Jaki telewizor 50 cali? Top 5 najlepszych telewizorów!
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/init.php on line 215
Deprecated: Function create_function() is deprecated in /home/adrianzych/domains/preview3.leadcollector.pl/public_html/wp-content/plugins/wordpress-23-related-posts-plugin/recommendations.php on line 264
Spis treści
Telewizor o przekątnej 50 cali zagwarantuje ogrom doznań płynących z oglądania filmów i w połączeniu z zestawem dobrego nagłośnienia sprawi, że użytkownik będzie mógł się poczuć jak w kinie. Biorąc pod uwagę ogrom parametrów i szeroką gamę oferowanych produktów pojawia się pytanie: jaki telewizor wybrać? W poniższym artykule postaramy się przybliżyć parametry 50 – calowych telewizorów obecnych na rynku oraz podpowiemy, na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnego modelu urządzenia, tak by sprostał wszystkim naszym wymaganiom.
Na co zwracać uwagę wybierając telewizor 50 cali?
Przy wyborze konkretnego modelu telewizora należy zwrócić uwagę na szereg parametrów technicznych charakteryzujących urządzenie po to, by zakupiony przez nas sprzęt spełnił nasze oczekiwania. Urządzenia o przekątnej ekranu 50 cali można nabyć już od 2000 zł. Natomiast sprzęt, który zagwarantuje maksimum doznań, zamknie się w kwocie 6000 zł.
Parametry telewizora 50 cali
Wybierając telewizor, pierwszym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest przekątna ekranu. Kolejno trzeba pamiętać o rozdzielczości ekranu, która decyduje o szczegółowości oglądanego obrazu. Masa rozwiązań i funkcji dodatkowych oferowanych przez producentów może skutecznie namieszać w głowie. Jakimi parametrami należy się kierować przy wyborze telewizora 50 cali?
Rozdzielczość ekranu
Jeden z najważniejszych parametrów. Określa liczbę pikseli obrazu wyświetlanego na ekranie. W sprzętach o przekątnej 50 cali do wyboru mamy dwie alternatywy: Full HD oraz 4K. Lepszym rozwiązaniem w tym wypadku jest postawienie na rozdzielczość 4K, która zagwarantuje wysoką szczegółowość obrazu. Niestety za tego typu telewizor przyjdzie nam zapłacić większą kwotę niż za urządzenie Full HD. Jeżeli wybierając telewizor 50 cali kierujemy się głównie jakością obrazu, oraz chcemy urządzenia na kilka lat – należy postawić na 4K. Sprzęty w tej klasie są na ogół potężnie doposażone w dodatkowe funkcje, gdzie Smart TV oraz duża ilość portów to standard.
Technologia wyświetlacza: LED czy OLED?
Obecnie najlepszym rozwiązaniem zarówno pod względem jakości wyświetlanego obrazu czy gospodarki energetycznej jest wybór wyświetlacza LCD. Do wyboru mamy technologie LED oraz OLED. Obie technologie są w tym momencie najbardziej rozpowszechnionymi rozwiązaniami w telewizorach.
Wybierając OLED mamy gwarancje świetnego odwzorowania kolorów, wysokiego kontrastu oraz głębokiej czerni. Niestety rozwiązania OLED są stosunkowo droższe od LED.
Przy wyborze konkretnej technologii wyświetlacza należy zadać sobie pytanie: czy zależy nam na jak najlepszej jakości obrazu, czy jesteśmy w stanie pójść na kompromisy w tej materii? Jeśli szukamy dobrej jakości obrazu bez konkretnych wymagań, np. co do odwzorowania barw, kontrastu czy kątów widzenia, to dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia w technologii LED. Jeżeli natomiast głównym kryterium wyboru 50 – calowego telewizora jest jak najlepsza jakość obrazu – wybór jest prosty: OLED.
Przy tej przekątnej urządzenia warto jest więc zainwestować więcej funduszy i wybrać OLED.
W kategorii telewizorów LED możemy wyróżnić dwa typy wyświetlaczy – z podświetleniem krawędziowym oraz z podświetleniem całej powierzchni ekranu. Pierwsze rozwiązanie, czyli Edge LED można znaleźć w tańszych urządzeniach o niewielkiej przekątnej ekranu.
Podświetlenie ekranu tylko na krawędziach wpływa na spadek jakości obrazu ze względu na nierównomierny rozkład podświetlenia. W telewizorach 50 cali należy unikać tego typu rozwiązania i postawić na podświetlenie całej powierzchni ekranu, czyli Full LED.
Rodzaj matrycy
Często pomijany aspekt przy przeglądaniu specyfikacji technicznej telewizorów to właśnie rodzaj matrycy. W telewizorach LCD możemy znaleźć matryce dwóch rodzajów: VA oraz IPS. Matryca VA charakteryzuje się wyższym kontrastem, nieco głębszą czernią oraz krótszym czasem reakcji w porównaniu do rozwiązania IPS.
Wadą tego rozwiązania jest blaknięcie kolorów przy patrzeniu pod kątem. Technologia IPS gwarantuje głębsze kolory i szersze kąty widzenia. Do wad rozwiązania IPS należy głównie porównywalnie mniejszy kontrast w stosunku do VA.
Producenci rzadko podają ogólnodostępną, szczegółową specyfikacje, w której moglibyśmy znaleźć właśnie rodzaj zastosowanej matrycy. W telewizorach LG najczęściej znajdziemy rozwiązania IPS, których ww. firma jest największym producentem. Matryce VA najczęściej spotykane są w urządzeniach Samsunga.
Inne parametry telewizorów 50 cali
Wybierając konkretny model telewizora, należy również zwrócić uwagę na szereg dodatkowych funkcji. Obecnie standardowym już rozwiązaniem w telewizorach 50 cali jest funkcja Smart TV, dzięki której można uzyskać dostęp do Internetu. Przeglądanie portali społecznościowych, poczty elektronicznej oraz dostęp do serwisów VOD to tylko niektóre aspekty posiadania Smart TV.
Kolejnym ważnym parametrem jest energooszczędność urządzenia. Obecnie podstawą jest klasa energetyczna A+.
Warto jest więc zwrócić uwagę na ten parametr, szczególnie w wypadku matrycy o takiej wielkości. Dzięki skorzystaniu z zaleceń producenta skutecznie zmniejszymy pobór energii elektrycznej przy jednoczesnym niewielkim spadku jakości wyświetlanych treści.
Dodatkowe złącza i porty pozwolą na dowolne możliwości konfiguracji pracy urządzenia. Należy mieć ten aspekt na uwadze przy wyborze telewizora pracującego z dodatkowymi urządzeniami.
Sprawdź ranking pięciu najpopularniejszych telewizorów o przekątnej 50 cali!
Ranking 5 telewizorów 50 cali
Panasonic – AS600 ma spore możliwości kalibracji obrazu, przyzwoite kąty widzenia jak na lcd led, niski input lag no i może przede wszystkim – dobry kontrast. Szkoda, że nie ma upłynniacza obrazu, ale to już szczegół dla wybrednych. Ogółem nieźle.
Ja mam Philipsa i raczej wolę polegać na 100 Hz matrycy niż na upłynniaczach, chociaż te zdecydowanie robią robotę i jak na moje są potrzebne w telewizorze. Dużo też pomagają technologię wyostrzania obrazu, soft to ważna część współczesnego telewizora. 🙂
Panasonic – AS600 ma spore możliwości kalibracji obrazu, przyzwoite kąty widzenia jak na lcd led, niski input lag no i może przede wszystkim – dobry kontrast. Szkoda, że nie ma upłynniacza obrazu, ale to już szczegół dla wybrednych. Ogółem nieźle.
Ja mam Philipsa i raczej wolę polegać na 100 Hz matrycy niż na upłynniaczach, chociaż te zdecydowanie robią robotę i jak na moje są potrzebne w telewizorze. Dużo też pomagają technologię wyostrzania obrazu, soft to ważna część współczesnego telewizora. 🙂
as600 całkiem niezły, ale z panasoników wolę serię cx750. W niemieckim teście czytałem o jednym z modeli, że jest wybitny: http://www.areadvd.de/tests/test-mit-display-basic-check-panasonic-tx-55cxw754/
as600 całkiem niezły, ale z panasoników wolę serię cx750. W niemieckim teście czytałem o jednym z modeli, że jest wybitny: http://www.areadvd.de/tests/test-mit-display-basic-check-panasonic-tx-55cxw754/