Jaka myszka do 300 zł? Ranking 5 najlepszych modeli.
Spis treści
Mysz komputerowa to podstawowe urządzenie peryferyjne. Stawiając na dobrą myszkę, możemy uniknąć bóli nadgarstka, zagwarantować sobie płynną pracę, a jeżeli jesteśmy gamerami, dzięki dobrej myszce, możemy zdobyć znaczącą przewagę nad przeciwnikiem w dynamicznych grach FPS, RTS, czy MMO.
W artykule skupimy się na myszkach do 300 złotych. Podpowiemy, dlaczego warto postawić na myszkę do takiej kwoty, na co zwrócić uwagę, jakie może mieć zastosowanie oraz jakimi parametrami powinna odznaczać się dobra myszka.
Dlaczego warto sprawić sobie myszkę do 300 złotych?
Dobrej klasy myszki są przede wszystkim niezwykle wygodne, nie męczą dłoni i nadgarstków, a dzięki specjalnym ślizgom, poruszanie nimi odbywa się bardzo gładko.
Myszki w tej cenie są bardzo uniwersalne, szybkość transmisji danych stoi na bardzo wysokim poziomie, dzięki czemu mysz będzie błyskawicznie odbierała i wysyłała informacje do PC-ta, bez żadnych opóźnień.
Większość gryzoni będzie również posiadało kilka programowalnych przycisków, dzięki którym można łatwiej wykonywać różne akcje zarówno w grach, jak i ustawić sobie niektóre skróty podczas pracy biurowej.
Myszka za 300 złotych będzie o wiele trwalsza i „przejedzie” o wiele, wiele więcej kilometrów niż sprzęty z najtańszych półek cenowych. Można liczyć także na solidnie wykonany przewód w oplocie i wymienne ślizgi. Dzięki temu, gdy spód myszki się wytrze (co nie nastąpi tak szybko), będzie można go szybko wymienić.
W tej cenie można kupić także myszy o regulowanym kształcie i wadze. Możemy regulować ciężar myszki dzięki specjalnym ciężarkom. Regulowany kształt myszy pozwoli na dopasowanie sprzętu do każdej dłoni. Niektóre modele mają nawet wyświetlacz LCD, na którym możesz sprawdzić jej ustawienia.
Droższe myszki pozwalają na konfigurację profili ustawień nie tylko na komputerze, ale także bezpośrednio w urządzeniu. W ten sposób można stworzyć z myszki prywatny sprzęt dostosowany do jednego lub kilku użytkowników.
Na co zwrócić uwagę wybierając myszkę do 300 złotych?
Przede wszystkim określ, jakiej myszy potrzebujesz. Chcesz kupić przewodową, czy bezprzewodową myszkę? Przewodowe konstrukcje na ogół słyną z większej szybkości przekazywanego sygnału. Jeżeli nie lubisz plączącego się kabla, a na szybkości transmisji nie zależy Ci aż tak bardzo, pomyśl nad myszką bezprzewodową. Jedynym jej minusem jest fakt, że musimy co jakiś czas wymieniać w niej baterie lub ładować akumulatorki.
Zwróćmy uwagę na przyśpieszenie myszki oraz na wierne odwzorowanie szybkich ruchów. W myszkach do 300 złotych nie powinniśmy uświadczyć tzw. zjawiska jitter, czyli gubienia klatek przy dynamicznych ruchach. Solidna myszka z tego przedziału cenowego powinna idealnie odwzorowywać najdziksze ruchy dłonią, prowadząc się gładko, przyjemnie i przewidująco.
Parametry myszy do 300 złotych
Rozdzielczość
W przypadku takiego przedziału cenowego powinniśmy rozglądać się za myszkami, które mogą pochwalić się rozdzielczością na poziomie 5000–6000 DPI lub wyższej, najlepiej natywnej. Oczywiście, im myszka posiada większy zakres regulacji rozdzielczości, tym lepiej. Warto również pomyśleć o sprzęcie, który umożliwi zmianę rozdzielczości w trakcie pracy, bez odrywania się od gry, lub prac biurowych.
Akceleracja wsteczna
W przypadku myszek optycznych efekt ten powoduje niedokładne odwzorowania dynamicznych ruchów myszką. Podczas występowania akceleracji wstecznej możemy uświadczyć odchylania myszki od toru ruchu, odskakiwania, przeskakiwania lub spowalniania i przyśpieszania wskaźnika. Zjawisko to jest niezwykle niepożądane podczas prac precyzyjnych – pracy grafika, podczas grania w dynamiczne FPSy, lub projektowania.
Częstotliwość raportowania / maksymalne opóźnienie
Inaczej opóźnienie. Większość dobrej klasy myszek do 300 złotych powinna odznaczać się dużą szybkością i opóźnieniem na poziomie mniejszym lub równym 1 ms. Jeżeli nie zależy nam tak bardzo na dynamice i ultra szybkiej reakcji myszki, nie powinniśmy zwracać większej uwagi na ten parametr.
Ergonomia i obudowa
Myszki w tym przedziale cenowym słyną z niesamowitej ergonomii i odpowiednio wyprofilowanych kształtów, dzięki czemu praca na nich staje się czystą przyjemnością. Niektóre modele można również regulować i dopasowywać do kształtu dłoni. W najlepszych modelach możemy regulować zarówno szerokość, jak i delikatnie wysokość urządzenia. Odpowiednie dopasowanie sprawi, że wyeliminujemy niepotrzebne napięcia w dłoni i palcach. W ten sposób będziemy mogli używać myszki przez wiele godzin, bez żadnych nieprzyjemnych skurczów lub bóli.
W myszkach do 300 złotych istotne są również ślizgacze, od których zależy gładkość poruszania się myszki po podłożu. Możemy spotkać zwykłe, gumowe, plastikowe, a nawet ślizgacze z ABSu. Najlepsze są jednak sprzęty z teflonowymi ślizgaczami.
Przyśpieszenie
Warto zwrócić uwagę na ten parametr. Określa on dynamikę, z jaką myszka może się poruszać. Warto wybierać sprzęty z obsługą przyśpieszenia od 30G. W cenie do 300 złotych możemy spotkać również profesjonalne gamingowe myszki z przyśpieszeniem 50G.