powietrza oraz mają dosyć miejsca na zamontowanie całkiem przyzwoitych podzespołów. Mając do wydania 150 złotych, będziemy mogli pozwolić sobie jedynie na najtańsze rozwiązania typu Midi Tower.
Big Tower
To obudowa przeznaczona dla gamerów i wszystkich tych, którzy chcą wycisnąć z blaszaka siódme poty. Pozwoli na montaż co najmniej 5 dysków 5,25” i pomieści każdy format płyty głównej- od mATX do EATX. Zmieścimy w niej najlepsze podzespoły i zachowamy sporo miejsca na późniejszą rozbudowę komputera. Do 150 złotych raczej nie kupimy markowej obudowy tego typu.
Parametry obudów komputerowych
Interfejsy, złącza i przyciski
Jest to jedna z ważniejszych kwestii obudów. Poza standardowymi przyciskami, takimi jak On, Off i Reset, komfort użytkowania obudowy znacznie podniosą dodatkowe porty znajdujące się z przodu. Obecność kilku wejść USB 2.0 i minimum jednego portu USB 3.0 powinno być obecnie standardem w większości obudów do 150 złotych. Warto również zadbać o wejście słuchawkowe i mikrofonowe, port eSATA i FireWire. Pierwszy z nich służy do podłączenia zewnętrznego dysku twardego, natomiast drugi do podłączenia kamery.
Chłodzenie i cyrkulacja powietrza
Przed wyborem obudowy sprawdźmy ilość wentylatorów, ich wymiary, wydajność oraz rozmieszczenie. Najczęściej w obudowach spotkamy wentylatory umieszczone z przodu i z tyłu. Warto sprawdzić, czy obudowa umożliwia montaż dodatkowego wentylatora bocznego oraz dodatkowych radiatorów odprowadzających temperaturę.
Kultura pracy
Wyciszenie obudowy to istotny parametr, który często jest bagatelizowany. Przed kupnem obudowy sprawdźmy, jak dobrze tłumi pracę zamontowanych w niej podzespołów. Wielogodzinna praca lub gra przed komputerem, który huczy jak startujący odrzutowiec, skończy się na bólu głowy i rozdrażnieniu.
Polecane obudowy komputerowe do 150 zł