Jakie słuchawki do iPhone? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Na przestrzeni ostatnich paru lat oferta słuchawek firmy z nadgryzionym jabłkiem mocno przybrała na sile. Obecnie możemy wybierać między całą gamą słuchawek otwartych, półotwartych, zamkniętych, nausznych, dousznych, wokółusznych, przewodowych lub bezprzewodowych.Opcji jest bardzo dużo.
Wybór słuchawek powinien być poprzedzony określeniem swoich potrzeb. Przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, w jakich warunkach będziemy korzystać ze słuchawek i jaka ich konstrukcja najbardziej przypada nam do gustu.
Do tego należy określić, jak długo zamierzamy słuchać na nich muzyki, czy nosimy okulary, będziemy używać słuchawek w podróży, podczas uprawiania sportu, a może w zaciszu domowym lub wykorzystywać je do grania w gry?
Dlaczego warto wybrać słuchawki dedykowane do iPhone’a?
Wybierając dedykowane słuchawki mamy pewność, że będą działały tak, jak należy po wpięciu do naszego iPhone’a. Nie musimy decydować się na sprzęty jedynie ze stajni Apple- wielu czołowych producentów słuchawek tworzy swoje produkty z tzw. certyfikatem MFI (Made For iPhone).
Niemal wszystkie słuchawki kompatybilne ze sprzętami Apple to solidne konstrukcje wykonane z najlepszych materiałów, które pozwalają uzyskać bardzo dobry dźwięk i brzmienie.
Na co zwracać uwagę wybierając słuchawki do iPhone’a?
Wiadome jest, że nie ma słuchawek uniwersalnych, które sprawdzą się w każdym środowisku i spełnią każdą rolę. Dlatego należy dokładnie zastanowić się przed ich wyborem. W artykule podpowiemy jak wybrać dobre słuchawki do produktów firmy Apple.
Kompatybilność
Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że słuchawki do iPoda, iPhone’a, czy innego produktu Apple muszą być certyfikowane i kompatybilne ze sprzętem firmy z nadgryzionym jabłkiem. Taki certyfikat zapewni, że wykorzystamy 100% funkcji, które oferują nam słuchawki.
Przykładowo, jeżeli zdecydujemy się na słuchawki z mikrofonem lub pilotem, wybierając sprzęt konkretnie pod iPada, iPhone’a, czy iPod’a, będziemy mieć pewność, że wszystko będzie działać, jak należy.
Konstrukcja
Możemy wybierać między konstrukcjami otwartymi, półotwartymi i zamkniętymi, a także między słuchawkami dokanałowymi, dousznymi, wokółusznymi lub nausznymi.
Słuchawki otwarte
Słuchawki otwarte nie izolują dźwięków otoczenia tak dobrze, jak słuchawki zamknięte. Jednak o wiele lepiej radzą sobie z wentylacją uszu i na ogół są bardziej komfortowe w noszeniu. Minusem takich słuchawek może być fakt, że nie izolują również muzyki płynącej ze środka, przez co przy głośniejszym ustawieniu głośności, muzyka może przeszkadzać najbliższemu otoczeniu. Nadają się do odsłuchów w domu.
Słuchawki półotwarte
Słuchawki półotwarte również nadają się bardziej do używania w cichych miejscach- w domu, czy podróżach poza miastem. Świetnie sprawdzą się w roli słuchawek gamingowych, a to za sprawą niemęczącej ucha konstrukcji. Nie zaleca się używania słuchawek półotwartych w miastach i głośnych miejscach, ponieważ nie izolują tak dobrze, jak słuchawki zamknięte.
Słuchawki półotwarte łączą w sobie najlepsze cechy słuchawek otwartych i zamkniętych. Są to najczęściej konstrukcje z wyższej półki cenowej, których budowa pozwala na doskonałe odwzorowanie sceny zarówno wysokich, średnich, jak i niskich tonów. Poza tym słuchawki półotwarte zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, która pozwala oddychać uszom i skórze głowy i dodatkowo nie odcinają całkowicie od otoczenia.
Słuchawki zamknięte
Słuchawki zamknięte gorzej radzą sobie z wentylacją uszu, przez co szybciej się pocimy, a wygoda noszenia słuchawek zamkniętych stoi na niższym poziomie. Dużym plusem słuchawek zamkniętych jest dobra izolacja zarówno dźwięków otoczenia, jak i muzyki płynącej ze słuchawek.
Różnica między typami słuchawek zależy głównie od ich budowy. Niesie to za sobą szereg różnic, które wpływają na komfort użytkowania sprzętu, a także na poziom izolacji zarówno na zewnątrz, jak i na tłumienie odgłosów środowiska.
Parametry słuchawek do iPhone’a
Na jakość dźwięku składa się poziom zniekształceń określany skrótem THD. Im mniejszy ten współczynnik, tym lepiej. Słuchawki będą oferowały dźwięk lepiej odwzorowany, z mniejszą ilością zniekształceń.
Poza tym, istotnym parametrem jest czułość słuchawek. Im większa czułość, tym słuchawki wydajniej przetwarzają energię elektryczną na falę dźwiękową, a co za tym idzie, potrzebują mniejszej mocy ze wzmacniacza. Parametr ten podawany jest w dB/mW.
Wybierając słuchawki warto spojrzeć na ich impedancję. Mała impedancja sprawia, że łatwiej uzyskać maksymalny poziom głośności słuchawek. Nie można jednak przesadzać ze zbyt małą impedancją. Średnio impedancja wynosi około 30 Ohmów, a jej rozpiętość w zależności od słuchawek waha się od 10 do ponad 100 Ohmów.
Ostatnią techniczną sprawą, na którą należy zwrócić uwagę, jest maksimum SPL. Określa to maksymalną głośność zestawu słuchawkowego. Ze względu na szkodliwość zbyt głośnego słuchania muzyki, nie należy dążyć do jak największych wartości, a jedynie zadbać, żeby głośność była odpowiednia.